Top hledané
Výsledky (0)
Empire State Building je se svou výškou 448 metrů a 103 patry nejvyšší budovou New Yorku a luxusním symbolem tohoto města známým po celém světě. Přes 40 let si držel titul nejvyšší budovy světa.

Světové mrakodrapy: Empire State Building - luxusní symbol New Yorku

Mgr. Jana Höger
24. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Empire State Building

Vznik úchvatné stavby a Manhattan jako na dlani

Vše začalo v roce 1930 samotnou stavbou, o rok později byla budova dokončena. Zajímavostí je, že mrakodrap byl postaven za rekordní dobu, přesně za 1 rok a 45 dní. Dělníci stavby byli schopni postavit za týden úctyhodná 4 patra, měli však předpřipravené vyrobené díly, které následně sestavovali.

Budova dostala nezvyklou přezdívku - The Empty state Builing. Pojmenování je důsledek historicko ekonomického stavu tehdejší Ameriky. Tato doba byla poznamenána krachem na neworské burze a o nájem v budově zkrátka nebyl zájem. Empire State Building zachránily jen její vyhlídkové plošiny s neskutečnými výhledy na Manhattan. Zážitek je to vskutku nezapomenutelný, při jasném počasí se údajně dá dohlédnout až do vzdálenosti 80 km. Do dnešní doby navštívilo budovu přes 120 milionů lidí. 

Exkluzivita lokality

Neodmyslitelnou dominantu New Yorku najdete na rohu Páté Avenue a 34. západní ulice, kde kdysi stával luxusní nejdražší hotel světa Waldorf Astroria. Kvůli stavbě Empire State Building byl hotel v roce 1929 přestěhován na Park Avenue, kde ho můžete najít dodnes. Stavba elegantního luxusního mrakodrapu ve stylu art deco, typického pro tehdejší dobu, z žuly a vápence, tak mohla začít.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Konstrukční parametry

Na konstrukci bylo použito 60 000 tun oceli, 97 km potrubí a položeno bylo přes 30 000 metrů čtverečních mramoru. Celkový objem mrakodrapu je vypočítán na zhruba 1 milión kubických metrů a pokud byste počítali schody od přízemí do posledního patra, tak dojdete k číslu 1860.
Architektonický návrh pochází z pera architekta Williama F. Lamba z architektonické firmy Shreve, Lamb a Harmon. Původní návrh se vyznačoval pouze 80 patrovou budovou, avšak poté co se navýšila plánovaná výška Chrysler Building, byla podstatně zvednuta i výška luxusního Empire State Building.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Empire state building
20 W 29th St, New York, NY 10001, Spojené státy americké