Top hledané
Výsledky (0)
Bydlet v centru Prahy je krásné a luxusní. Co si ale dopřát bydlení, které na první pohled bude připomínat romantickou Paříž?

Stěhuji se do pražské Paříže: Vršovice a jejich noblesní činžáky navazují na prvorepublikové vily

Michaela Hanelová
20. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Pražské Vršovice

Snili jste někdy o tom, že byste žili v centru moderní Paříže? Váš sen se vám může splnit, a to přímo v kouzelné části Prahy. Vršovice jsou ideálním místem, které snoubí modernost, historii, kulturní bohatství a luxus. Co vám tato městská část přinese a co od ní čekat? Vršovice nabízí mnoho parků a oddychových míst, kde si každý nalezne to své oblíbené místo k odpočinku.

Vršovice, čtvrť na jihovýchodě Prahy, je často přirovnávána k Paříži. Tato malebná oblast, která se pyšní bohatou historií, kulturologickým dědictvím a jedinečnou atmosférou, je jako malý klenot ukrytý v srdci české metropole. Vršovice však ukrývají i jiná tajemství. Lokalita je skvělou příležitostí nejen pro rodinné bydlení. V docházkové vzdálenosti jsou školy, školky, ale i obchodní centrum Eden a perfektní dopravní spojení. V centru Prahy jste cca 15 minut autem a za pouhých 25 minut městskou hromadnou dopravou. Komu by se taková lokalita nelíbila? Ten kdo žije ve městě, kde není jediného stromu nebo parku, moc dobře ví, o čem městský život je. Kdo však žije ve městě, má v docházkové vzdálenosti park, přehradu nebo jiná místa k odpočinku, může se svým bydlením pyšnit.

Kdo by chtěl bydlet v klidu, užívat si krásy přírody, ale zároveň být kousek od centra dění, může si užívat krásy Vršovic. Praha je jako malá Paříž, která připomíná všechny krásy této francouzské metropole.

Historie Vršovic

Historie Vršovic sahá až do 10. století, kdy byla tato oblast poprvé osídlena. V průběhu staletí se Vršovice transformovaly z malé vesnice na prosperující městskou část hlavního města Prahy. V 19. století došlo k zásadní průmyslové revoluci, která přinesla rychlý rozvoj a urbanizaci. Vršovice byly oficiálně připojeny k Praze až v roce 1922, což vedlo k dalšímu rozvoji a modernizaci této městské části. Původ názvu Vršovice zůstává zahalen tajemstvím, s řadou teorií a spekulací o tom, kde se tento název vzal, ale bez definitivního vysvětlení. Co je však jisté, je zmínka o Vršovicích v zakládací listině vyšehradské kapituly, která byla poprvé vydána v roce 1088. A v ní se ukrývají opravdu velmi cenné informace, které poukazují nejen na historii Prahy, ale i samotné městské části Vršovice.

Byt 5kk s terasou na prodej, Praha 10 - 165
Byt 5kk s terasou na prodej, Praha 10 - 165, Praha 10

V období vlády císaře Karla IV., který inicioval výsadbu vinic na pražských svazích, se Vršovice staly důležitým místem pro vinohradnictví. Zdejší slunné polohy byly ideální pro nové vinice, a město také prosperovalo díky zemědělské výrobě. Přestože se město postupem času průmyslově rozvíjelo, některé původní stavby musely ustoupit novým architektonickým projektům kvůli svému nevyhovujícímu statickému stavu. A tak architekti rozhodli o tom, že budou zbourané. S tím nesouhlasili nejen historici, ale ani obyvatele městské části, která podle nich připomíná z části centrum historické Paříže. Na druhou stranu, některé z nich byly zachovány a stále jsou viditelné v ulicích jako Košická, Rostovská nebo Smolenská.

Architektonické skvosty

Vršovice jsou odrazem mnoha architektonických skvostů, které odrážejí různé historické styly. Jedním z nejvýznamnějších je kostel svatého Mikuláše, který je významným příkladem barokní architektury. Dalším významným místem je Vršovický zámek, který byl postaven v 18. století a dnes slouží jako kulturní centrum, které ročně navštíví až deset tisíc turistů. Vršovice jsou také známé svým bohatým kulturním životem. Mnoho umělců, spisovatelů a hudebníků zde našlo svůj domov a především inspiraci. Oblast je také známá divadly, galeriemi a kulturními festivaly, které přitahují návštěvníky z celé Prahy, ale také ze zahraničí. Přestože jsou Vršovice urbanizovanou oblastí, nabízejí mnoho zelených prostorů. Park Heroldovy sady a Havlíčkovy sady (známé také jako Grébovka) jsou oblíbenými místy pro odpočinek a relaxaci. Grébovka, s jejím malebným vinným sklípkem a romantickými zákoutími, je často přirovnávána k Montmartru v Paříži. Jedná se o místo, kde se v klidu můžete posadit na deku, užívat si výhledy na okolí a čerpat sluneční paprsky.

Otevřít v galerii (1)
Kostel sv. Václava na Čechově náměstí
Kostel sv. Václava na Čechově náměstíZdroj: Foto: Petr Vilgus / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Nová část Vršovic stojí za zmínku

Pokračujeme dále, a to do novější části Vršovic, které rozhodně stojí za návštěvu. Tato modernější oblast je domovem fotbalových stadionů oblíbených týmů Bohemians a Slavia. Kromě sportovních areálů zde najdeme i potok Botič, který svými meandry dodává krajině kouzelný ráz, a to nejen ve Vršovicích. V blízké budoucnosti se zde plánuje výstavba pěší drážní promenády na místě zrušené železniční trati vedoucí z Vršovic do Strašnic. Tento projekt slibuje další oživení této oblasti a přidává k jejímu půvabu.

„Život i dílo bratří Čapků je s Prahou 10 významně spojen, historicky spolupracujeme se Společnosti bratří Čapků a podle Karla Čapka byla přejmenována i nedaleká základní školy. Dokáži si představit vybudování muzea a galerie bratří Čapků spojeného se vzdělávacím centrem o této ikonické bratrské dvojici i době, ve které žili a tvořili. Přednášky a besedy v něm pořádané by mohly výborně sloužit i pro děti a studenty z celé Prahy i celé republiky,“ uvedl nový starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, který doufá, že se pražské Vršovice jednoho dne promění v malou francouzskou Paříž.

Zdroje: YTLuxuryproperty.cz, Wikipedia.cz, KudyzNudy.cz, E15.cz, house.htgetrid.com, MČ Praha 10, autorský text

 

Byt 5kk s terasou na prodej, Praha 10 - 165
Byt 5kk s terasou na prodej, Praha 10 - 165, Praha 10

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze