Top hledané
Výsledky (0)
Slzy, které mají jako každý jiný, na veřejnosti neukazují. Tentokrát se však ani jeden neudržel.

Takhle se členové královské rodiny často nevidí: Královna Camilla nedokázala zadržet slzy, dokonce i Karla III. přemohly emoce

Michaela Hanelová
24. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Král Karel III. a královna Camilla neskrývaly slzy dojetí.

Britský král Karel III. ve svém projevu v Portsmouthu, kde se účastnil oslav osmdesátého výročí spojeneckého vylodění v Normandii, zdůraznil, jak příběhy o odvaze a houževnatosti slouží jako inspirace a připomínka toho, co vděčíme válečné generaci. Sám panovník momentálně bojuje s vážnou nemocí, a proto není divu, že se více snaží věnovat komunikaci s lidmi a vzpomínkám na ty, kteří už mezi námi nejsou. Pravidelně tak pokračuje v tom, co zavedla jeho matka, zesnulá královna Alžběta II.

V Portsmouthu, jednom z měst, odkud v roce 1944 vypluly spojenecké jednotky s cílem osvobodit německy okupovanou Francii, se konaly slavnosti, které jsou pro celou zemi významnou společenskou událostí. Těchto oslav se zúčastnila královna Camilla, princ William, premiér Rishi Sunak a další významní britští politici. Naopak princezna Kate zůstala v ústraní a na akci se neobjevila. Král Karel III., který momentálně bojuje s rakovinou, však doma nezůstal a aktivně se účastní všech veřejných událostí.

Svůj projev nakonec Karel III. zakončil za potlesku přítomných hostů. V nevšedním projevu emocí, který není u členů britské královské rodiny často k vidění, se královna Camilla i král Charles III. ukázali v opravdu lidském světle. Událost, která se odehrála během vzpomínkové akce v Portsmouthu, připomínající hrdinství spojeneckých vojsk během vylodění v Normandii, otevřela dveře k zamyšlení nad obětmi, které byly v minulosti učiněny. Lidé se nad fotografií dojatého panovníka rozplývají a nešetří slovy díku. Stejně tak i královna Camilla veřejnosti dokázala, že není snadné vždy držet jasně dané královské dekorum.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Příběhy lidí, které nenechaly nikoho klidným

Královna Camilla následně ve svém projevu prohlásila, že některé příběhy, které poprvé na této akci slyšela, jí opravdu vzaly za srdce. Jsou to totiž příběhy lidí, kteří neváhali obětovat svůj život jen proto, aby mohli pomoci ostatním a zachránili jim tím jejich život. „Příběhy o odvaze, houževnatosti a solidaritě, které jsme dnes a po celý život slyšeli, nás nemohou nedojmout, inspirovat a připomínat nám, za co vděčíme této skvělé válečné generaci.“ 

Král Karel III. poděkoval všem za bojovnost a odvahu

Podle královny Camilly jsou slavnosti v Portsmouthu poctou pro téměř 160 000 vojáků, kteří se zde nalodili na cestu do Francie s cílem chránit a pomáhat ostatním za cenu vlastního života. Král Karel III. naopak prohlásil, že lidé, kteří přišli, jsou hrdinové. 

„Ti, kteří se zde v Portsmouthu shromáždili, na toto místo nikdy nezapomenou. Všichni věděli, že vítězství i neúspěch jsou možné a nikdo nemohl znát svůj osud. Po osmi desetiletích je téměř nemožné představit si emoce toho dne,“ dodal král, který si nesmírně váží všech vojenských hrdinů a veteránů.

Camilla nedokázala zadržet slzy

Královna Camilla, známá svou obvykle klidnou a kontrolovanou tváří, nedokázala zadržet slzy během emocionálně nabitých vzpomínek jednoho z veteránů, který se vylodil na pláži Utah a bojoval v důležitých operacích druhé světové války. Její dojemná reakce byla zřetelně viditelná a odhalila hluboký vliv, jaký na ni měla tato příležitost vzpomínat na oběti války.

Emoce silně zasáhly i Karla III. Eric Bateman, který sloužil na válečné lodi HMS Erebus, vzdal hold svým padlým spolubojovníkům slovy: „Jsem rád, že jsem se dočkal. Připojilo se ke mně tolik mužů a žen, včetně mého drahého přítele Freda, kteří bohužel nepřežili.“ Ve svém projevu král Karel III. připomněl, že vojáci, kteří po vyplutí z Portsmouthu bojovali ve Francii, pocházeli z 30 různých zemí a byli 30 různých národností. 

„Když děkujeme všem, kteří tolik obětovali pro vítězství, jehož plodů si dodnes užíváme, slibme si znovu, že budeme vždy pamatovat na ty, kteří ten den sloužili. Budeme si jich vážit a ctít je a budeme žít podle svobody, za kterou zemřeli. To znamená, že budeme vyvažovat práva s občanskými povinnostmi vůči naší zemi, neboť jsme jim všichni navždy zavázáni,“ prohlásil Karel III. 

Otevřít v galerii (1)
Takto veřejnost královnu Camillu skutečně nezná.
Takto veřejnost královnu Camillu skutečně nezná.Zdroj: Profimedia

Proč se vzpomínková akce v Portsmouthu konala

Portsmouth je město s bohatou námořní historií, které bylo dějištěm vzpomínkové akce, která si připomněla 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Tato historicky významná událost, která je známá jako Operace Overlord, byla jedním z rozhodujících momentů druhé světové války a měla klíčový vliv na osvobození západní Evropy od nacistického Německa. Akce poskytla příležitost uctít památku téměř 160 000 vojáků, kteří se zúčastnili vylodění. Tito lidé si tak mohli připomenout obrovské oběti, které byly učiněny pro boj proti tyranii.

Byla to také příležitost pro přeživší veterány a rodiny padlých, aby společně vzpomínali a uctili své hrdiny. Vylodění v Normandii bylo mezinárodním úsilím, a vzpomínkové akce jako ta v Portsmouthu připomínají význam spojenectví a spolupráce mezi národy. Tímto se posilují diplomatické vazby a podporuje se myšlenka mezinárodního míru a bezpečnosti.

Zdroje: redakce, autorský text, perspectivemedia.comskynews.comtheindependentBBC

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze