Tajemné hřbitovy oblohy: Čínský způsob pohřbívání vyvolává otazníky

Závěsné rakve v nejrůznějších oblastech světa jsou pomalu stejně záhadné jako egyptské pyramidy.
11. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Různé národy, krajiny, kultury, náboženství – to vše znamená odlišné zvyky, tradice a rituály, mnohdy zcela specifické a pro jiné nepochopitelné. Liší se svatby, vítání do života, pohřby i metody, jak uložit tělo k věčnému odpočinku. Pokud na něj tedy věříme. Zcela specifickou metodou pohřbívání jsou rakve zavěšené na skalách, specifické pro jihozápadní Čínu a připisované lidem z dnes již vymřelého kmene Bo.

Krásná Mladá čínská dívka v červeném hábitu s mečem

Cestovat se dá za různým účelem - za zábavou, za sportem, k moři, do hor nebo třeba za naším koníčkem. Tím může být třeba i pohřbívání v různých zemích. I zde platí, že jiný kraj, jiný mrav. Někomu by mohl připadat tento zájem morbidní, ale rozhodně to tak není. Pohřbívání má tradice, je spojeno s mnoha zvyklostmi a rituály a dovolí vám blíže proniknout do tajů dané kultury. Pokud vás cesta a vášeň zavede do Číny, nenechte si ujít závěsné rakve, jež visí vysoko na skalních převisech. Někdy tak vysoko, že je ze země sotva vidíte. A to byl možná právě jejich účel - umístit člověka blíže k nebesům, blíže k jinému světu.

Závěsné rakve se nacházejí v celé střední Číně, většinou v odlehlých údolích na jih od mohutné řeky Jang-c‘-Ťiang, která teče z himálajského podhůří na východní pobřeží Číny. Někdy jsou umístěny tak, že je ani není možné spatřit – jsou seřazeny ve štěrbinách v útesu, vyváženy na dřevěných kůlech jako na konzolích, umístěny v obdélníkových prostorech vytesaných ve skalní stěně nebo naskládány vysoko v jeskyních.

Závěsné rakve jsou vyrobené z dlabaného masivního dřeva. Detail rakve.
Závěsné rakve jsou vyrobené z dlabaného masivního dřeva. Detail rakve. • Zdroj: Profimedia

Tvoří nejrůznější formace ve výšce od 30 až do 90 metrů a jsou vyrobeny z hrubě vytesaných dřevěných prken, z nichž tu a tam vyčnívá kost nebo lebka, a okolí doslova poseté zbytky oděvů, střepy z keramiky, včetně bronzových nádob na víno nebo jídlo. Našly se i zbraně jako bronzový oštěp a ge (staročínská zbraň s dlouhou násadou a vodorovnou čepelí), bambusové luky, šípy a pouzdra na šípy, a samozřejmě úlomky kostí. 

Jsou to pohřební rituály? Nebo odkud se rakve vzaly? 

Wongovo životní poslání

Wong How Man, hongkongský průzkumník, si tuto otázku klade již přes 30 let. Tehdy se objevila jeho posedlost těmito rakvemi na hřbitovech po celé Číně, a od té doby se snaží zjistit více o tomto neobvyklém pohřebním zvyku. Hledá, cestuje, publikuje, čte, studuje. Od roku 1991, kdy publikoval první studii, neobjevil jednoznačně vysvětlení, ale naopak ještě více otázek.

„Zpočátku jsem se jen ptal, jak se tam ty rakve k čertu dostaly, ale pak jsem nemohl přestat přemýšlet o tom, proč,“ říká. „A existuje tolik teorií! Nejstarší jsou údajně ve východní provincii Fuijan, o níž existuje zmínka již před 3000 lety.“

Závěsné hrobky na Filipínách
Závěsné hrobky na Filipínách • Zdroj: Profimedia

Starověké prameny hovoří o tom, že čím výše byly rakve umístěny, tím více se pozůstalí snažili ukázat zbožnost zesnulého. Jiné teorie naopak hovoří o tom, že výška bránila zvířatům v pytláctví těl a udržovala půdu volnou pro farmáře.

S každým dalším objevem více otázek

V roce 2015 uvedl deník People's Daily, že v centrální provincii Ču-pej bylo objeveno celkem 131 závěsných rakví, které byly umístěny v umělých jeskyních v útesu širokém 50 metrů a vysokém 100 metrů.

„Odborníci nezjistili, jak se starým lidem podařilo přepravit rakve, tělo a pohřební předměty, všechno vážící stovky kilogramů, do útesových jeskyní,“

uvádí se ve zprávě.

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

V roce 2000 Wong založil neziskovou Čínskou společnost pro průzkum a výzkum (CERS) a ve stejném roce se mu podařilo objevit jeden z dalších výškových hřbitovů, tentokrát v severním Jün-nanu, nedaleko místa, kde závěsné rakve spatřil poprvé. Tehdy mohl pořádně prozkoumat a zdokumentovat obsah.

Ale i tento přímý objev nakonec vyvolal jen další otázky. Například proč mnohé rakve obsahovaly ostatky vícera těl? Nebo proč byly rakve vyhloubené z masivního dřeva následně naplněny pískem, aby byly nesmyslně těžké? Bylo přece jasné, že později spadnou…

Závěsné hroby v provincii Kuej-čou v Číně, duben 2021
Závěsné hroby v provincii Kuej-čou v Číně, duben 2021 • Zdroj: Profimedia

Lidé Bo – blíže k přírodě a nebesům

Wong How Man nakonec došel k závěru, že rituál patřil ke kmeni lidí Bo, což byl vzpurný menšinový kmen, který obývající hranici mezi dnešním jižním Sečuanem a severozápadními provinciemi Jün-nan. 

Přestože nikdo dodnes neodhalil skutečný smysl tohoto pohřbívání, odborníci si myslí, že lidé z Bo věřili, že zavěšení rakve na útes usnadnilo zesnulému dosáhnout nebe. Ve starověku lidé věřili v přírodu a mysleli si, že v ní žijí dobré duše. Věřili ve skály, hory a vodu. Tuto teorii zastává i Guo Jing z Jünnanského zemského muzea.

„Lidé věřili, že útesy nebo přírodní útvary s vysokou nadmořskou výškou jsou blíže nebi. Domnívám se, že lidé Bo byli stoupenci této teorie.“

Kmen sice jako takový zmizel, ale zřejmě se asimiloval do jiných místních menšinových skupin, a v této podobě možná stále přežívá, a s ním i jeho rituály.

Výsledky Wongova výzkumu byly základem dokumentu Discovery Channel z roku 2003, v němž se pokoušeli rekonstruovat způsob, jakým byly rakve transportovány po útesu. Zatímco někteří věří, že byly sesazeny seshora, jiní myslí, že byly vyzdviženy lešením.

Jedna z visících hrobek lidí Ku v Bainitangu, prefektura Wenshan, provincie Yunnan, Čína.
Jedna z visících hrobek lidí Ku v Bainitangu, prefektura Wenshan, provincie Yunnan, Čína. • Zdroj: Foto: Pratyeka / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Spouštění rakví na lanech? Možná…

Cui Chen, kurátor Yibinova muzea, vysvětluje tři různé způsoby, jak mohly být rakve umístěny na útesy.

„Buď mohly být použity zemní rampy, ale odborníci toto řešení zavrhují kvůli neskutečné námaze, jež by byla v nedostatečně osídlené oblasti obtížné. Druhou variantou je dřevěné lešení podepřené na kůlech ve skále, ale dosud se nepodařilo najít ani jedinou kůlnu. Třetí možnost je spuštění rakví na lanech shora, jež se nám zdá zatím nejpřijatelnější.“

Není to tedy jen ohromné úsilí, které bylo vydáváno na každý pohřeb, co nás dnes fascinuje. Je to i skutečnost, že zvyk závěsných rakví je v rozporu s podzemním pohřbem a kremací, jež většina moderní společnosti, včetně Číny, normálně praktikuje.

Rakve v pohřební jeskyni Lumiang, Sagada, Luzon, Filipíny
Rakve v pohřební jeskyni Lumiang, Sagada, Luzon, Filipíny • Zdroj: Profimedia

Novodobá neúcta k mrtvým

V každém případě jsou některé ze závěsných hřbitovů dnes i turistickými atrakcemi, kde je ne vždy sdílena úcta s mrtvými. Mnohá pohřebiště byla vypleněna a zničena. Turisté zde zanechávají bankovky, nestydí se ani strčit do některé z lebky cigaretu, jako nepovedený vtip. Jinde se zase objevily falešné závěsné rakve postavené místními turistickými společnostmi, jež se snaží přilákat více návštěvníků.

Jedno z nejznámějších sečuánských pohřebišť bylo vypleněno i přesto, že se rakve nacházely 90 metrů nad zemí a místo bylo chráněno jako národní kulturní památka.

„Kořist zločinců údajně obsahovala starověké meče a další cennosti. Pokud se vrátíme o 20, 30 let zpět, ano, Čína měla jiné priority a omezené financování. Zato dnešní Čína má takový vliv, že by si ochranu svých tradic měla hájit. Jde o integritu kultury a kulturní identity,“

říká Wong a dodává:

„Archeologie v Číně je dobře financovaný a prestižní obor, ale studium zavěšených rakví se zdá být opomíjeno.“

Strážce rakví Liu Chaoxian dohlíží na 567 rakví zesnulých členů klanu ve vesnici Qibo, okres Pingba, město Anshun, provincie Kuej-čou v Číně, 27. srpna 2019.
Strážce rakví Liu Chaoxian dohlíží na 567 rakví zesnulých členů klanu ve vesnici Qibo, okres Pingba, město Anshun, provincie Kuej-čou v Číně, 27. srpna 2019. • Zdroj: Profimedia

Co stojí v cestě?

Anke Hein, archeoložka z Oxfordské univerzity, která studovala pohřební zvyky v západní Číně, říká, že tento druh pohřbívání byl praktikován v různých časových obdobích, geografických oblastech, a dokonce spadá i do různých disciplín – k archeologii i antropologii.

„Jsem si jistá, že kdyby někdo opravdu chtěl odhalit skutečnost, mohl by,“

říká Hein.

„Ale potřebovali byste spolupráci různých provincií a místních vlád, což je obtížné a vyžaduje to hodně energie.“

Proto dodnes můžeme o závěsných pohřebištích jen spekulovat.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Pohřby pod širým nebem jsou však vykonávány v čínském pohraničí; Tibeťané a Mongolové praktikují pohřby na obloze, při nichž jsou těla rozsekána a nabízena supům nebo jiným zvířatům. Útesové pohřby jsou dodnes praktikovány na Filipínách v Sagadě, byly zaznamenány i v severním Thajsku i Tichomoří.

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks