Top hledané
Výsledky (0)
Uplynulo 21 let od jednoho z nejhorších teroristických útoků světa

Svět si připomíná smutné výročí. Co jste možná nevěděli o 11. září?

Barbora Večeřová
11. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Jeden z největších teroristických útoků v dějinách ochromil 11. září New York

Před 21 lety tahle událost na několik hodin zastavila celý svět. Miliony lidí napjatě sedělo u svých televizí a sledovalo, co se právě odehrálo v New Yorku. Přesně před 21 lety narazila dvě letadla do budov World Trade Center. Šlo o sérii teroristických útoků, která už navždy zanechala stopu v dějinách lidstva. Dnes si svět opět tohle nešťastné výročí připomene. 

Co se stalo na Manhattanu? 

Skupina 19 islámských radikálů se v úterý ráno zmocnila čtyř letadel, která měla v plánu použít k útokům na některé důležité americké symboly. K těm patřilo i World Trade Center, dominanta Manhattanu, komplex celkem sedmi budov, z nichž Dvojčata – tedy Severní a Jižní věž – byla v té době nejvyššími budovami světa. Severní věž se stala cílem sebevražedných útočníků jako pevní, o 17 minut později přišla na mušku letadla i druhá věž. Oba mrakodrapy se po nárazu letadel zřítily. 

 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Jak dopadla zbývající dvě unesená letadla? 

O nárazu do World Trade Center se mluví stále, o osudu zbývajících dvou letadel už tolik ne. Je to hlavně proto, že náraz do Pentagonu, vrchního velitelství ozbrojených sil USA, se nepodařilo zachytit kamerou turistů ani novinářů. Zatímco z nárazu do manhattanské dominanty existuje mnoho, v případě Pentagonu jde jen o velmi nekvalitní záznamy z bezpečnostních kamer. Poslední, čtvrté letadlo, se s únosci zřítilo v Pensylvánii.

Otevřít v galerii (2)
Útok na Pentagon je součástí mnoha konspiračních teorií
Útok na Pentagon je součástí mnoha konspiračních teoriíZdroj: Profimedia

Prostor pro konspirační teorie 

Spojené státy jsou zemí konspirátorů. Proto nekvalitní záběry z nárazu do Pentagonu okamžitě odstartovaly vlnu konspiračních teorií, které tvrdí, že do budovy žádné letadlo nenarazilo a šlo pouze o řízenou střelu nebo malé letadlo s náloží. Konspirační teorie se opírala například o tvrzení, že na místě nebyly na záznamech žádné trosky letadla. 

 

Na místě vyrostla nová budova 

Necelé tři roky poté, co z Dvojčat zbyly jen trosky, položil tehdejší guvernér George Pataki základní kámen výškové budovy, která měla na místě vyrůst. Její stavba začala o dva roky později. Nyní se na místě nachází budova One World Trade Center, která je novou dominantou Manhattanu. Má 104 pater a měří 541 metrů, což je 1761 stop – symbolické číslo, které odkazuje k datu vyhlášení americké nezávislosti. Jde o nejvyšší budovu na západní polokouli.

 

Známý herec měl na střeše jedné z budov natáčet film

Oblíbený akční herec Jackie Chan měl na vrcholu World Trade Center natáčet film. Kvůli pozdějšímu doručení scénáře se tak ale nestalo. Chanovi to tak pravděpodobně zachránilo život. 

„Natáčení mělo začít v 7 ráno. Vzhledem k tomu, že jsem měl být na vrcholu věže, pravděpodobně bych umřel. Myslím, že to znamená, že můj čas ještě nevypršel,“

řekl herec krátce po události deníku Oriental Daily News. 

Otevřít v galerii (2)
Jackie Chan měl na střeše WTC natáčet film
Jackie Chan měl na střeše WTC natáčet filmZdroj: Profimedia

Všechny oběti ještě stále nejsou známy 

I po 21 letech se stále identifikují oběti útoků. K 20. výročí události zbývalo podle dostupných informací více než 1100 obětí, jejichž ostatky nebyly nikdy nalezeny. 

 

Zdroje: e15.cz, idnes.cz, novinky.cz, ct24.ceskatelevize.cz, theguardian.com, newyorktimes.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze