Top hledané
Výsledky (0)
Dubaj se stává nejen rájem obdivovatelů té nejmodernější architektury, ale také samotných ambiciózních architektů, stavitelů nebo dělníků. Postavit společnými silami nejvyšší budovu světa? To byla luxusní výzva! Nemyslíte?

Světové mrakodrapy - Burj Khalifa v Dubaji: nejvyšší stavba světa

Mgr. Jana Höger
07. září 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Luxusní výhledy z nejvyšší stavby světa

Kde jsou ty doby, kdy stáli lidé v úžasu pod Eiffelovou věží v Paříži či newyorským mrakodrapem Empire State Building? Francouzská luxusní stavba si držela výškový rekord úctyhodných 41 let, legendární americká budova 23 let. Dnes je vzrostlých staveb po světě nespočet. Jejich výška neustále roste a snahy jsou jasné - překonat stávající hranice.

Burj Khalifa – projevení úcty

Tato luxusní nejvyšší budova světa se svými 828 metry, symbol dubajského úspěchu, měla nést název Burj Dubai. Nakonec bylo pojmenování pozměněno. Jako výraz díků mrakodrap nese jméno po emirátském prezidentovi Burj KhalifaSlavnostní otevření proběhlo 4. ledna 2010.

Burj Khalifa
Ukázka budov
Pohled na mrakodrap Burj Khalifa a okolí

Stavba v poušti, přesto jedinečná

Nejzásadnější problém, se kterým se bylo nutno vypořádat, bylo pískové pouštní podloží. Neméně důležitá byla odolnost vůči vysokým teplotám, které v Dubaji mohou vystoupat až k 50 °C. K tomu všemu bylo úkolem architektů zabudovat do stavby odkaz na islámskou kulturu. Se vším se stavitelé vypořádali bravurně.

Luxusní inspirace přírodou

Při pohledu na mrakodrap je zřetelná inspirace přírodou, zvláště květinou takzvanou pavoučí lilie. Půdorys ve tvaru Y zaručuje rovnoměrné rozložení okolo 500 000 tun. Směrem k vrcholu se budova zužuje a vytváří iluzi jakési luxusní spirály, což je charakteristický znak islámské architektury. Celkem bylo použito 120 tisíc m2 skleněných tabulí zajišťující speciální solární a tepelné vlastnosti, které brání odrazu slunce a chrání před silnými větry.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Máte rádi čísla?

Srdcem konstrukce je šestiboké jádro kombinované s nosnými pilíři chránícími budovu před nápory větru. Stabilitu základů zajišťuje 192 pilotů zapuštěných do hloubky 50 metrů a základová deska o hmotnosti 10 000 tun. Stavba si vyžádala 230 000 kubíků betonu, 31 000 tun oceli a 24 000 skleněných panelů. V budově s kancelářemi, apartmány a hotelem Armani jezdí 54 výtahů. Veřejnosti slouží dvě vyhlídky: ve 124. patře (452 metrů) a ve 148. patře (555 metrů). Celkem má stavba 189 podlaží.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Burj Khalifa
Burj Khalifa 1 Mohammed Bin Rashid Boulevard Downtown Dubai Dubai, UAE
+9714 8888888