Top hledané
Výsledky (0)
Pražská Uhříněves zažívá v posledních letech rozmach.

Stěhuji se k oboře s jeleny. I v Praze najdu nedotčenou přírodu a klid

Radek Polák
21. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Někteří jeleni se člověka nebojí

Na východním okraji Prahy leží v Uhříněvsi přírodní památka Obora. A právě v její blízkosti můžete bydlet. Nabízí se zde nejen řada přírodních zajímavostí a rychlá dostupnost do centra hlavního města, ale také klidné bydlení.

V Uhříněvsi a nejbližším okolí se v několika posledních letech podařilo vybudovat zcela novou infrastrukturu, včetně chodníků či inženýrských sítí. Vyrostly zde také nové obchody a bytové projekty. Celá oblast se díky tomu postupně zkultivovala a stala se jednou z chloub východní části metropole.

Vydejme se společně do té části Prahy, kterou mnoho z nás třeba ještě ani moc nezná. Byla by rozhodně škoda se s ní neseznámit.

Co tato pražská oblast rezidentům nabízí?

V samotné Uhříněvsi najdete v centru místní úřad a současně také muzeum. To shromažďuje lokální památky, které se datují až do roku 1925. Ve stejné budově je pak také veřejná knihovna. Především mladým se teď v červnu otevírá navíc u ulice Podleská nový skatepark. Součástí tohoto areálu jsou rovněž plochy pro graffiti.

Volný čas můžete strávit ale i v kině Účko. V sousedství je navíc divadlo U22, kde se kromě divadelních představení konají koncerty, kurzy tance, plesy a další společenské a kulturní akce. Milovníci zlatavého moku zase často navštěvují zahradní restauraci Pivovaru Uhříněves, kde konzumují piva čepovaná z připravené tankovny. Pohodlně sem můžete zajít i na nákup. Vedle řady menších obchůdků mají v lokalitě své supermarkety například takové značky, jako jsou Lidl, Billa a Norma.

Přírodní památky

Výraznou dominantu Uhříněvsi představuje místní park Obora. Jedná se o poměrně rozlehlé území, které leží na ploše 35 hektarů. Za přírodní památku byl sice vyhlášen teprve v roce 1982, jeho historie je ale o mnoho delší.

Místní les byl v minulém století přeměněn na bažantnici a z větší části obhospodařována jako pařezina, tedy místo, kde se stromy nevysazují, ale nechávají pouze vyrůst z pařezů. Najdeme zde převážně duby, na některých místech ale třeba také břízu, osiku, lípu nebo habr.

Narazit tu také můžete na řadu živočichů. Kromě hojně zastoupeného strakapouda jsou to ježci, veverky, netopýři a lišky. Místo je pověstné i díky výskytu desítek různých druhů motýlů. Příkladem je žlutokřídlec rudoskvrnný.

Vydáme-li se odsud směrem na sever k přírodnímu parku Říčanka, mineme nejdříve areál židovského hřbitova. Jen o kousek dál bylo dříve arboretum. Jeho zbytky jsou tu ale stále patrné.

Po zhruba půl hodině dojdeme k dalšímu zajímavému místu. U břehu Podleského rybníka se nachází experimentální farma. Do areálu se sice nesmí, přes plot tu ale můžete v ohradách spatřit několik desítek jelenů evropských. Ve vedlejší menší ohradě je pak menší počet jelenů milu. Jedná se o raritu, protože v původní domovské Číně, odkud pocházejí, vyhynuli a dnes již přežívají pouze v zoologických zahradách či na farmách. Vyplatí se sem zajít častěji, jeleni totiž shazují své parohy vícekrát ročně.

Přímo v Uhříněvsi by vedle toho měla ještě vzniknout Otevřená zahrada. O co se jedná? V místě bývalé zahrádkářské kolonie by měl na ploše necelých dvou hektarů vyrůst volnočasový park, kde budou plochy pro odpočinek a hry.

Jedná se o investičně nákladnou akci s odhadem zhruba 30 milionů korun. Musíme však na ni získat dotační krytí,“

řekl LP-Life radní pro životní prostředí Martin Turnovský.

 

Do 20 minut v centru Prahy

Přestože leží Uhříněves na okraji města, dostanete se odsud rychle jak do centra, tak třeba na metro nebo autem na dálnici. Vlakem jste na Hlavním nádraží za 20 minut. Když zvolíte městskou hromadnou dopravu, doveze vás autobus na stanici metra Háje do 17 minut. Velká část rezidentů využívá vlastní automobil. Ten se hodí zejména k nákupům do sousední obchodní zóny v Čestlicích nebo cestu mimo metropoli. Na nájezdu na dálnici, která vede směrem do Brna, jste do zhruba 7 minut.

Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m
Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m, Praha 10

Oblíbené jsou rovněž zdejší cyklostezky. Zejména o víkendech na nich jezdí stovky nadšenců ať už směrem k zámku Koloděje a do oblíbeného lesa v Klánovicích, nebo opačným směrem do Říčan a přírodní rezervace Voděradské bučiny, která zasahuje ke známému jevanskému rybníku. A další se připravuje, jak nám potvrdil radní Daniel Smutek.

„Dvě naše cyklostezky procházejí oborou. Nejkratší je v Pitkovicích a nejdelší s označením A440 v délce 10 kilometrů se vine podél Hájku. Další plánujeme,“

řekl radní Uhříněvse.

 

Nové bydlení

Díky své zvyšující se atraktivitě hodnota rezidenčních nemovitostí v Uhříněvsi postupně roste. Není se proto co divit, že je tu o bydlení zájem. Přesto se i v této lokalitě nabízí nové realitní příležitosti.

Praha se dlouhodobě potýká s omezenou nabídkou nových nemovitostí. Uhříněves je přitom místem, kde se dá dobře bydlet a být v centru města během několika mála minut. Bydlet zde se tedy rozhodně vyplatí.

Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha
Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha, Praha 10

 

Zdroje: Praha 22, Wikipedia, vlastní dotazování

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: