Top hledané
Výsledky (0)
Kam s dětmi během nedělního odpoledne? Bydlení vedle geoparku má své výhody.

Stěhuji se k říčanskému geoparku: ideální místo pro celou rodinu

Radim Červenka
06. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Rodina

Mít za rohem vlastního bydlení nějakou zajímavou atrakci je výhoda, když člověk plánuje, jak aktivně využít svůj volný čas. Pokud atrakce není nijak hlučná, má to jen výhody. Kousek za Prahou je hned několik takových lokalit a můžou nabídnout atraktivní bydlení zejména pro rodiny s dětmi. Malebné prostředí v okolí Říčan inspirovalo i malíře Josefa Ladu a aktivní místní občané zde vybudovali řadu zajímavých míst v čele s unikátním geoparkem.  

Přírodní rezervace Mýto, Uhříněves
Cesta kocoura Mikeše
Říčanský geopark uprostřed města.

Okolí místa, kde si chci pořídit nemovitost, je kategorií, na kterou se sice občas trochu zapomíná, ale je pro pocit z vlastního bydlení velmi důležité. Jen málokdo chce veškerý volný čas trávit jen zavřený ve svém domě nebo bytě a výlet do blízkého okolí každodenní rutinu zpestří, obzvláště pokud má člověk malé děti.

Ačkoliv hodnotu bydlení akcelerují zejména prestižní lokality v Praze, popřípadě v menších krajských městech, řada lidí se poohlíží po místě mimo městskou aglomeraci, kde bude mít na dosah přírodu a odpočine si od ruchu velkoměsta, kam řada z nás dojíždí za prací.

Dům 5+kk na prodej, okolí Říčan u Prahy - 317m
Dům 5+kk na prodej, okolí Říčan u Prahy - 317m, Okolí Prahy

Návrat do časů první republiky

Taková místa se nachází i v okolí hlavního města. Nejde o žádné novum, krás středních Čech si Pražané všímají již řadu let. Jihozápadně od Prahy se například nachází malebné vesnice Babice, která se stala vyhledávaným rekreačním místem už v časech první republiky. Ačkoliv hospodářská krize ve 30. letech 20. století turistický ruch utlumila, po 2. světové válce zde život opět začal přitahovat návštěvníky. Zejména k tehdy populárnímu chataření a chalupaření.

Zatímco se v časech socialismu obec vylidňovala a stávala se čím dál více rekreační oblastí, kdy se místní kontinuálně stěhovali do Prahy, v posledních letech se tento trend začíná obracet. Mezi posledními dvěma sčítáními lidu přibylo v obci na tisíc obyvatel, kteří si zde postavili rodinné domy, což oživilo i místní služby. Přibyla zde kavárna nebo tenisové kurty. Lidé hlasují nohama a co bylo kdysi dobré k odpočinku, je pro řadu z nich atraktivní ke stálému životu.

Z Babic se dá dojet do pražské Uhříněvsi autobusem za cca 20 minut, přitom právě do Uhříněvsi se má rozšiřovat v nejbližších letech linka metra C.

Kromě řady turistických tras, zmínit můžeme např. naučnou stezku v oblasti Voděradské bučiny nedaleko přírodního koupaliště Vyžlovka, spoustu vyžití nabízí nedaleké Říčany.

Říčanský geopark s pravěkou jeskyní a opravdovými krápníky

Velkým lákadlem pro návštěvníky i místní je geopark zřízený vedle zdejší základní školy a muzea. Atrakce vznikla díky nevyužitému prostoru, které zaměstnanci městského muzea zaplnili geologickými prvky. Hravou formou na oko nezáživnou přírodní vědu přibližují široké veřejnosti a hlavně dětem.

„Nejvíc na geoparku oceňuji to, že si v něm lidé budují vztah k přírodě a učí se nové věci zcela nenásilnou formou. Často o tom ani nevědí. Svým pojetím tak geopark perfektně doplňuje výukové aktivity muzea i cíle města,“ 

uvedl v TZ bývalý starosta Říčan Vladimír Kořen, který je také znám z moderování televizního pořadu Zázraky přírody s Marošem Kramárem. Konkrétně najdeme v geoparku například uměle postavený jeskyní komplex, kde jsou znázorněny pravěké malby inspirované jeskyněmi ve francouzském Lescaux anebo zde mohou návštěvníci pozorovat krápníky převezené ze Slovenska. Ty jsou jedinými krápníky v Česku, na které je možné si bez problému sáhnout, jelikož se už nenachází na místě vzniku.

Pokud někomu zmíněné atrakce nepřijdou atraktivní, přesvědčit ho může zájem návštěvníků. Geopark navštíví každoročně několik tisíc lidí a takřka všechny vzdělávací akce jsou naplněny, dokonce je potřeba si na ně dopředu zarezervovat místo, protože kapacita nepokryje zájem všech zvědavců. Vážný zájemce se však přihlásí včas.

Říčany jsou rekreační oblastí už od dob první republiky. Hvězda tehdejší kinematografie první kategorie Oldřich Nový sem jezdil pravidelně a dokonce měl celoročně zarezervovanou převlékací kabinku na místní plovárně. 

Kocour Mikeš je průvodcem krajem pro děti i dospělé

Kromě zříceniny hradu, která se nachází přímo uprostřed města obzvláště dětské návštěvníky láká odkaz malíře Josefa Lady. Známý ilustrátor dětských knih se totiž půvabem místního kraje nechal inspirovat. Dnes malíře krom upomínkových předmětů připomíná stezka kocoura Mikeše, hlavní postavy několika Ladových pohádkových knih.

Stezka je inspirována příběhem kocoura Mikeše a jeho výpravy do světa, kterou spolu s ním mohou zájemci projít na trase z Hrusic do Mukařova přes Říčany. Děti najdou na cestě řadu pohádkových zastavení s příběhy kocoura Mikeše, dospělí se mohou pokochat krajinou Josefa Lady s informacemi, jak se místa odrazila v životě a díle ilustrátora a autora.

Dům 5+kk na prodej, okolí Říčan u Prahy - 317m
Dům 5+kk na prodej, okolí Říčan u Prahy - 317m, Okolí Prahy

Bydlet v místě, které je dlouhá leta vyhledávanou lokalitou pro odpočinek je obzvláště taktické. Pokud člověk nemá čas se vypravit někam dál, má řadu příležitostí k aktivnímu odpočinku. Každý rodič ocení, když je možné se s dětmi vypravit na zajímavé místo, kde se nejen pobaví, ale i něco dozví.

Zdroje: laduv-kraj.cz, babiceurican.cz, muzeumrucany.cz, novinky.cz, zdopravy.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze