Top hledané
Výsledky (0)
Smíchov je jednou z nejvíce se rozvíjejících částí Prahy.

Stěhuji se k náplavce na Smíchově. V pražské čtvrti nenajdeme jen slavný pivovar

Radim Červenka
19. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Smíchovská náplavka

Smíchov je jednou z městských čtvrtí Prahy, kde se spolu spojuje řada prvků, které jsou pro české hlavní město typické, při tom se nachází mimo centrum města. Sídli zde už druhé století pivovar, kde se vaří nejznámější pražské pivo, najdeme zde jednu z náplavek, čím dál populárnější místo pro trávení volného času a nechybí zde významná železniční stanice nebo velké obchodní a byznysové centrum.

Náplavka
Smíchov výhled
Terasa na Smíchově
Terasa na Smíchově

K stěhování na pražský Smíchov láka už samotný název této městské čtvrti. Minimálně pro ty, kteří mají rádi veselou zábavu. Kdo by nechtěl bydlet v místě se smíchem v názvu? Původ originálního místního názvu dnes není zcela jasný. Pověsti hovořící o bujarém smíchu Horymíra, po skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi z protějšího břehu, asi uvěří jen ti, co neví, že celá pověst je uměleckou licencí českých vlastenců z 19. století.

Další historický údaj hovoří o mrazivém smíchu duchů, který se zde ozýval, když se v lokalitě oběsil jeden odbojný velmož. Každý si z těchto příběhů může vybrat, co se mu více líbí. Nicméně už ve středověku se zde nacházely vinice tak, jak bylo typické pro řadu dalších úbočí na nichž se rozkládá dnešní Praha. 

Prodej luxusního bytu 2kk, Praha - Smíchov
Prodej luxusního bytu 2kk, Praha - Smíchov, Praha 5

Od pivovaru k moderní centru obchodu i dopravy

Dnes už Praha, stejně jako Smíchov, patří mnohem více pivu než vínu. Dlouhá desetiletí utvářel charakter této městské čtvrtí právě pivovar, kde se dnes vaří nejznámější pražské pivo Staropramen. Takřka do konce minulého století byl průmysl kolem velkého pivovaru zásadním prvkem utvářejícím život na Smíchově. Dnes už je tomu jinak.

V 90. letech se neprosperující průmyslové budovy začaly rušit a klíčová křižovatka v okolí pěší zóny Anděl se začala přetvářet v jedno z pražských administrativních a obchodních center. Dnes zde sídlí řada firem a Pražané z okolí zde proudí za nákupy.

Historie se přelila do současnosti také na Smíchovském nádraží. Jedná se o druhé velké nádraží, které bylo v Praze vystavěno v polovině 19. století. S rostoucím vytížením vlakové dopravy v Praze, stejně jako v celé řadě dalších evropských metropolí, se nyní chystá přestavba i zde. Má zde vzniknout nový Smíchovský terminál umožňující rozšířit nejen vlakovou, ale i autobusovou dopravu. Plány nemyslí jen na účelnost, ale také na přívětivý design stavby tak, aby se zároveň stal místem, kde se bude odehrávat městský život.

"Znáte to. Navrhne se architektonicky působivá stavba, ale pak se znehodnotí změtí různých cedulí, nevkusných polepů nebo agresivních světelných reklam. U Terminálu Smíchov jsme si proto pohlídali vše v zárodku a schválili jsme jednotný informační systém pro cestující. Texty, navigačních prvky, symboly nebo označení tak budou mít jasná pravidla. Například důležité informace budou v přirozeném zorném poli, veškeré symboly a texty budou v souladu a informace se budou umisťovat do správných míst až podle studie pohybu cestujících,"

napsal na síti X o plánech na rekonstrukci náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. Výsledek by měl spatřit světlo světa v roce 2030.

Tradice i rostoucí popularita Smíchovské náplavky

V neposlední řadě je lákadlem v této městské části jedna z pražských náplavek. Vltavské nábřeží zpřístupněné Pražanům je dnes jednou z nejpopulárnějších destinací k trávení volného času. Její vznik je sice provázán s ekonomickým využitím pro smíchovské průmyslové podniky, kdy zároveň složila těžařům písku s vltavského dna, ale už od svého vzniku na počátku 20. století sloužila ke kulturními vyžití obyvatel města.

Prodej luxusního bytu 2kk, Praha - Smíchov
Prodej luxusního bytu 2kk, Praha - Smíchov, Praha 5

Nacházela se zde říční plovárna a také dřevěné divadlo. Zatímco ke koupání v horkých letních dnech už místo rozhodně není nejvyhledávanější, na uměleckou produkci tady narazíme i dnes. Dřevěné divadlo nahradila např. Kobka 17. Název prostoru sice evokuje nehostinné sklepení, ale ve skutečnosti jde o rekonstruovanou vestavbu v nábřeží, která je vyhledávaným místem pro výstavy, divadelní inscenace, koncerty i módní přehlídky.

„Věnuji se náplavkám již od roku 2009. Fáze, ve které se nyní nacházíme, by se s nadsázkou dala nazvat mírnou „devitalizací“ a návratem ke kulturním kořenům náplavky, rozprostírající těžiště života náplavek do celodenního a celoročního programu věnujícího se nejen občerstvení. Velkým očekáváním a doufáme, že také budoucí satisfakcí, je pro nás zároveň rozšíření zájmu na nově rekonstruované smíchovské Hořejší nábřeží,“

uvedl pro web prezskenaplavky.cz architekt Petr Janda a vysvětlil koncepci návratu náplavky k jejím kulturním kořenům, které mají z populárního cíle každodenního relaxu místních udělat místo s celoroční nabídkou k vyžití.

Z průmyslové oblasti se tak stává místo s kvalitní dopravní infrastrukturou, komerční nabídkou i místy ke trávení volného času.

Zdroje: prazskenaplavky.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz, wikipedia.org, x.com, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze