Top hledané
Výsledky (0)
Pražské Nové Město nabízí k bydlení klidná zákoutí.

Stěhuji se k místním ostrovům. Obklopuje mě magická atmosféra a nepopsatelné genius loci

Radek Polák
03. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Národní divadlo a Slovanský ostrov tvoří vstupní bránu do Ostrovní ulice

Možností, jak bydlet v centru hlavního města, je jako šafránu. Přesto se stále ještě ale naštěstí najdou. Jedním z míst, kde se takové bydlení nabízí, je ulice Ostrovní. Tipnete si, proč dostala právě tento název?

Centrum Praha má svou osobitost
Uličky centra Prahy
Pohled na krásy Prahy

Původní pražská historická zástavba prostor pro novou výstavbu neposkytuje. Díky tomu si však zachovává střed města svůj neopakovatelný genius loci. Magickou atmosférou se mohou pochlubit zejména některé postranní uličky Nového Města, což platí rovněž pro více než 400 metrů dlouhou Ostrovní. Přestože ji dodal pochmurnou image první český film, který vznikl v ateliérech na Barrandově, tedy Vražda v Ostrovní ulici, už dlouho patří ke klidným a bezpečným místům Prahy.

Vltavské ostrovy

Pokud se ptáte, proč se celá oblast takto jmenuje, je odpověď poměrně jednoduchá. Ulice totiž vede k místnímu Slovanskému a Střeleckému ostrovu.

Luxusní byt na prodej na Praze 1-169m2
Luxusní byt na prodej na Praze 1-169m2, Praha 1

Slovanský ostrov byl v 19. století nejvýznamnější centrum českého společenského a politického života. Jak jeho název napovídá, konal se zde také Slovanský sjezd, na který upomíná místní pamětní deska. V současnosti se tu konají plesy a jiné akce. Zároveň s tím se řeší další využití historické budovy, která tvoří dominantu ostrova.

Městská část považuje za vhodné, aby kulturní a společenský význam Paláce Žofín byl nadále rozvíjen a účel jeho pronájmu s pozemky je zamýšlen k rozvoji jeho dosavadního využívání pro kulturní a společenské akce či domácí i zahraniční konference,“

napsala k tomu v tiskové zprávě mluvčí radnice Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Neodmyslitelnou součástí ostrova je rovněž park se zahradním altánem a půjčovna lodiček a šlapadel. K ostrovu navíc přiléhá funkcionalistická budova Spolku výtvarných umělců Mánes a Šítkovské věže.

Na „Střeláku“, jenž spojuje oba vltavské břehy mostem Legií, můžete zase navštívit nejen restauraci s překrásným výhledem na Národní divadlo, ale také park a různá sportoviště. Příležitostně se zde odehrávají slavnosti, koncerty, festivaly pod širým nebem a podobné kulturní akce.

Otevřít v galerii (1)
Knihovna patří ke kulturnímu centru celé ulice
Knihovna patří ke kulturnímu centru celé uliceZdroj: Knihovna Václava Havla

Nově otevřený Máj

Z opačné strany Ostrovní ulice ústí u zrekonstruovaného obchodního domu Máj a sousedícího Quadria. V posledních týdnech přitahuje zvýšenou pozornost zejména Máj, který se veřejnosti otevřel v pondělí 24. června. Restaurace a kavárny obsadily první a druhé patro, součástí je přibližně 750 míst k sezení. Ve třetím a čtvrtém patře je zábavní centrum. V oddělení Levels budou stovky počítačových arkádových her, závodní simulátory, minigolf, šipky či biliár. V pátém patře je zábava pro menší děti v podobě parku Lvíčkov, v šestém historická expozice Back in Time (Zpátky v čase) a v sedmém obchod Heroes Park. V osmém patře mohou lidé zajít do restaurace Fly Vista s výhledem na Prahu a v posledním, devátém patře jsou panoramatické terasy. Na fasádě budovy potom nechybí objekty dvou několikametrových pohybujících se motýlů od výtvarníka Davida Černého.

„Pro mě je celá instalace o poctě československým stíhacím pilotům, kteří sloužili v britské armádě, v RAF,“

vysvětlil umělec České tiskové kanceláři, co mají motýli připomínat.

Ostrovní – oáza klidu

Zatímco v okolí Ostrovní panuje po většinu dne shon a ruch, samotná ulice je spíše oázou klidu. Díky jednosměrným silnicím je zde navíc omezena automobilová doprava. To vítají zejména rezidenti, kteří v místě bydlí. Kromě několika menších kaváren a restaurací tu sídlí ještě Knihovna Václava Havla, kde se konají menší společenské a literární akce a nachází se stálá expozice „Václav Havel: Český mýtus aneb Havel v kostce“. V západní části ulice je pak barokní komplex sester voršilek, jehož součástí jsou mateřská i základní škola.

Osobitý ráz celé oblasti dotváří několik významných budov. Například první zmínky o Domu u zlaté podkovy, jehož jádro zůstalo středověké, jsou až z roku 1377. Za zmínku rozhodně stojí také objekt s číslem popisným 125, který vznikl ve stejném roce a později prošel renesanční a barokní úpravou. Hned vedle je potom secesní dům s číslem popisným 124, jehož architektem byl Rudolf Kestřánek. Ty doplňuje ostatní modernější zástavba.

A právě v jednom z domů, které tu najdeme, se nabízí k prodeji byt, který se může pochlubit hned čtyřmi místnostmi s celkovou plochou o velikosti téměř 170 m2. Pokud si tedy chcete dopřát luxusního bydlení v jedné z nejžádanějších oblastí Nového Města, neváhejte a vyžádejte si více informací.

 

Zdroje: Česká tisková kancelář, Praha 1, Wikipedia, Y & T Luxury Property, autorský článek

Luxusní byt na prodej na Praze 1-169m2
Luxusní byt na prodej na Praze 1-169m2, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: