Top hledané
Výsledky (0)
Pokud máte alespoň 23 milionů volně investovatelných korun, podívejte se, kde máte nejvíc kolegů.

Světoví "superboháči" mění lokace. Kam se letos stěhují a jaké destinace jsou pro ně nejpřívětivější

Aneta Šimečková
13. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Miliardář

Patříte mezi ty, kteří mají investováno více než 23 milionů korun? Tak to podle společnosti Henley & Partners jste definováni jako superboháči. A pokud jste superboháči, tak zřejmě migrujete a cestujete. Ale kam? To zjišťovali právě experti ze zmíněné společnosti. A pokud superboháči nejste, tak se alespoň můžete dozvědět, kam na dovolenou.

Stejně jako všichni ostatní, i superboháči cestovali méně za doby covidu, což se odrazilo na celkově klesajících číslech jejich globální migrace. Experti ze společnosti Henley & Partners, která se takovými věcmi zabývá, předpokládají, že do konce roku změní zemi pobytu na 122 tisíc nejbohatších lidí planety.

Top 10 zemí, které se v roce 2023 pravděpodobně stanou domovem nejvyššího počtu milionářů a miliardářů, je roztroušeno po celém světě, přičemž Austrálie letos získala první místo. Po roční pauze převzala první příčku od Spojených arabských emirátů. Do top 10 se dostaly pouze dvě asijské země, zbytek je rozšířen po Evropě, Severní Americe a Oceánii.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
  1. Austrálie
  2. Spojené arabské emiráty
  3. Singapur
  4. USA
  5. Švýcarsko
  6. Kanada
  7. Řecko
  8. Francie
  9. Portugalsko
  10. Nový Zéland

Navzdory historickým ekonomickým problémům se očekává, že Řecko letos získá 1 200 osob. Jedním z důvodů by mohl být program zlatých víz v zemi, kde bohatí jednotlivci mohou snadno získat pobyt a případně pasy EU za správnou cenu – v současnosti stačí minimální investiční náklady na nemovitost ve výši 250 000 eur.

Mnohé z předních milionářských destinací jsou atraktivní pro bohaté jednotlivce kvůli vyšší úrovni ekonomické svobody, což umožňuje volnější daňové zatížení nebo snadnější investice. Singapur, který očekává zisk 3200 milionářů, je ekonomicky nejsvobodnějším trhem na světě.

Které země přicházejí o milionáře?

A které státy letos o nejvíce multimilionářů přijdou? Očekává se, že Čína ztratí 13 500 takových osob. To je více než dvojnásobek úbytku druhé země v pořadí – Indii by mělo opustit 6500 velmi bohatých lidí. Politická nestabilita (Mexiko, Británie, Indie), mezinárodní sankce (Rusko) či protipodnikatelská hysterie (Čína) bývají zřejmě nejčastějším důvodem z těch, které dokážou bohaté lidi přimět k odchodu.

V Rusku se mnoho bohatých jednotlivců potýká se cly a obchodními omezeními ze strany západních zemí v důsledku války na Ukrajině. Hongkong je po zásazích pekingské vlády méně atraktivním místem pro byznys, než býval. A konečně brexit způsobil, že mnoho firem i jednotlivců na obou stranách Lamanšského průlivu přišlo o snadný pohyb pracovních sil a financí včetně investic, ačkoli dříve byl bezproblémový přeshraniční provoz samozřejmostí.

Celkově jsou milionáři stále v pohybu. Za 10 let podávání zpráv – navzdory propadu během pandemie se stěhují ze svých zemí původu každým rokem.

Zdroj: visualcapitalist.com, henleyglobal.com, spglobal.com, Henley & Partners

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze