Top hledané
Výsledky (0)
Hlavní moderní dominantou Londýna je mrakodrap nazývaný The Gherkin, neboli Okurka. Přestože se se svou výškou 180 metrů řadí až na 10. místo v metropoli, je to právě on, kdo hrdě propaguje hlavní město Velké Británie.

Světové marakodrapy - Do luxusních pater londýnského The Gherkin

Eva Ledecká
29. srpna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Luxusní lounge pro členy

Pravý název luxusního mrakodrapu je 30 St Mary Axe, je známý též pod názvem Swiss Re Tower podle svého předchozího majitele. Britové se tímto architektonickým skvostem, který přijali s otevřenou náručí, chlubí od roku 2004. Při akci Open House, která se stává oblíbenou i u nás, ho navštěvují tisíce lidí, aby si ho prohlédli zevnitř.

Jaké to je uvnitř mrakodrapu?

24 luxusních výtahů vás vyveze do jakéhokoliv z celkem 40 nadzemních pater a jednoho podzemního. Mrakodrap nabízí 272 parkovacích míst. Nachází se zde kancelářské prostory převážně finančních firem.

Britská Okurka kvůli svému tvaru nemůže mít na střeše zelenou odpočinkovou zónu nebo observatoř, jako je tomu u jiných mrakodrapů. Ve 40. patře však najdete luxusní bar pro zaměstnance s úžasným panoramatickým výhledem na Londýn. 39. poschodí zaujímá špičková restaurace a 38. patro soukromé jídelny.

Luxusní byt na prodej Nové Město - 288m
Luxusní byt na prodej Nové Město - 288m, Praha 2

Luxusní energeticky úsporná stavba

Za návrhem této jedinečné architektury stojí Sir Norman Foster (studio Norman + Partners), kterého můžete znát pod přezdívkou „Shakespeare britské moderní architektury“.

Má zužující se tvar a diagonální strukturu. Najdete zde přirozené větrané vnitřní prostory. Budova velmi dobře odolává silnému větru díky své robustní aerodynamické formě. Ta působí proti pohybu větru, který by za normálních okolností byl v budově takové výšky citelný.

Mrakodrap byl navržen jako energeticky úsporná stavba. V celé budově je použita aktivní ventilační fasáda. V každém poschodí je 6 šachet, které vytváří efekt dvouvrstvého skla. V horkých dnech šachty odvádí nadbytek tepla a v zimě se interiér ohřívá pasívní solární energií.

Velmi úspěšně byl řešen také venkovní prostor, který se dokonale začlenil do života v metropoli. Luxusní náměstí je v létě plné lidí, najdete zde potravinový trh, konají se zde kulturní a umělecké akce, které jen ilustrují úspěch celého projektu.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
30 St Mary Axe
30 St Mary Axe, London EC3A 8EP Great Britain