Top hledané
Výsledky (0)
Břevnovský klášter zná kde kdo, ale málokdo ví, že v jeho okolí je zelená oáza k bydlení uprostřed velkoměsta.

Stěhuji se na Břevnov. V srdci tradiční Prahy nejsou jen památky, ale i atraktivní sportoviště

Radim Červenka
05. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Pohled na městskou část Břevnov

Historická atmosféra je jednou z hlavních deviz Prahy. Autentické staré domy, křivolaké uličky i monumentální stavby ušetřené bombardování během 2. světové války. To vše láka do centra Prahy milióny turistů. Kousek za Pražským hradem najdeme podobná historická lákadla jako v centru, ale ušetřená od turistických davů a doplněná množstvím zeleně. Břevnov je oázou ke klidnému bydlení, takřka uprostřed hlavního města.

Bydlení v Břenově
Bydlení v Břenově

Srdce Prahy je nádherné, ovšem v časech globálního turistického ruchu v takovýchto atraktivních lokalitách ustupují starousedlíci dočasným návštěvníkům. Možná někoho překvapí, že Praha 1 je ve statistice obydlených domů nejméně osídlenou částí v rámci celého hlavního města.

Podobně jako centra jiných metropolí je život v jejich jádru specifický nejen kvůli masovému turismu, ale také z důvodu specifické dopravní infrastruktury s řadou omezení. Stačí ale překonat vrcholek Pražského hradu a objevíme lokalitu, jenž si zachovala atmosféru staré Prahy, nic není dlužna unikátním historickým lokalitám a zároveň nabízí řadu výhod pro bydlení, od dětských hřišť a nových sportovišť, až po velké parky.

Prodej bytu 3+kk s balkóny, Praha 6 Břevnov –
Prodej bytu 3+kk s balkóny, Praha 6 Břevnov –, Praha 6

Nejstarší klášter i zmínka o pivu

Na prvním místě je ovšem nutné zmínit Břevnovský klášter. Na první pohled je jeho budova srovnatelná s jinými barokními kláštery, kterých najdeme v Čechách a na Moravě celou řadu. Jde ovšem o nejstarší klášter v celé zemi, založený biskupem Vojtěchem už v roce 993. I nyní je možné si prohlédnout zbytky tehdejší románské stavby, ale ta se v současnosti nachází v podzemí, a zvenku již nejsou tyto relikty patrné.

I v současnosti v klášteře žije komunita benediktýnských mnichů. Benediktýni na Břevnově se však zcela před světem neuzavírají. Kromě hotelu a restaurace se zde nachází i klášterní pivovar, ačkoliv se současný provoz datuje k roku  2011 s Břevnovským klášterem se váže také nejstarší písemná zmínka o výrobě piva na našem území, a to v pivní velmoci, jakou je Česko něco znamená.

Zajímavostí je, že Břevnov přilákal i několik zásadních osobností české historie. V 60. letech zde žil spisovatel a exilový nakladatel Josef Škvorecký a svůj byt tady měl i filosof, bojovník za lidská práva a signatář Charty 77 Jan Patočka, jenž za své protikomunistické postoje položil život u výslechu StB. Po něm je pojmenována i městský výpadovky, Patočkova ulice. Mimořádně dobrou dostupnost umožňuje i vjezd do tunelu Blanka, který se na Břevnově nachází.

Sportovní vyžití, parky i unikátní dětské hřiště

"Břevnov je krásná, klidná lokalita nedaleko výpadovky z Prahy. Za deset minut je člověk venku z města. Tady mám rád procházky oborou Hvězda, sportování v okolí, dětská hřiště a rodinné akce na Ladronce,"

popsal pro LP-Life.cz život na Břevnově Martin, který se do této městské části přestěhoval před několika lety. Uprostřed metropole mezi památkami mu rozhodně nechybí sportovní vyžití. Dokonce zmínil, že v oboře u letohrádku Hvězda jezdil i na běžkách, když mimořádně napadl sníh.

Obora vedle jedné z nejznámějších renesančních památek u nás je kousek od bojiště zásadní bitvy českých dějiny na Bílé hoře roku 1620. Dnes už je však jenom vycházkovou destinací, která kromě prohlídky bitevního terénu nabízí zpestření pohledem na vzlétající a přistávající letadla z letiště Václava Havla.

Pár kroků od tramvajových kolejí je populární sportovní areál Ladronka u stejnojmenného parku. Kromě hřišť na populární plážový volejbal se zde nachází i větší pískoviště určené k plážové variantě kopané. Hřiště využívají i družstva, která se neobvyklé variantě fotbalu věnují závodně.

Vedení Prahy 6 myslí na rodiny s dětmi a aktuálně spustilo v Česku unikátní projekt dětského hřiště, v němž si děti sami budují atrakce a pěstují tak svou zručnost.

„Jde o možnost volné hry a zajímavého a tvůrčího trávení volného času pro větší děti. Věřím, že se zde tento model hřiště, velmi oblíbený například v Německu, ujme a bude dále šířit," 

uvedl radní Petr Palacký na webu Prahy 6 k unikátnímu dětskému hřišti Na Kocínce v sousedství Břevnova.

Zdroje: brevnov.cz, pametnimista.usd.cas.cz, literarnimuzea.cz, praha.camp.cz, praha6.cz, vlastní dotazování, autorský článek

 

Prodej bytu 3+kk s balkóny, Praha 6 Břevnov –
Prodej bytu 3+kk s balkóny, Praha 6 Břevnov –, Praha 6

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: