Top hledané
Výsledky (0)
Švédsko je lákavou zemí pro umělce, designéry i architekty. Právě tady stojí nejvyšší mrakodrap celé Skandinávie: Turning Torso své tělo vytáčí až do výšky 190 metrů. Navštivte s námi tuto luxusní švédskou stavbu.

Světové mrakodrapy: Turning Torso – nejvyšší budova Skandinávie

Eva Ledecká
29. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Turning Torso

Mnoho z vás by si možná nejvyšší budovu Švédska představilo jako dominantu inspirujícího Stockholmu. Mrakodrap Turning Torso se však nachází v Malmö, jednom z nejvíce průmyslových měst Švédska, které však v poslední době zažívá obrovský architektonický rozmach. 

Turning Torso z blízka
Turning Torso ve Švédsku
Turning Torso - nejvyšší budova Skandinávie

Santiago Calatrava: pojem ve světě architektury

Autorem je španělský architekt a umělec Santiago Calatrava, který se řadí mezi elitní světové designéry. Studoval architekturu a navštěvoval kurzy urbanismu. Věnoval se sochařství, což je také v jeho luxusních architektonických návrzích, které se často nesou ve stylu soch, patrné. Je autorem jedinečné stavby Auditoria na ostrově Tenerife, telekomunikační věže Montjuïc v Barceloně nebo Města umění a věd ve španělské Valencii.

Symbol města inspirovaný uměleckou plastikou

Luxusní budova byla dokončena v roce 2005 a od té doby představuje hlavním symbol města. Svůj tvar získala právě podle plastiky Calatravy s názvem Twisting Torso.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Mrakodrap se skládá z devíti nepravidelných pětiúhelníkovitých částí, které jsou zatočené po směru hodinových ručiček a každá tato část má celkem 5 pater. Poslední část budovy je proti přízemní části otočena o 90°.

Dekonstruktivismus: směr postmoderní architektury

Směr, ve kterém byla stavba navržena, se nazývá dekonstruktivismus. Ten je charakterizován kouskováním a posouváním povrchů, užíváním vlnitých nebo polámaných tvarů, používáním ostrých úhlů a také vytvářením zdánlivě nelogických konstrukcí. Jedním z hlavních představitelů tohoto směru byla také světoznámá architektka Zaha Hadid.

Spodních 10 pater švédského mrakodrapu Turning Torso slouží jako kanceláře, výše se nachází celkem 147 luxusních bytových jednotek.

Budova není dostupná veřejnosti, nenajdete tu bohužel žádnou restauraci ani luxusní vyhlídku v nejvyšším patře. Kochat se tímto architektonickým zázrakem, který leží v „Západním přístavu“, jak se této části města říká, můžete tak pouze zvenku.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze