Top hledané
Výsledky (0)
Ve Varech pokřtili novou knihu Quentina Tarantina. Věnuje se ikonickým filmům ze 70. let.

Tarantino se "objevil" ve Varech. Jeho knihu pokřtil Marek Eben s Petrou Nesvačilovou

Martin Chalupa
04. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Marek Eben, Petra Nesvačilová, Karel Och, Pavel Sladký

Slavný filmový režisér Quentin Tarantino byl na festivalu v Karlových Varech. I když, jak se to vezme. Moderátor Marek Eben, herečka Petra Nesvačilová a filmový kritik Pavel Sladký totiž pokřtili jeho novou knihu s názvem Filmové spekulace. Ta je samozřejmě napsané jeho klasickým, „tarantinovským“ stylem. Nechybí tedy černý humor. Kdo je však opravdu filmový režisér, kterému se přezdívá „magor z videopůjčovny”?

 

Ta přezdívka je více než charakteristická. Magor z videopůjčovny. Jednak se zde odráží jeho povaha a bláznivá láska k filmu a za druhé v ní najdeme i důležitý střípek v příběhu muže, který v devadesátých letech zásadně ovlivnil celou kinematografii a kulturu jako takovou. On sám totiž několik let ve videopůjčovně pracoval a dle jeho vzpomínek veškerý svůj čas věnoval sledování filmů.

Řemeslo se tak naučil z plátna kin, ale také z televizní obrazovky, kde se mu každý den vystřídalo hned několik filmů, těch nejpestřejších žánrů. Nutno dodat, že velkou roli v jeho kariéře zahrály i hodiny herectví. Budoucí scenárista a režisér si právě zde ověřil nepopiratelný talent, který už více než 27 let obdivují filmoví fanoušci po celém světě.

Pulp Fiction

Tarantino rovná se Pulp Fiction. Tento průlomový film si s jeho jménem spojí automaticky každý. Povídková série ze života několika gangsterů, kteří si v čase mezi zabíjením povídají o tom, jak říkají Big Macu v Evropě a proč je zrovna masáž nohou něco extrémně intimního, způsobila ve světě filmu neskutečné nadšení.

Kromě toho, že Tarantino po letech rozsvítil hvězdu Johna Travolty a okouzlil diváky lehkostí dialogů zábavných postav, se naplno korunoval do role filmaře s jasným a nezaměnitelným rukopisem.

Možná trochu nespravedlivě ve stínu tohoto dnes kultovního filmu je schován jeho debut Gauneři, kde už jasně dokázal, že se s ním musí počítat. Budoucnost totiž ukázal, že co film, to unikát. Ať už se jedná o krvelačnou pomstu samurajským mečem v sérii Kill Bill, či vlastním výkladem historie skrze Hanebné pancharty. A třeba snímek Tenkrát v Hollywoodu zase o něco dál posouvá hranice toho, co si tento bláznivý režisér dovolí ke svým divákům.

Pocta Hollywoodu

Dialog, to je Tarantinova doména. Stovky popsaných sešitů s nečitelným rukopisem jsou většinou plné hovorů o běžných starostech obyčejného charakteru. Ty jsou však vždy zakomponované do velmi netradičního příběhu.

Námět, který má vždy velmi blízko k béčkovým filmům či brakové literatuře, tak svým humorem a úhlem pohledu posouvá do nové tarantinovské dimenze. Struktura povídek, skákání v čase a nové pojetí klasické dramatické linky příběhu jsou jen některé prvky, které se opakují v jednom filmu za druhým. Ten zatím poslední se však vydal poněkud jinou cestou, ale i tak zde najdeme určité postupy, které jsou pro Tarantina typické.

Jedna osobnost vedle druhé

Vše znovu stojí na brilantním dialogu, který nepostrádá lehkost a humor. Tenkrát v Hollywoodu tak staví jeviště výkonům těch nejlepších herců, kteří byli zrovna k mání. Jde o opravdu silné osobnosti svého oboru. V roli herce béčkových westernů si svoji krizi středního věku prožil Rick Dalton alias Leonardo DiCaprio a jako jeho věrný přítel a dubler kaskadérských scén Cliff Booth v podání Breda Pitta.

Ženskou roli si odehrála Margot Robbie, která ztvárňuje Sharon Tate, herečku a manželku slavného polského režiséra Romana Polanskiho, která byla obětí vraždy fanatického komunity vedené Charlesem Mansonem. Tímto film dostal potřebné napětí díky Tarantinově genialitě. Málokdo pochybuje o tom, že nikdo jiný by příběhy podobně brilantně neposkládal. Tragikomická procházka Hollywoodu konce šedesátých let zkrátka vezme za srdce.

Je prostě všude

Tarantino se i tentokrát naplno oddal své lásce k filmu, které zde tvoří nepřehlédnutelný pomník. Od spaghetti westernů, přes televizní tvorbu po komunitu hippies se nebojí tropit žerty z legendy Bruce Leeho. Je vlastně jedno, že v Karlových Varech „byla“ jen jeho kniha. Legenda je zde všudypřítomná a její jméno se i na promenádě vyslovuje s posvátnou úctou. Právem.

Tarantino ve Varech

Jak už bylo zmíněné, moderátor a herec Marek Eben a herečka Petra Nesvačilová společně s filmovým kritikem Pavlem Sladkým na KVIFF 2023 pokřtili knihu Quentina Tarantina.

„Já mám samozřejmě rád Pulp Fiction, protože je to odvážný film. Mám rád Tarantina vůbec, protože on je představitel černého humoru, a toho je dneska málo, to je vzácné zboží. Úplně nesdílím tu jeho vášeň v krvi, ale u něho je to nadsázka a ten humor to tak hezky obrousí, takže víte, že on to nemyslí tak úplně vážně a spíše si dělá legraci z lidí, kteří takové filmy točí,“

komentoval tvorbu umělce Eben pro iRozhlas.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Zdroj: iRozhlas, autorské dílo, Britannica.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze