Top hledané
Výsledky (0)
Rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí bude bez diváků.

Strom na Staroměstském náměstí se letos rozsvítí online. A advent zahájí průvod obřích loutek

Karolína Lišková
26. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pár u vánočního stromečku.

Smutná, leč očekávaná, zpráva pro všechny Pražany a milovníky Vánoc. Přesto, že už se o tom mluví dlouho, až nyní je to oficiální. Kvůli pandemii koronaviru se v letošním roce slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí uskuteční bez diváků a bez světelné show. Magistrát se o rozsvícení postará, a událost pak bude sdílet pomocí videa, které bude k vidění na sociálních sítích. Stejně tak to řeší i ostatní organizátoři nejrůznějších vánočních akcí.

Vládní nařízení nedovolí shlukování většího množství lidí, takže Magistrát hl. m. Prahy také úzkostlivě tají, kdy k rozsvícení dojde, aby nepřišli zvědavci.

V noci nebo brzy ráno

Strom tak bude poprvé nasvícen tento víkend v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách, kdy je zákaz vycházení. Až se Pražané ráno probudí, bude už smrk rozsvícený.

„Z bezpečnostních důvodů jsme bohužel nuceni uspořádat rozsvěcení vánočního stromu bez klasického doprovodného programu. Rád bych poděkoval všem Pražanům za jejich dosavadní zodpovědný přístup v boji s pandemií COVID-19 a požádal je, aby i v případě rozsvěcení vánočního stromu pochopili složitost situace a respektovali vládní opatření,“

prosí primátor Zdeněk Hřib.

Otevřít v galerii (3)
Letošní strom na Staroměstském náměstí v přípravách.
Letošní strom na Staroměstském náměstí v přípravách.Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Strom bude svítit v barvách trikolóry

Celkově smrk zkrášlí šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě nebo čtyřicet světelných hvězd. Strom tak bude svítit v barvách trikolóry. A nebude chybět ani třímetrová špice na vrcholu. O podobě nasvícení letos rozhodli lidé při hlasování na sociálních sítích. Bude v našich národních barvách a připomene i letošní stoleté výročí vzniku státních symbolů.

Oproti minulým letům nebude mít strom v pravidelných časech žádnou animaci. Nasvícení se tak vrátí k tradičnější podobě českých Vánoc, kdy strom svítil staticky. Druhý menší strom ještě metropole letos umístí na Mariánské náměstí před Novou radnici Magistrátu hlavního města Prahy.

„I když bude vánoční strom jediným symbolem Vánoc na Staroměstském náměstí a letošní oslavy se budou muset obejít bez doprovodného programu, vnímám to jako příležitost vychutnat si vánoční atmosféru v historickém centru Prahy trochu jinak, než jsme zvyklí, a třeba i více v klidu,“

říká radní hlavního města Prahy pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Andělský průvod každou adventní neděli

I přes přísné restrikce a omezení si ale Pražané budou moct užít alespoň trošku zábavy. O adventních nedělích projdou metropolí andělské loutky v nadživotní velikosti, Prahu rozzáří ostrůvky živého umění a v Pražské tržnici vyroste divadelní galerie. To vše v rámci první zimní edice festivalu pouličního divadla Za dveřmi, jehož hlavní program se uskuteční od 7. do 13. prosince.

Otevřít v galerii (3)
Andělský průvod na Staroměstském náměstí.
Andělský průvod na Staroměstském náměstí.Zdroj: archiv ArtProm a ART Prometheus

Sedmimetrová loutka anděla v doprovodu artistů projde centrem Prahy 29. listopadu mezi 17.00 a 18.30 hodinou. Symbol Vánoc, ale také naděje, bezpečí a ochrany se pozdraví s Pražany na Staroměstském náměstí a jeho okolí.

„Máme radost, že se nám podařilo najít bezpečnou formu zahájení adventu. Naprostá většina předvánočních kulturních akcí musela být zrušena, nápad zjevujících andělů v ulicích města se nám proto moc líbil,“

těší se Hana Třeštíková.

Otevřít v galerii (3)
Divadelní galerie.
Divadelní galerie.Zdroj: ArtProm ve spolupráci s ART Prometheus

Kromě toho se bude od 7. do 11. prosince konat na různých místech po Praze takzvaný zimní festival pouličního divadla, živého umění. A v prostorách Pražské tržnice vyroste od 10. do 13. prosince divadelní galerie. Návštěvníci si budou moct projít oživlou divadelní instalaci plnou osvětlených obřích loutek, akrobatických strojů, kyvadel a konstrukcí, které projely svět a reprezentovaly Českou republiku například na EXPO v Šanghaji, Miláně nebo na zahájení formule 1 v Bahrajnu.

Zimní festival pouličního divadla se koná v Praze vůbec poprvé. Zatímco letní Za dveřmi má už dvanáctiletou tradici, v zimních měsících se ještě nekonal.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze