Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní malebnou krajinu a odkaz na historické osídlení najdete na kopci nad řekou Vltavou. Suchdol je místo jako stvořené pro klidné bydlení. Zveme vás za poznáním těch nejzajímavějších míst, z nichž je většina spjata s životem Mikoláše Alše.

Po stopách Mikoláše Alše v pražském Suchdole

Eva Ledecká
17. srpna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Základní škola Mikoláše Alše, nová luxusní budova

Původní obec Suchdol byla založena Přemyslovci v 10. století na kopci nad řekou Vltavou a nyní spadá pod Prahu 6. Už na první pohled vás může zaujmout luxusní poloha této současné pražské čtvrti, nad kterou se tyčí skalní útvar Kozí hřbety. Stopy po předcích tu najdete již z doby před 300 tisíci lety, o čemž svědčí četné nálezy. Důležitým mezníkem však pro ráz Suchdola bylo až 17. století, kdy zde vypukl mor. Na morovém hřbitově byla postavena zvonička a poté kaple sv. Václava, kterou můžete navštívit i v dnešní době.

Školy jako významné stavby

Významnými stavbami jsou v této lokalitě především školy. Masarykova škola postavená v roce 1931 byla pýchou Suchdola v polovině 20. století. Její původní verze se však nedochovala, zanikla kvůli požáru. Nová luxusní budova školy zde stojí od roku 1993 a byla slavnostně otevřena za účasti Olgy Havlové. Nyní nese název po slavném malíři Mikoláši Alšovi, který má nedaleko svůj hrdý pomník.

Druhá polovina 20. století patřila výstavbě Vysoké školy zemědělské (Česká zemědělská univerzita).

Luxusní byt Troja 111m
Luxusní byt Troja 111m, Praha 7

Brandejsův statek: tam, kde svého času Mikoláš Aleš tvořil

Stavení, které zažilo časy plné života a umění, nyní neprojevuje téměř žádné známky života, kromě koní, kteří tu slouží pro studenty ČZU. První zmínky o luxusním Brandejsově statku v části Starý Suchdol spadají do 13. století. V polovině 16. století byl přestavěn na pivovar a v druhé polovině 19. století se zde usadila rodina Brandejsů. Svůj domov zde našel i malíř Mikoláš Aleš, který právě na tomto statku vytvořil svá nejkrásnější luxusní díla, například cyklus Vlast. Na statku se scházeli i jiní umělci té doby, jako byl například František Ženíšek, Antonín Lhota, sochař Václav Myslbek nebo básníci Julius Zeyer a Jaroslav Vrchlický. Nyní je statek v nájmu ČZU a studenti zde studují chov koní a jezdectví.

Suchdol představuje příjemnou čtvrť, odkud se velmi rychle dostanete do přírody mimo Prahu a zároveň jste autobusem za pár minut v Dejvicích na Vítězném náměstí. Pro ty, kteří rádi kombinují sportovní aktivity v přírodě a vibrující energii blízkého centra, představuje Suchdol ideální místo pro život.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: