Top hledané
Výsledky (0)
Senátoři během svého hlasování odmítli ratifikaci Istanbulské smlouvy.

Strach ze zákazu velikonoční pomlázky převládl nad obavami z domácího násilí. Senátoři odmítli Istanbulskou úmluvu

Radim Červenka
27. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Senát ČR

Těsné odmítnutí ratifikace tzv. istanbulské smlouvy Senátem ČR vyvolalo bouřlivou společenskou diskuzi. Zatímco senátoři, kteří hlasovali proti, hovořili o nejasnosti formulací v istanbulské smlouvě, jejich kritici poukazují na problém zlehčování domácího násilí. Za odmítnutím stáli především konzervativní senátoři za ODS, KDU-ČSL a ANO.

Jednání o ratifikaci mezinárodní dohody známé pod termínem "Istanbulská smlouva" se v Senátu protáhlo do pozdních nočních hodin. Pro bylo 34 senátorů, k přijetí chyběly dva hlasy. Proti byli zejména konzervativní senátoři za ODS, KDU-ČSL, ANO a SPD. 

Podle stranické příslušnosti šlo primárně o senátory společného klubu ODS a TOP 09, 15 z nich hlasovalo proti. Jde sice o menšinu v největším klubu s 36 členy, ale napříč kluby šlo o nejsilnější opozici k podpisu smlouvy. Lidovecký klub má 12 členů (pro hlasoval jen Lumír Kantor) a společný klub ANO a SOCDEM má jen 6 senátorů (pro hlasovala senátorka Věra procházková). Proti hlasovali také tři nezařazení poslanci. Vedle Jany Zwyrtek Hamplové, která v minulosti šířila dezinformace, také např. neúspěšný kandidát prezidentských voleb Pavel Fischer.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Výhrady vůči znění smlouvy a strach o velikonoční pomlázku

"V Senátu jsme odmítli ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy. Hlasoval jsem proti, protože mám výhrady vůči jejímu znění. Obsahuje nadbytečné části, které jako zákonodárce s respektem k našemu právnímu řádu nemohu s klidným svědomím odsouhlasit. Osobně ale vítám, že se díky tomu na plénu Senátu mluvilo o extrémně bolestném tématu domácího a sexualizovaného násilí, mnohdy velmi věcně a se znalostí problému. Náš stát má co dohánět: chybí terapeuti a odborná pomoc pro děti i dospělé, stabilní financování pomoci obětem, systematická prevence a práce s pachateli, celonárodní nonstop linka pro pomoc, sbírání relevantních dat, také intenzivní školení soudců a mnoho dalšího. Vzít téma domácího násilí jako prioritu, to je úkol pro vládu. A to platí pořád – Istanbulská úmluva a její přijetí nebo nepřijetí na tom nic nemění,"

argumentoval Pavel Fischer na síti X, že s principem mezinárodní dohody souhlasí, ale překáží mu některé blíže nespecifikované formulace.

https://twitter.com/PavelFischer/status/1750519878048743688**embed:https://twitter.com/PavelFischer/status/1750519878048743688 **

Podle jiných odpůrců šlo především o termín "gender", který Istanbulská smlouva používá. Jde o sociologický termín, který poukazuje na kulturní a sociální okolnosti rodové příslušnosti člověka na rozdíl od termínu pohlaví, což je termín zohledňující především biologické aspekty.

"Nehrozí, že bude zakázána pomlázka? Něco takového zakazovat je úplná pitomost! Já si to nemyslím,"

otevřel na plénu Senátu Michael Canov (SLK) obavu o ohrožení českého velikonočního zvyku. Istanbulská úmluva totiž obsahuje odstavec (č.12), který se vymezuje vůči tradicím stereotypizujícím muže a ženy za účelem zvýraznit jejich podřízenou roli. V interpretaci senátora za hnutí Starostové pro Liberecký kraj takovéto konstatování ohrozí konání velikonoční pomlázky, což vedlo Canova k hlasování proti Istanbulské smlouvě.

Česká republika je zvláštní země

Negativní stanovisko Senátu otevřelo celospolečenskou diskuzi a z různých stran došlo ke kritice jejich rozhodnutí.

"Česká republika je zvláštní země. Na jednu stranu bychom rádi reformovali OSN a umíme poradit snad se všemi celoplanetárními problémy, ale zároveň se tu stále nedokážeme shodnout ani na tom, že mlátit a týrat své partnery či děti je špatně,"

napsal na síti X politolog Jaroslav Balík a narážel na přístup senátorů za ODS, kteří nedávno podporovali svou ministryni Janu Černochovou (ODS) v jejich kontroverzních výrocích směrem k vystoupení Česka z OSN. Sám Balík na sociálních sítích uvedl, že i on sám byl obětí domácího násilí, kdy ho společnost nedokázala ochránit a nepodpořily ho ani soudy.

"Jestli jsem to dění kolem Istanbulské úmluvy pochopil, tak z něj plyne, že od teď raději nepřijmeme vůbec nic, protože by tam mohlo být něco jiného, než se tam píše,"

zkritizoval nejasná vyjádření senátorských odpůrců Istanbulské smlouvy komentátor Petr Honzejk v narážce na osobité interpretace senátorů, jakými se prezentovali např. zmíněny Pavel Fischer nebo Michael Canov.

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí nebo-li Istanbulská smlouva byla přijata Evropskou unií podpisem české eurokomisařky Věry Jourové (ANO). Česká vláda však rozhodla, že o ratifikaci pro Česko musí hlasovat Parlament. Zatímco v Poslanecké sněmovně prošla, v Senátu aktuálně narazila na odpor. Česko se tak řadí k šesti zemím EU, které smlouvu neratifikovaly.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, denikreferndum.cz, senat.cz, twitter.com, youtube.com, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze