Top hledané
Výsledky (0)
Výhled je jedna z prvních věcí, která nás u nemovitostí zajímá.

Stěhuji se za exkluzivním výhledem, pohled z okna je pro nás na prvním místě

Radim Červenka
10. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Výhled na Pražský hrad

Pohled z okna na unikátní historickou architekturu anebo do zeleně uprostřed zastavěné megapole. Takové mohou být ty nejhodnotnější výhledy z našich oken. Ačkoliv je výběr bydlení otázkou řady pragmatických faktorů, často se stává zásadním faktorem pohled z oken, který přináší zajímavý estetický prožitek.

Sto lidí znamená také sto chutí. Při výběru bydlení se naše osobnostní preference zřetelně odráží. Bytostní pragmatici se pochopitelně zabývají zcela praktickými záležitostmi od údržby nemovitosti, přes cenu až po dispozice typu prostoru pro zaparkování automobilu (v dnešní době často v množném čísle).

Na druhé straně barikády se nachází lidé zaměření na estetický požitek. Ty zajímá design a estetika interiéru a také okolí nové adresy. Cílení na tyto hodnoty pak doprovází také emoční hodnocení, jinými slovy subjektivní pocit, který při prohlídce bytu získáme tzv. na první pohled.

Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-
Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-, Praha 1

Výhled je první věc, o které se mluví

Spíše do druhé kategorie bychom zařadili výhled. Pragmatici, kteří na výhled nedají dopustit možná namítnou, že výhled může souviset např. s prosluněností bytu, což má poměrně výrazný vliv na praktickou stránku bydlení. Množství slunečního svitu ovlivňuje zásadně tepelný komfort, ať už pozitivně, když nahrazuje nutnost byt vytápět anebo negativně, když zapříčiňuje vysoké teploty uvnitř bytu během letního vedra.

Jenže je otázkou, jestli otevřené prostranství u oken, které nic nestíní, na sto procent splňuje představy o tom, co považujeme za parádní výhled z oken. Při pohledu ven totiž exkluzivitu přináší také to, co z okna uvidíme.

"Už mockrát jsem narazil na to, že když se někoho zeptám, jaké má bydlení, první věc, kterou zmíní je výhled. A vždycky, když to poslouchám, tak slyším když je to do velké dálky, 360 stupňů, shora, tak je to super a čím víc toho vidíte, tím je to lepší,"

popsal známý architekt Adam Gebrian ve svém seriálu na Youtube, jakou prioritu právě výhledu lidé přisuzují. Sám pak přiznává, že při hodnocení bydlení jsou pro něj zásadní právě praktické parametry konkrétní nemovitosti. Krásné výhledy na Prahu však sám také miluje a obzvláště, když se za nimi může vydat na některou z vysokých věží hlavního města.

Naše vnitřní hodnoty totiž často neformuje jen sázka na praktičnost, ale obzvláště pozitivně vnímáme estetičnost našeho životního prostoru. To se pak zpětně odráží i v té nejpragmatičtější stránce věci, a tou jsou peníze. Výhled z oken je jedním ze základních faktorů, který ovlivňuje cenu nemovitosti.

Pražská historie a milionový pohled do parku

Lidé pak chtějí vidět z okna nebo lodžie dva základní objekty a jsou podobná jako místa, kam nejčastěji chodíme na nedělní výhled. K nejcennějším výhledům patří pohled do přírody anebo na historické památky.

Kdybychom si položili otázku, jaký výhled v tuzemsku je ten nejhodnotnější, jedna z prvních asociací by určitě vedle k pohledu na Pražský hrad a panorama Hradčan. Středověké sídlo českých králů a dnes oficiální úřadovna českého prezidenta je největším hradním komplexem světa. Tyčí se uprostřed milionové české metropole a pozorovatelný je z různých úhlů, z větší i menší vzdálenosti.

Je jedním z prvků, který chtějí na vlastní oči spatřit miliony turistů v českém hlavním městě. Možnost pozorovat areál, jemuž dominuje katedrála sv. Víta postavena ve směsi architektonických stylů během každodenního pití ranní kávy patří k atributům nemovitostí, které jí učiní exkluzivní.

Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-
Prodej bytu 4+1, Praha 1 Masarykovo nábřeží-, Praha 1

Výhled z okna neutváří výjimečné nemovitosti jenom v Praze, ale po celém světě. Např. americká televizní stanice CNBC se pokusila uspořádat žebříček deseti nejdražších výhledu ke koupi v USA. Umístil se v něm i jeden z apartmánů Donalda Trumpa v New Yorku v hodnotě 50 milionů dolarů, ale za prvním místem musíme vyrazit jinam, ale také v největším americkém městě.

Jedná se o raritní byt v historické zástavbě New Yorku, i město mrakodrapů má totiž své staré domy. Za nejdražší výhled v USA je považován pohled na Central Park z oken apartmánu Sherry Netherland, který se nachází v horní části budovy z 18. století. Pohled do ostrovu zeleně uprostřed městské megapole byl oceněn na 95 milionů dolarů, tj. cca 200 miliónů korun.

Zdroje: cnbc.com, youtube.com, denik.cz, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze