Tajemné hřbitovy oblohy: Čínský způsob pohřbívání vyvolává otazníky

Závěsné rakve v nejrůznějších oblastech světa jsou pomalu stejně záhadné jako egyptské pyramidy.
11. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Různé národy, krajiny, kultury, náboženství – to vše znamená odlišné zvyky, tradice a rituály, mnohdy zcela specifické a pro jiné nepochopitelné. Liší se svatby, vítání do života, pohřby i metody, jak uložit tělo k věčnému odpočinku. Pokud na něj tedy věříme. Zcela specifickou metodou pohřbívání jsou rakve zavěšené na skalách, specifické pro jihozápadní Čínu a připisované lidem z dnes již vymřelého kmene Bo.

Cestovat se dá za různým účelem - za zábavou, za sportem, k moři, do hor nebo třeba za naším koníčkem. Tím může být třeba i pohřbívání v různých zemích. I zde platí, že jiný kraj, jiný mrav. Někomu by mohl připadat tento zájem morbidní, ale rozhodně to tak není. Pohřbívání má tradice, je spojeno s mnoha zvyklostmi a rituály a dovolí vám blíže proniknout do tajů dané kultury. Pokud vás cesta a vášeň zavede do Číny, nenechte si ujít závěsné rakve, jež visí vysoko na skalních převisech. Někdy tak vysoko, že je ze země sotva vidíte. A to byl možná právě jejich účel - umístit člověka blíže k nebesům, blíže k jinému světu.

Závěsné rakve se nacházejí v celé střední Číně, většinou v odlehlých údolích na jih od mohutné řeky Jang-c‘-Ťiang, která teče z himálajského podhůří na východní pobřeží Číny. Někdy jsou umístěny tak, že je ani není možné spatřit – jsou seřazeny ve štěrbinách v útesu, vyváženy na dřevěných kůlech jako na konzolích, umístěny v obdélníkových prostorech vytesaných ve skalní stěně nebo naskládány vysoko v jeskyních.

Závěsné rakve jsou vyrobené z dlabaného masivního dřeva. Detail rakve.
Závěsné rakve jsou vyrobené z dlabaného masivního dřeva. Detail rakve. • Zdroj: Profimedia

Tvoří nejrůznější formace ve výšce od 30 až do 90 metrů a jsou vyrobeny z hrubě vytesaných dřevěných prken, z nichž tu a tam vyčnívá kost nebo lebka, a okolí doslova poseté zbytky oděvů, střepy z keramiky, včetně bronzových nádob na víno nebo jídlo. Našly se i zbraně jako bronzový oštěp a ge (staročínská zbraň s dlouhou násadou a vodorovnou čepelí), bambusové luky, šípy a pouzdra na šípy, a samozřejmě úlomky kostí. 

Jsou to pohřební rituály? Nebo odkud se rakve vzaly? 

Wongovo životní poslání

Wong How Man, hongkongský průzkumník, si tuto otázku klade již přes 30 let. Tehdy se objevila jeho posedlost těmito rakvemi na hřbitovech po celé Číně, a od té doby se snaží zjistit více o tomto neobvyklém pohřebním zvyku. Hledá, cestuje, publikuje, čte, studuje. Od roku 1991, kdy publikoval první studii, neobjevil jednoznačně vysvětlení, ale naopak ještě více otázek.

„Zpočátku jsem se jen ptal, jak se tam ty rakve k čertu dostaly, ale pak jsem nemohl přestat přemýšlet o tom, proč,“ říká. „A existuje tolik teorií! Nejstarší jsou údajně ve východní provincii Fuijan, o níž existuje zmínka již před 3000 lety.“

Závěsné hrobky na Filipínách
Závěsné hrobky na Filipínách • Zdroj: Profimedia

Starověké prameny hovoří o tom, že čím výše byly rakve umístěny, tím více se pozůstalí snažili ukázat zbožnost zesnulého. Jiné teorie naopak hovoří o tom, že výška bránila zvířatům v pytláctví těl a udržovala půdu volnou pro farmáře.

S každým dalším objevem více otázek

V roce 2015 uvedl deník People's Daily, že v centrální provincii Ču-pej bylo objeveno celkem 131 závěsných rakví, které byly umístěny v umělých jeskyních v útesu širokém 50 metrů a vysokém 100 metrů.

„Odborníci nezjistili, jak se starým lidem podařilo přepravit rakve, tělo a pohřební předměty, všechno vážící stovky kilogramů, do útesových jeskyní,“

uvádí se ve zprávě.

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m, Praha 1

V roce 2000 Wong založil neziskovou Čínskou společnost pro průzkum a výzkum (CERS) a ve stejném roce se mu podařilo objevit jeden z dalších výškových hřbitovů, tentokrát v severním Jün-nanu, nedaleko místa, kde závěsné rakve spatřil poprvé. Tehdy mohl pořádně prozkoumat a zdokumentovat obsah.

Ale i tento přímý objev nakonec vyvolal jen další otázky. Například proč mnohé rakve obsahovaly ostatky vícera těl? Nebo proč byly rakve vyhloubené z masivního dřeva následně naplněny pískem, aby byly nesmyslně těžké? Bylo přece jasné, že později spadnou…

Závěsné hroby v provincii Kuej-čou v Číně, duben 2021
Závěsné hroby v provincii Kuej-čou v Číně, duben 2021 • Zdroj: Profimedia

Lidé Bo – blíže k přírodě a nebesům

Wong How Man nakonec došel k závěru, že rituál patřil ke kmeni lidí Bo, což byl vzpurný menšinový kmen, který obývající hranici mezi dnešním jižním Sečuanem a severozápadními provinciemi Jün-nan. 

Přestože nikdo dodnes neodhalil skutečný smysl tohoto pohřbívání, odborníci si myslí, že lidé z Bo věřili, že zavěšení rakve na útes usnadnilo zesnulému dosáhnout nebe. Ve starověku lidé věřili v přírodu a mysleli si, že v ní žijí dobré duše. Věřili ve skály, hory a vodu. Tuto teorii zastává i Guo Jing z Jünnanského zemského muzea.

„Lidé věřili, že útesy nebo přírodní útvary s vysokou nadmořskou výškou jsou blíže nebi. Domnívám se, že lidé Bo byli stoupenci této teorie.“

Kmen sice jako takový zmizel, ale zřejmě se asimiloval do jiných místních menšinových skupin, a v této podobě možná stále přežívá, a s ním i jeho rituály.

Výsledky Wongova výzkumu byly základem dokumentu Discovery Channel z roku 2003, v němž se pokoušeli rekonstruovat způsob, jakým byly rakve transportovány po útesu. Zatímco někteří věří, že byly sesazeny seshora, jiní myslí, že byly vyzdviženy lešením.

Jedna z visících hrobek lidí Ku v Bainitangu, prefektura Wenshan, provincie Yunnan, Čína.
Jedna z visících hrobek lidí Ku v Bainitangu, prefektura Wenshan, provincie Yunnan, Čína. • Zdroj: Foto: Pratyeka / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Spouštění rakví na lanech? Možná…

Cui Chen, kurátor Yibinova muzea, vysvětluje tři různé způsoby, jak mohly být rakve umístěny na útesy.

„Buď mohly být použity zemní rampy, ale odborníci toto řešení zavrhují kvůli neskutečné námaze, jež by byla v nedostatečně osídlené oblasti obtížné. Druhou variantou je dřevěné lešení podepřené na kůlech ve skále, ale dosud se nepodařilo najít ani jedinou kůlnu. Třetí možnost je spuštění rakví na lanech shora, jež se nám zdá zatím nejpřijatelnější.“

Není to tedy jen ohromné úsilí, které bylo vydáváno na každý pohřeb, co nás dnes fascinuje. Je to i skutečnost, že zvyk závěsných rakví je v rozporu s podzemním pohřbem a kremací, jež většina moderní společnosti, včetně Číny, normálně praktikuje.

Rakve v pohřební jeskyni Lumiang, Sagada, Luzon, Filipíny
Rakve v pohřební jeskyni Lumiang, Sagada, Luzon, Filipíny • Zdroj: Profimedia

Novodobá neúcta k mrtvým

V každém případě jsou některé ze závěsných hřbitovů dnes i turistickými atrakcemi, kde je ne vždy sdílena úcta s mrtvými. Mnohá pohřebiště byla vypleněna a zničena. Turisté zde zanechávají bankovky, nestydí se ani strčit do některé z lebky cigaretu, jako nepovedený vtip. Jinde se zase objevily falešné závěsné rakve postavené místními turistickými společnostmi, jež se snaží přilákat více návštěvníků.

Jedno z nejznámějších sečuánských pohřebišť bylo vypleněno i přesto, že se rakve nacházely 90 metrů nad zemí a místo bylo chráněno jako národní kulturní památka.

„Kořist zločinců údajně obsahovala starověké meče a další cennosti. Pokud se vrátíme o 20, 30 let zpět, ano, Čína měla jiné priority a omezené financování. Zato dnešní Čína má takový vliv, že by si ochranu svých tradic měla hájit. Jde o integritu kultury a kulturní identity,“

říká Wong a dodává:

„Archeologie v Číně je dobře financovaný a prestižní obor, ale studium zavěšených rakví se zdá být opomíjeno.“

Strážce rakví Liu Chaoxian dohlíží na 567 rakví zesnulých členů klanu ve vesnici Qibo, okres Pingba, město Anshun, provincie Kuej-čou v Číně, 27. srpna 2019.
Strážce rakví Liu Chaoxian dohlíží na 567 rakví zesnulých členů klanu ve vesnici Qibo, okres Pingba, město Anshun, provincie Kuej-čou v Číně, 27. srpna 2019. • Zdroj: Profimedia

Co stojí v cestě?

Anke Hein, archeoložka z Oxfordské univerzity, která studovala pohřební zvyky v západní Číně, říká, že tento druh pohřbívání byl praktikován v různých časových obdobích, geografických oblastech, a dokonce spadá i do různých disciplín – k archeologii i antropologii.

„Jsem si jistá, že kdyby někdo opravdu chtěl odhalit skutečnost, mohl by,“

říká Hein.

„Ale potřebovali byste spolupráci různých provincií a místních vlád, což je obtížné a vyžaduje to hodně energie.“

Proto dodnes můžeme o závěsných pohřebištích jen spekulovat.

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112, Praha 4

Pohřby pod širým nebem jsou však vykonávány v čínském pohraničí; Tibeťané a Mongolové praktikují pohřby na obloze, při nichž jsou těla rozsekána a nabízena supům nebo jiným zvířatům. Útesové pohřby jsou dodnes praktikovány na Filipínách v Sagadě, byly zaznamenány i v severním Thajsku i Tichomoří.

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
16 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

245 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1

4 + KK 149 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m
Praha 9

Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m

2 + KK 56 m², bal. 3 m²
6 699 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
12 235 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 95 m²
64 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 93 m²
29 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m
Praha 1

Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m

3 + KK 75 m²
9 595 250 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks