Top hledané
Výsledky (0)
O studentské přehlídce SFS Vision.

Ze světa módy: Kukly, řetězy či sklo přes obličej. Studentská přehlídka šokovala více jak Fashion week

Tomáš Sedláček
14. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Molo

V sobotu 11. listopadu se v Kolektor cafe uskutečnila SFS VISION, neboli studentská módní přehlídka. Jednalo se o druhé pokračování přehlídky studentů Arts Managementu, kteří za předešlé akce sklidili velký úspěch. Celkem se zúčastnilo devět návrhářů, kteří studují a nebo dostudovali oděvní školu. Mohli jsme zde vidět Karolína Görková, Slávka Šulkovská a Veronika Hájková pod jedním týmem. Dále Klára Kozderková, Ema Domanická, Tereza Pirklová, Nikola Eichnerová, Jakub Mikulášek, Jeremiáš Fürst a Valeriya Kovtun.

Naše redakce se přehlídky zúčastnila a vyzpovídala jak organizátory, tak samotné návrháře. 

Celý večer se nesl v duchu kultury od hudebního představení, po samotné performance, neb onu zmíněnou přehlídku. Za účelem bylo zviditelnit začínající mladé návrháře a dát jim prostor představit své nové kolekce. Rozmanitost byla opravdu veliká a k vidění bylo několik osobitých rukopisů daných umělců. My jsme se ptali na otázky samotných organizátorů celého večera, studenta Arts Managementu Poli Bogoslavets a Adama Hrubého.

Jak vás napadlo zorganizovat takovou show?

Poli: Tento nápad jsem měla v hlavě už hrozně dlouho, chtěla jsem to uspořádat kvůli své nejlepší kamarádce, která je návrhářka. A na škole jsme měli možnost vytvořit svůj vlastní projekt v rámci projektového managementu, hned jsem svůj vysněný nápad řekla svému týmu a začalo se tvořit.

Co jste měli na starosti?

 

Poli: Společně se Šimonem Běhanem jsme řídili průběh celé akce a koordinovali jsme, aby vše vypadalo a probíhalo tak jak mělo.

 

Adam: Měl jsem na starosti tu kreativní část, domlouvání designerů, modelek, modelů a pro tento event to byla pro mě premiéra s produkcí hudby. Tvořil jsem hudbu pro několik designerů a i pro závěrečné defilé.

Jak jste na všechny designery přišli a věděli jste, že je chcete pozvat?

 

Adam: S některými designery jsme už byli v kontaktu od minulé SFS přehlídky. Jinak jsme si udělali seznam návrhářů a z nich pak určovali, kteří se budou hodit pro tento koncept.

 

Poli: Také jsme chodili na závěrečné klauzury různých škol a tam jsme oslovovali různé návrháře, kteří se nám líbili.

Co si myslíte, že se vám nejvíc povedlo?

 

Poli: Propojení! Určitě se nám podařilo propojit módu, umění, hudbu. Tvoříme něco nového a ukazujeme světu, že mladí lidé mají na to tvořit různé akce. Každý designer má svůj rukopis, který se tu povedlo ukázat.

 

Adam: Za mě to je určitě dát ten celý event dohromady, protože je něco jiného si to napsat na papír a pak to ve finále zrealizovat. A myslím si, že jsme  vytvořili akci, která by snad v budoucnu mohla konkurovat dalším podobným akcím. Nás ale šokovala celá atmosféra více jak Fashion week. 

Proč zrovna Kolektor cafe? Jak jste na tohle místo přišli?

Poli: K tomu je vtipná historie. Když jsme se Šimonem organizovali první řadu SFS, tak jsme sem chodili na společné porady a jednou jsme takhle seděli v rohu a já mu říkám ,,hele, co tady uspořádat módní přehlídku, to by byl strop’'.

Můžeme se těšit na nějaký nový projekt?

Adam: Ještě nemohu úplně prozradit, ale určitě se máte na co těšit.

Co na akci říkají samotní návrháři?

Celý večer jsme mohli vidět několik zajímavých kousků od různých designerů. Ve všech kolekcích byl vidět daný autor, a tím pádem se jednalo a velkolepý kontrast všech osobností. Od růžové zahrádky až po temné siluety. První návrhářka, která nám poskytla rozhovor byla Tereza Pirklová. Bývalá studentka VOŠON v Holešovicích. Nyní studuje Vysokou školu kreativní komunikace fashion marketing. Její kolekce se nesla v přírodních barvách, tvarovanými siluety a nádechu ženskosti.

Co říkáš na celkový večer?

Já musím říct, že jsem si vždycky přála mít v tak krásném pražském prostoru přehlídku, takže já jsem osobně velmi nadšená. Bylo tady i hodně lidí, což jsem nečekala. Takže jsem za to vděčná, že jsem mohla být součástí.

Co se ti tu nejvíc líbilo?

Myslím si, že od minulé SFS přehlídky kvalita šla opět nahoru a moc se mi líbil celkový profesionální přístup k akci.

Co by si nám řekla o své kolekci?

Měla jsem tu celkem pět modelů, jednalo se o mojí absolventskou práci. Při vytváření jsem se inspirovala nočními motýly (Lišaj). V celé kolekci můžeme vidět metamorfózu, organické tvary a barevnou paletu určitých motýlů.

Co sis při vytvářeni kolekce nejvíc užila?

K celému tématu mám dost blízko, protože můj taťka je nadšený entomolog, což je naše společná aktivita z dětství. Tak jsem si krásně zavzpomínala na dětské chvíle. Nejvíc mě asi bavilo vytvářet různé barevné kombinace a hrát si s texturou látek.

Věděla si už od mala, že chceš být designér?

Když jsem byla malá, tak jsem si kreslila různě papírové panenky, všechny měly jiné outfity, tak jsem možná už trošku tušila, ale nikdy jsem si neřekla ,,jo, budu návrhářka’’. Vždycky jsem dělala to, co mě baví, a postupem času mě to zavedlo sem.

Co plánuješ dál?

Momentálně pracuji na nové kolekci, mohu prozradit, že se to bude týkat jedné knihy. Tak se určitě máte na co těšit.

Harmonie v oděvu.

Poslední designér, který nám poskytl rozhovor, byl Jerremiáš Fürst. Jerremiáš vystudoval VOŠON v Holešovicích. Jeho kolekce se nesla v bílé barvě s jemnými křivky a lehkostí na první pohled. Jednalo se o kombinaci feminity s maskulinitou v elegantním stylu.

Přiblížíš nám svojí inspiraci kolekce?

Inspiroval jsem se filmem ,,Billy Elliot’’. Tento film pojednává o toleranci, což byla i tato kolekce. Věnuji se pánské módě a snažím se do toho zapracovat feminní prvky a vytvářím balanc mezi feminitou a maskulinitou. Řekněme, že chci rozbít určité stereotypy. 

Co tě při vytváření nejvíc bavilo?

Bavilo mě skládat koncept, dělat rešerše a zkoumat toto téma.

Chtěl si být vždycky designérem?

Dřív to nebyl můj velký sen, ale vše se změnilo, když jsem v osmnácti přišel na MBPFW a viděl jsem kolekci Jana Černého. To mě přesvědčilo, že chci tvořit módu pro kluky.

Kdo je tvoje největší inspirace?

Americký návrhář Thom Browne.

Co máš rád na módě?

Danému člověku dáš nějakou vizáž, to se mi líbí nejvíc.

Máš nějaké plány do budoucna?

Momentálně chystám novou kolekci, takže se určitě máte na co těšit.

I studenti za to umí vzít!

Musíme říct, že celý večer byl velmi povedený. Ani samotní organizátoři nečekali takový úspěch a myslíme si, že zasloužený. Program byl opravdu nabitý a k vidění toho bylo hodně. Každý by si zde něco svého našel. My se budeme těšit na další event, kde určitě nebudeme chybět.

 

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze