Top hledané
Výsledky (0)
Svátek všech zamilovaných se slaví po celém světě. Čím ale potěšit svého partnera nebo partnerku?

Svátek zamilovaných: Odkud pochází a jaké dárky ženy preferují. Personalizované maličkosti sklízí největší úspěch

Michaela Hanelová
13. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Valentýn se blíží. Čím potěšit partnera?

Jakým způsobem překvapíte svou milovanou polovičku na Valentýna, který připadá na středu 14. února? Pokud se chystáte oslavit tento den lásky, určitě oceníte nějakou inspiraci pro výběr dárku. V našem výběru najdete takové nápady, které potěší jak muže, tak ženy. Pokud navíc váháte nad tím, zda bude mít partner či partnerka radost, nebojte se. Každý dárek z lásky potěší.

Valentýn v České republice sice nemá dlouholetou tradici a mnozí ho považují za zvyk převzatý z Ameriky. Jeho kořeny však sahají až do Evropy. Proč si tedy nedopřát oslavu lásky formou malého dárku nebo lahodné večeře? Jestli máte v plánu Valentýna oslavit, nabízíme vám inspiraci pro výběr dárků. A nebojte se, že byste se museli omezit pouze na čokoládu, i když i ta je jistě skvělou volbou! Pokud si myslíte, že není nutné si dávat dárky pouze na Valentýn, jste na omylu. Právě tento den je pro všechny zamilované významný.

Historie svátku

Svátek svatého Valentýna, den zamilovaných, se každoročně slaví 14. února. Tento den je věnován k vyjadřování lásky a náklonnosti mezi intimními partnery, přáteli a rodinou. Přestože je svátek často spojován s komerční stránkou, jeho kořeny sahají hluboko do historie. Svátek svatého Valentýna má totiž své kořeny už ve starověkém Římě, kde se 14. února slavil jako den věnovaný Juno, bohyni manželství a plodnosti. Později, ve 3. století, byl svátek spojen se svatým Valentýnem, křesťanským mučedníkem, který byl popraven za to, že tajně oddával zamilované páry proti vůli římského císaře Claudia II. Tento čin byl považován za projev lásky a odvahy, a svatý Valentýn se tak stal symbolem romantické lásky. Není to tedy jen záležitost za oceánem vzdálené Ameriky, ale jedná se o tradiční evropský svátek, na který se dlouhou dobu zapomínalo.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Zvyky ve světě

Svátek svatého Valentýna je oslavován po celém světě, ale každá kultura si vyvinula své vlastní tradice a zvyky pro tento významný den. V některých kulturách je Valentýn vnímán více jako příležitost pro vyjádření lásky a vděku mezi rodinnými příslušníky a přáteli než jen jako den pro zamilované. Děti v některých zemích dokonce dostávají malé dárky nebo sladkosti. Zajímavostí je, že tradice posílání valentýnských kartiček, známých jako valentýnky, se zrodila ve Francii již v 15. století. První takovou kartičku údajně poslal Karel, vévoda orleánský, své ženě, když byl vězněn v Toweru v Londýně. 

V USA se valentýnské kartičky a dárky vyměňují nejen mezi partnery, ale i mezi přáteli, kolegy a rodinnými příslušníky, a dokonce i mezi žáky a jejich učiteli. V Itálii jsou jako valentýnský dárek velmi oblíbené čokoládové pralinky nazývané Baci Perugina, které jsou balené v obalech s milostnými citáty. Itálie také oslavuje Valentýna večeřemi v restauracích a barech. V Rakousku, zvláště ve Vídni, je Valentýn spojen s tancem, a to nejen v barech a restauracích, ale i na veřejných prostranstvích.

Jaký dárek vybrat?

I když ne všichni preferují dostávat dárky, obdarování na Valentýna 14. února jistě nezůstane bez povšimnutí, zvláště pokud vyberete jeden z top valentýnských dárků. Tyto gesta lásky jsou ideálně doplněna romantickým dopisem, srdceryvným přáním, společně stráveným časem, nebo kombinací všeho. Od moderních verzí tradičních dárků, jako jsou čokoláda a květiny, po jedinečné dary, které budou vaší partnerce dělat radost dlouhodobě, existuje široká škála možností pro každý rozpočet a typ osobnosti. Ať už hledáte něco pro svou milovanou, nebo chcete obdarovat sestru nebo maminku, určitě jim uděláte radost. Jak na to?

Zkuste osobní dárky

Personalizované dárky přinášejí osobní dotek a ukazují, že jste do výběru dárku vložili myšlenku a úsilí. Může to být cokoli od šperků s vyrytým datem vašeho výročí, přes knihu s věnováním až po personalizovaný obraz. Zároveň tím svému partnerovi ukážete, jak moc vám na něm záleží. Nevíte čím byste svého partnera mohli potěšit? Zkuste mu sami něco vyrobit, uvařit, upéct. Fantazie nezná meze a záleží jen na vás. A jak se říká, láska prochází žaludkem, takže dobré jídlo nebo zákusek přímo od vás nebude problém,

Zážitkové dárky

Společně strávený čas je často nejcennějším darem, který tomu druhému můžete dát. Zážitkové dárky mohou zahrnovat víkendový pobyt v romantickém hotelu, večeři ve špičkové restauraci, lázeňský den nebo adrenalinový zážitek jako je tandemový seskok padákem. Víte, kde to má vaše polovička nejraději, nebo kde už jste byli a líbilo se vám tam? Zajeďte si tam znovu a užívejte si prodloužený víkend pouze ve dvou.

Ručně vytvořené dárky

Dárek, který jste vytvořili vlastníma rukama, může mít obrovskou hodnotu. Ať už se jedná o ručně psaný dopis, album plné společných fotografií nebo něco, co jste sami vyrobili, takový dárek je vždy plný lásky. To, že své partnerce vytvoříte krásný romantický dárek znamená nejen, že vám na ní záleží, ale dokážete jí, že čas strávení s ní vám není cizí.

Kurzy a workshopy

Darujte svému partnerovi možnost naučit se něco nového. Nevíte, co svému drahému darovat? Zamyslete se nad tím, o čem celý rok mluvil, po čem touží nebo co se mu líbí. Klidně to může být kurz vaření, malování, tance nebo dokonce lekce potápění. Společné učení novým dovednostem může být nejen zábavné, ale i posilující pro váš vztah.

Technologie

Pokud váš partner miluje technologie, překvapte ho nejnovějším gadgetem, který si přeje. Ať už jsou to chytré hodinky, bezdrátová sluchátka nebo nejnovější e-kniha, technologický dárek jistě udělá radost a svému drahému ukážete, že ho skutečně posloucháte.

Klasika na závěr – květiny

Je vaše partnerka milovnice květin? Výběr dárků máte zjednodušený. Valentýnské květiny jsou věčným symbolem lásky. Můžete zvolit jejich oblíbené druhy nebo se spolehnout na tradiční červené růže, s nimiž určitě neuděláte chybu. Květinu krásně doplní designová váza, která se hodí do stylu vašeho bydlení!  Hledáte něco více unikátního než obvyklou řezanou květinu? Pokojové rostliny jsou teď velkým hitem! Nejenže skvěle vypadají jako dekorace, ale také přispívají k čistějšímu vzduchu. Bez ohledu na to, jestli si vyberete fíkus, kaktus či dracénu, nezapomeňte na módní květináč. Pokud sní o bohémském interiéru plném rostlin, ale má potíže s jejich pěstováním, potěší ji také kvalitní kniha o pokojových rostlinách nebo kurz, kde se dozví vše potřebné o jejich péči.

Zdroje: autorské dílo, The Cut, The Verge, Hindustiantimes, history.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze