Top hledané
Výsledky (0)
Tanec dokáže opravdové divy. Může navodit lepší náladu, nabít vás dávkou endorfinů, vykouzlit úsměv a odpoutat vás od všedních stereotypů dne. Takový menší zázračný „lék“. Stejně jako ve všech zemích po celém světě, tak i v Čechách má tanec své místo a bohatou tradici.

Tanec: podlehněte luxusní společenské zábavě

Mgr. Jana Höger
14. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Český bál v Praze - pozvánka

Odnepaměti tancovali lidé chudí i bohatí, bez rozdílu jim tanec rozdával radost, veselí a smích. Zprvu se jednalo o tanec na vesnicích spojený s lidovými zvyky, tradicemi. Tyto zábavy se koncem 18. století, ale hlavně v 19. století, přeměnily v bály, plesy a přesunuly se do větších měst. V Praze byly výlučně pořádány luxusní plesy šlechtou. První český bál se konal v roce 1840.

Společenské tance
Společenské tance
Společenské tance

Hrdost českého národa - polka

Českého původu je tanec polka, který se tančí u nás i za hranicemi naší země. O jeho počátcích a vzniku kolují vyprávění, která jsou spjata s lidovým koloritem. Podle hudebního kritika Zdeňka Nejedlého a dalších, polka vznikla pravděpodobně po roce 1830 v luxusních salónech východočeských měst, s tehdy velmi čilým společenským životem, na základě inspirace a použití prvků ze starších českých lidových tanců této oblasti. Po svém vzniku se tanec velmi rychle rozšířil a již v roce 1840 se polka běžně hrávala ve Vídni a šířila se dále. Mezi české skladatele polky řadíme B. Smetanu nebo J. Vejvodu.

Byt s výhledem na Prahu 251m
Byt s výhledem na Prahu 251m, Praha 6

Luxusní vznešenost - valčík

V 18. století skončila epocha dvorských tanců, jenž byly rozšířeny ve všech evropských zemích jako součást módního vlivu francouzské kultury. Zároveň vznikalo nepřeberné množství nových tanců. Svůj významný křest získává valčík, zejména ve Vídni. Valčík se stává v 90. letech 18. století luxusní záležitostí, mánií, módou, ale i šílenstvím. O jeho slávu, prosazení i oblibu, se postarali skladatelé J. N. Hummel, F. D. Weber, A. Vitásek, K. M. Weber a jednoznačně Strauss. Z našich skladatelů musíme ocenit národní přínos F. Kmocha i A. Dvořáka.

Valčík a polku řadíme mezi tance kolové, které své označení získaly od neustálého otáčení dokola. Otáčivý pohyb je pro ně charakteristický. Rozdíly mezi těmito tanci je patrný. Zatímco tanec polka se dá označit slovy veselost, rozvernost, hravost a optimismus, do kontrastu se staví se svou vážností, luxusní elegancí a vznešeností tanec valčík.

Mezi další standardní tance řadíme: waltz – původ Anglie, tango – původ Uruguaye a Argentina, slowfox – původ Velká Británie a quiskstep.

Plesová sezóna začala

Chystáte se i vy navštívit plesy a bály nesoucí se v duchu luxusu, krásného prostředí a hudby? 

Zde vám přinášíme pár vybraných tipů:

19. 1. 2017 - Rakouský ples (Praha, Palác Žofín)

21. 1. 2017 - Ples jako Brno (Brno, Fait Gallery )

21. 1. 2017 - Ples Czech TOP 100 (Praha, Palác Žofín)

18. 1. 2017 - Reprezentační ples Hotelu International (Brno, Hotel International)

18. 2. 2017 - Česko-Slovenský ples (Praha, Obecní dům)

18. 2. 2017 - Bratislavský Bál 2017 (Bratislava, Reduta)

23. 2. 2017 - Operní Bál (Vídeň, Vídeňská státní opera)

24. 2. 2017 - Bonbónový ples (Vídeň, Vídeňský Koncertní dům)

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze