Top hledané
Výsledky (0)
Střelec zaútočil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Střelba v Praze: Viděli jsme ho prostřelit si krk, psali si studenti. Na místě zabil 14 lidí

Radim Červenka
21. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Útočník na střeše budovy

V odpoledních hodinách se ozývaly centrem Prahy výstřely. Šlo o útok ozbrojeného může v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na místě jsou podle posledních informací desítky raněných a také mrtví. Studenti a zaměstnanci s panikou utíkali z budovy, anebo se schovávali v kancelářích a někteří dokonce na římse budovy. Střelec se podle neověřených informací ze sociálních sítí po útoku sám zabil.

Dnes v odpoledních hodinách došlo ke střelbě v jedné z budov na Palachově náměstí v Praze. Záhy se ukázalo, že jde o Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, která na tomto místě sídlí. Policie rychle uzavřela celou oblast v okolí školy. Uzavřeny jsou i mosty přes Vltavu nedaleko fakulty.

Na veřejnost unikly obrázky z místa činu, které připomínají to nejhorší z hollywoodských akčních filmů. I přes předvánoční čas byla budova v plném provozu a na fotografiích z místa činu se objevili lidé v panice utíkající ze sídla fakulty. Ještě hůře vypadali lidé vyfocení na horní římse budovy, kde se před útočníkem schovávali.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Útočník mohl mít útočnou pušku

Na římse u střechy budovy byl fotograficky zachycen i útočník. Ačkoliv z fotografií nejsou patrné detaily, pachatel pravděpodobně nebyl vyzbrojen jen pistolí, ale nějakým druhem útočné pušky nebo samopalem (viz úvodní foto).

"Prosím, dbejte pokynů policie, situace je vážná. Jedu přímo na místo, abych se seznámil se situací,"

okomentoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na síti X (dříve Twitter) mimořádnou bezpečnostní situaci v centru Prahy nedaleko oblíbených turistických zastávek Staroměstského náměstí a Karlova mostu.

Jak k celé situaci došlo aktuálně není známo, pachatelem byl čtyřiadvacetiletý student, ale není známo z jakého útočil důvodu. Jisté je, že pachatel cílil na co největší množství obětí. Nešlo o záměrný násilný čin namířený proti konkrétní osobě.

Útočník byl eliminován

Podle posledních informací od Policie ČR směrem k novinářům na místě činu byl pachatel eliminován a pravděpodobně je mrtvý. Následně se policisté pokusili najít a zneškodnit případného komplikace či spolupachatele.

"Obdrželi jsme řadu telefonátů. Okamžitě na místo vyrazilo několik týmů zdravotníků a lékařů. Zatím neznáme přesná čísla raněných, což se obvykle vyhodnocuje až s postupem času. Můžu potvrdit, že na místě je několik lidí s lehkými i těžkými zraněnými, bohužel i mrtví,"

uvedla ve vysílání CNN Prima News Jana Poštová, mluvčí Záchranné služby hl. m. Prahy a potvrdila, že jde o bezprecedentní násilný čin, který má velké množství obětí mezi zraněnými i mrtvými. 

Kromě oficiálních složek bezpečnostního systému se informace z místa činu dostaly na veřejnost i prostřednictvím ohrožených studentů a zaměstnanců školy, kteří se před útočníkem schovávali přímo na fakultě. 

Řada informací se tak objevuje na sociálních sítích a na internetu takřka živě, přímo z místa činu. Ačkoliv se informace nedají spolehlivě ověřit, mohou vypovídat o panice a děsivé atmosféře přímo z budovy, kde došlo ke střelbě. Např. muž na sociálních sítích zveřejnil printscreen z chatové komunikace studentů.

"Už je mrtvej. Viděli jsme ho prostřelit si krk...Jsem zamčený na...,"

psali si navzájem studenti, jejichž totožnost není známá.

Policie ve čtvrtek odpoledne vyhlásila pátrání po Davidu K., které spojovala s případem násilného úmrtí v obci na Kladensku. Následně vyšlo najevo, že hledaný muž je střelcem, který později odpoledne zabil přes deset lidí a desítky dalších zranil na pražské filozofické fakultě. Student je po smrti.

Zastřelil i sám sebe. Policie jej podezřívá, že ve stejný den zabil i svého otce. Byl legálním držitelem několika zbraní.

Pachatel byl studentem historie na fakultě, v jejíž budově zabíjel. Na ruské sociální síti Telegram se objevil účet, který o útoku v předchozích dnech psal. Experti však varují, že příspěvky je na síti možné upravovat zpětně, tudíž může jít o machinaci ruské propagandy.

„Nemohu potvrdit žádné výbušniny, ale arzenál vícero střelných zbraní a obrovské množství střeliva. Kdyby policie v řádu několika minut nevstoupila do budovy, obětí by bylo násobně více,“

uvedl k ministr vnitra Vít Rakušan po zásahu policie na tiskové konferenci.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze