Top hledané
Výsledky (0)
Vesmírná loď Neptun, poháněná technologií SpaceBalloon™ – balónem podobným těm, které již desítky let používá například NASA – by se mohla stát prvním uhlíkově neutrálním způsobem komerčního cestování do vesmíru.

Svatby ve vesmíru jsou na rok 2024 vyprodané, a to i přes astronomické ceny. Zájemci se perou o prvenství

Kristina Valachyová
31. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Muž ve Vesmíru

Vesmírný prostor je pravděpodobně tím nejneobvyklejším místem, kde byste mohli uspořádat svatbu. Už jen proto, že nejste-li oba astronauti a neplníte spolu vesmírnou misi, jen tak se do kosmu nepodíváte. To by se však mohlo v brzké době změnit a vesmírné svatby by se mohly stát realitou! Ano, čtete správně. Společnost s názvem Space Perspective oznámila, že svým zákazníkům umožní uzavřít manželství ve vesmíru. Svou vesmírnou loď opatřenou balónem o velikosti fotbalového hřiště chce dát k dispozici zamilovaným párům, které se chtějí vzít na velmi netradičním místě. 
Brali byste takovou možnost?

Vesmírný modul nese název Neptun. Rychlostí 12 mil za hodinu vynese pasažéry do nadmořské výšky téměř 31 kilometrů. Celý let potrvá šest hodin, což je určitě dostatečně dlouho na svatební obřad i nějakou tu zábavu. Kvůli snížené gravitaci bude samozřejmě vše probíhat trochu jinak, než jste zvyklí ze Země. Okna jsou navíc uzpůsobena tak, aby bylo možné pořizovat úchvatné fotografie.
Jane Poynterová, která spolu s manželem společnost řídí, k vesmírné vzduchoplavbě uvádí:

„Bude to šílené! Startujeme z Kennedyho vesmírného střediska. Cesta do výšky 30 kilometrů potrvá přibližně 2 hodiny. Už nás oslovilo několik párů, kteří chtěli být první, kdo se vezmou ve vesmíru, takže uvidíme, komu se to povede,“

řekla Poynterová pro portál The Cool Down.

Do kapsle vesmírného modulu se vejdou sklápěcí sedadla pro osm pasažérů a jednoho pilota, ale vybavení lze modifikovat tak, aby vyhovovalo speciálním požadavkům. Podle Poynterové by kapsle mohla být vybavena jídelním stolem nebo dokonce svatebním oltářem. Balón s kapslí vystoupá do výšky 30 kilometrů nad zemí. Pro srovnání: letová výška běžných komerčních letadel je kolem 10 až 13 kilometrů nad zemí. Pasažéři se tedy dostanou téměř do trojnásobné výšky, což zní velmi lákavě. Během výstupu se budou moci kochat panoramatickými výhledy až do vzdálenosti 450 mil v každém směru, takže uvidí celý floridský poloostrov, souostroví Florida Keys, Bahamy i Mexický záliv.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

„Ve vrcholné výšce uvidíte úplnou temnotu vesmíru a zároveň zakřivení Země – tu ikonickou tenkou modrou linii, o které vypráví astronauti. Během celého letu bude cestujícím servírováno občerstvení, mohou si objednat nápoje, usadit se na svých plyšových sklápěcích sedadlech a vychutnávat si exkluzivní výhled. Antireflexní okna poskytnou vynikající příležitost pro pořizování fotografií zevnitř kapsle,“


tvrdí firma Space Perspective.

Balóny by se mohly ve vesmíru navzájem vidět na vzdálenost 20 až 30 mil a byly by pozorovatelné i pro lidi na zemi. Když nastane čas vrátit se na zem, obrovský balon se začne vyfukovat a kapsle nakonec hladce přistane do oceánu.

 


Pokud byste si mysleli, že vnitřek plavidla je prázdný, jste na omylu. Vybavení interiéru zahrnuje bar, pasažéři tak budou mít v ceně konzumaci jídel a nápojů, zatímco si z pohodlí svých polohovatelných sedadel mohou užívat 360 stupňového výhledu. Samozřejmě, že uvnitř kapsle je také signál wi-fi, který umožní živé aktualizace sociálních médií.


Je to bezpečné?
Spoluzakladatelka společnosti Space Perspective Jane Poynterová nedávno pro portál The Cool Down prozradila, že seznam čekatelů na svatbu mezi hvězdami je již „dlouhý světelná léta“. Těch, kdo chtějí být prvními oddanými na palubě kapsle plující vesmírným prostorem, je evidentně mnoho.
Na otázku, zda bude cesta bezpečná, Poynterová odpověděla:

„Na rozdíl od všech ostatních kosmických lodí, ve kterých se prostor s posádkou během letu odděluje od jednoho letového systému a přesouvá se do jiného, kapsle kosmické lodi Neptun zůstává připevněna k vesmírnému balónu během celého letu.“


Rok 2024 vyprodán!

Vesmírné lety balónem na rok 2024 jsou už vyprodané. Podle informací na webové stránce společnosti si však zájemci již nyní mohou rezervovat místa na rok 2025.

Pasažéry vesmírné lodi Neptun čeká 6 hodinový výlet: dvě hodiny stoupá balón do stratosféry, dvě hodiny se vznáší na hranici vesmíru a následují dvě hodiny sestupu zakončené hladkým přistáním na vodě.

Spoluzakladatelé společnosti Poynterová a MacCallum byli v letech 1991-93 členy posádky výzkumné stanice Biosphere 2. Biosphere 2 byla navržena jako uzavřený ekosystém, vytvořený s cílem zajistit podmínky k dlouhodobému přežití malé posádky. Projekt měl přinést poznatky, zda by astronauti mohli jednoho dne obývat podobné základny na jiných planetách. Poynterová tvrdí, že právě dva roky v tomto uzavřeném prostředí spolu s MacCallumem a šesti dalšími členy posádky ji přivedly k myšlence vytvořit Space Perspective.

„Ukázalo se, že tato zkušenost byla velmi podobná zkušenostem, které mají astronauti při pohledu na naši Zemi zvenčí,“

uvedla Poynterová.

„I oni vidí hranice našeho světa a chápou, že je konečný... Od té doby jsme se spoluzakladatelem Taberem MacCallumem chtěli vzít všechny do vesmíru, abychom jim tento neuvěřitelný zážitek zprostředkovali.“

Ve snaze přiblížit tuto vizi co nejširší veřejnosti zveřejnila Space Perspective inspirativní jednominutové video, ve kterém oznámila své partnerství s organizací EARTHDAY.ORG. Spot vznikl za pomoci a podpory oceněné spisovatelky, producentky a režisérky Ann Druyanové. Druyanová je vdovou po renomovaném astronautovi Carlu Saganovi, jehož nesmrtelná slova z jeho knihy „Bledě modrá tečka: Vize lidské budoucnosti ve vesmíru“ tvoří mluvený doprovod videa.

„Mohli jsme vidět okraje našeho světa,“ 

řekla Druyanová pro The Cool Down.

„Dalo mi to pocit neuvěřitelné připoutanosti k naší planetární biosféře.“

Podle Druyanové vedly první snímky Země z vesmíru, které pořídila mise Apollo 11 v roce 1969, k „výrazné změně v našem smýšlení“ o životním prostředí.

„Každý živý organismus má jeden úkol, a to nezašpinit si své hnízdo, nezničit prostředí, které ho živí, aby mohl předat své geny další generaci,“

řekla Druyanová.


„Jsme účastníky v jakémsi závodě mezi naší destruktivitou, naším zdánlivě nekontrolovatelným nutkáním konzumovat a požírat vše, co nám stojí v cestě, a naší moudrostí.“

Poynterová doufá, že Space Perspective pomůže zprostředkovat tuto vizi co největšímu počtu lidí. Dodala také, že společnost Space Perspective doufá, že do projektu bude moci zapojit i umělce a spisovatele. Uvedla, že je hrdá na to, že společnost k letům do vesmíru využívá ten nejšetrnější a nejekologičtější možný způsob. Namísto silných raket, které produkují znečištění, zplodiny a odpad na oběžné dráze, se vesmírný modul Neptun bude spoléhat na recyklovatelné balóny a obnovitelný vodík.

„Používáme fyzikální zákony, abychom se do vesmíru dostali extrémně nízkoenergetickým způsobem,“

vysvětluje Poynterová.

„Poplujeme na hranici atmosféry stejně jako kostka ledu na hladině sklenice vody.“

A na kolik celý tento zázrak vyjde?
Za šestihodinový obřad s přípitkem zaplatí zájemci 125 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 3 milióny korun za sedadlo. Společnost plánuje spustit své první osobní lety koncem roku 2024. Zákazníci si už pronajali celé kapsle na skupinové akce a někteří z nich zde chtějí uspořádat svou svatbu. Jiní zde třeba oslaví své kulaté narozeniny nebo pozvednou firemní akci „do nových výšin“. Přestože uvedená cena v žádném případě neumožní letět do vesmíru širokým masám, je určitě příznivější než let s Blue Origin, jehož cenovka může dosáhnout několik milionů. Společnost Space Perspective dosud prodala více než 1200 letenek.

První a zatím i poslední vesmírná svatba se odehrála už před 20 lety

Žádný jiný svatební pár si neřekl své „ano“ tak, jako kosmonaut Jurij Malenčenko a Jekatěrina Dmitrijevová. Od historicky první svatby v kosmu uplynulo letošního 10. srpna 20 let. Svatba se původně měla konat až po plánovaném návratu Jurije Malenčenka z jeho vesmírné mise.

Jekatěrina Dmitrijevová se se svým nastávajícím seznámila během večírku konaném na počest výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru, který se konal v Johnsonově vesmírném středisku v texaském Houstonu. Jurij se tehdy připravoval na svou třetí misi na orbitální stanici a čtyři měsíce před startem, který se uskutečnil 26. dubna 2003, požádal svou vyvolenou o ruku.
Kosmonaut se až ve vesmíru dozvěděl, že jeho mise byla o dva měsíce prodloužena, a jelikož nechtěli sňatek odkládat, rozhodli se vzít na dálku prostřednictvím satelitního přenosu. Podle zákonů amerického státu Texas lze totiž uzavřít manželství distančně, pokud se ženich z vážných důvodů nemůže osobně zúčastnit.
Jejich velký den nastal 10. srpna 2003. Ženich a nevěsta na sebe hleděli přes obrazovky monitorů, jednačtyřicetiletý Jurij z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a jeho snoubenka Jekatěrina Dmitrijevová z kosmického střediska NASA v Houstonu. Ženich se ale nacházel i na Zemi, alespoň jako jeho kartonová figurína v životní velikosti.
A jak obřad probíhal? Nevěsta oblečená v klasických svatebních šatech si sama navlékla snubní prsten a poslala vzdušný polibek svému ženichovi, který létal ve vesmíru více než 400 kilometrů nad ní. Kosmonaut, oblečený ve standardní uniformě, ke které si vzal i motýlka, udělal vzápětí totéž.

Ženichovi šel za svědka jeho kolega, americký astronaut Edward Lu, který se rovněž nacházel na Mezinárodní vesmírné stanici. Ten dokonce zahrál na přenosné klávesnici svatební pochod. Na ceremonii v Houstonu podepsal dokumenty jménem ženicha americký právník.
Zatímco NASA novomanžele podpořila, ruská strana neskrývala svůj údiv. Tvrdila, že je Malenčenko dostal do velmi nepříjemné situace. Snažila se ho přesvědčit, aby svatbu odložil, dokud se nevrátí na Zemi.

„Nezakázali jsme mu, aby to udělal, ale měl se chovat jako kosmonaut, a ne jako filmová hvězda,“

prohlásil velitel vojenských vzdušných sil Ruska, generál Vladimir Michajlov.

Podle Moskvy by měl ruský důstojník, který má přístup ke státním tajemstvím, dostat ke svatbě s občankou jiného státu předchozí souhlas a učinit tak pouze na Zemi. Po návratu ženicha z kosmu se novomanželé přestěhovali do Ruska.
Tato první vesmírná svatba měla i další důsledky. Po jejím konání se ve smlouvách kosmonautů objevila klauzule, která jim zakazuje svatební ceremonie na orbitě.


Pokud byste měli neomezený rozpočet, rozhodli byste se pro svatbu na oběžné dráze Země?

Zdroj: Reserve.spaceperspective.com, Thecooldown.com, Unilad.com, Kozmo-data.sk, Dzen.ru, Tass.ru, Gctc.ru, Astronaut.ru, Dailymail.co.uk, autorské dílo

 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: