Top hledané
Výsledky (0)
Které české celebrity si užijí posledního Valentýna ve dvou či třech?

Těhotenství naruby: Jak se chlapům obrátí život vzhůru nohama, když je dítě na cestě

Barbora Ubochi
09. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
13 minut
Leoš Mareš na fotbalovém zápase.

Očekávání přírůstku do rodiny a nového potomka je velmi vzrušující událost. Muži sice nemají těhotenské břicho, ale i jejich život se převrátí vzhůru nohama. S očekáváním potomka je spojená celá řada obrovských změn, a to nejen pro ženy. I budoucí tatínkové cítí obrovský tlak, mohou se obávat, zda uživí rodinu, a jsou si vědomi, že na prvním místě u jejich vyvolené bude někdo jiný. A zřejmě už napořád. Svět se prostě i pro muže otočí a nic nebude jako dřív. Jak si udržet zdravý vztah během těhotenství a po něm? Valentýn se blíží - i když čekáte potomka, "udělejte si to hezký" a nezapomínejte jeden na druhého.

 

Pokud zrovna očekáváte potomka, udělejte si čas na sebe. I když Valentýna nemusíte slavit, může to být dobrá příležitost, jak se utvrdit ve vzájemném vztahu. Zejména pokud je dítě už "za rohem", zkuste si udělat večer plný romantiky, protože může být na dlouho poslední. Ve dvou. I muži prožívají těhotenství své partnerky velmi intenzívně. Jak to?

Mužům chybí sex. Jejich partnerka je nemusí přitahovat. Čelí změnám jejích nálad. Najednou se cítí odstrčení, protože všechno se točí jen okolo dítěte, které navíc ještě ani není na světě... Jak to tedy bude, až se narodí? Muž se cítí zbytečný a přitom má strach, zda rodinu uživí a dokáže se o všechno postarat. 

Otevřít v galerii (8)
Mladí manželé v očekávání
Mladí manželé v očekáváníZdroj: Courtney Wentz / Unsplash

I vztah silný jako skála se může zbortit

Modelová situace. Pár se miluje a plánuje založit rodinu. To se jim povede a očekávají narození potomka. Ať už jsou sebezamilovanější, vztah to vždy ovlivní. Velmi záleží na tom, jak silný a zdravý vztah je. A především záleží na komunikaci. Protože právě období těhotenství u žen je ten čas, kdy víc než jindy, dochází mezi partnery k nedorozumění. Hormony? Především. Pocit muže, že už nebude ten jediný, na koho se obrací ženina pozornost? Velmi pravděpodobné.

Partneři a nastávající rodiče si mohou být naprosto jistí, že ví, co je v nové životní etapě čeká. Nenechte se mýlit. Nechci strašit, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že tak úplně nevíte. Dítě, ať už to zní jako klišé sebevíc, vám obrátí život vzhůru nohama. Můžete se dopředu bavit o situacích, které mohou nastat. Ale ve chvíli, kdy tyto situace opravdu nastanou a vy jste postaveni před hotovou věc, je veškerá příprava tatam.

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

Psycholožka Martina Raiderová nám exkluzivně pro LP-life svěřila zkušenosti ze své praxe:

„Často se ve své praxi setkávám s tím, že si pacientky stěžují na to, že směrem od partnerů přichází během těhotenství nepochopení, ony samy odmítají intimity včetně sexu – ve velké většině případů. Nezřídka kdy se setkávám se vztahy, kdy ten tlak partner ženy neustojí a partnerství se ještě během těhotenství rozpadne. I přesto, že těhotenství bylo ze stran obou partnerů chtěné, muž si najednou uvědomí, že se na dítě, na rodičovství ještě necítí.“

Otevřít v galerii (8)
Na pohlaví a jméno Leoše Mareše a Moniky Marešové se vypisují sázky.
Na pohlaví a jméno Leoše Mareše a Moniky Marešové se vypisují sázky.Zdroj: Profimedia

„Zklidni hormony“

Nechci se žen vůbec nijak zastávat. Ale přece jen. Větší tíha zodpovědnosti a tíhy rozhodnutí je na ní. Teď k tomu přičtěte ohňostroj hormonů, který během těhotenství a pak po porodu přijde. Smějete se a za pět minut hystericky pláčete. Proč? To ví Bůh.

Všichni známe to „žena je v jiném stavu“. Zamyslete se nad tím. Jiný stav to není jen po fyzické stránce, ale především po té psychické. Nálady se mění jako mávnutím proutku a situace, které dřív žena řešila s nadhledem a v naprostém klidu, můžou být v to osudné období důvodem k rozchodu/rozvodu. Zároveň by se na to – zejména z pohledu muže mělo nahlížet s nadhledem. A hlavně citlivěji. Mít pochopení.

Ale pak se na to podívejme i z pohledu muže. Je těžké ženě porozumět i ve stavu normálním, natož v jiném. Jak má všechno vycítit? Jak poznat, co jeho partnerka chce a nechce? Většinou právě on je tím prvním na ráně a ty sprchy hormonů zasahují právě jeho, v plné síle. Jak tedy jako muž přežít těch, no vlastně mnohem více, než 9 měsíců?

Jak milovat svou partnerku a nezbláznit se?

Ano, do vašeho vztahu vstoupí někdo třetí. Ale nebude to vetřelec. Tedy, vlastně ano. Ale takový malý, neuvěřitelně roztomilý vetřelec. Ale už prostě nebudete jen vy DVA. Pokud ale chcete, aby váš vztah tenhle kolotoč vydržel, myslete na to, že partner by pořád měl být na prvním místě. Tedy, abychom si rozuměli – aby se o první místo dělil s narozeným potomkem. Jen tak je velká šance, že všechno zůstane, alespoň z části, tak jak bylo před tím.

A co je důležité zmínit. Řeknete si, že čerstvě narozené miminko vlastně vůbec nevnímá, co se okolo něj děje. Ale platí, že spokojení rodiče rovná se spokojené dítě. To je bez debat.

Prodej historické vily na Kampě, Praha 1
Prodej historické vily na Kampě, Praha 1, Praha 1

Nejjednodušší rada – pokud jste doteď vašim vztahem jen proplouvali, věnujte mu teď větší péči a čas. Pracujte na něm. Láska, úcta a pochopení - to je svatá trojka, která vás dozajista povede dál. Muži si budou muset zvyknout na to, že je potřeba zatnout zuby a výlevy své milé brát s nadhledem, protože ani ona neví, co se děje.   

Tipy, jak může muž během těhotenství své vyvolené lépe fungovat.

 • Když přijde problém, řešte ho s klidnou hlavou. Popřípadě s odstupem. Nejlépe bez emocí. V nejhorším případě s minimem emocí. Fungujete to. Věřte mi. Pokud je třeba, proberte to s kamarádem a zajděte na pivo. Ona manželka zatím "vychladne". 
   
 • Zkuste si najít čas jen pro vás dva – tenhle bod je opravdu důležitý. I během těhotenství, ale především potom. Nevěšte hlavu. Zpočátku vám bude muset stačit opravdu málo. Ale každá minuta, kterou budete mít sami pro sebe se počítá. A za pár měsíců už to může být třeba romantický oběd nebo večeře. Jen je potřeba vytrvat a nezbláznit se. Ono to za to stojí.
   
 • Bod, který navazuje na ten předchozí. Neméně důležitý je taky čas, který musíte BEZPODMÍNEČNĚ věnovat sami sobě. Pivo. s kamarádem jsme už zmínili. Běžte si zasportovat, proberte s partnerkou, jak by se cítila, kdybyste odjeli s kamarády na hory nebo někam na pánskou jízdu. Ani vy, ale ani vaše žena byste se neměli vzdávat svých koníčků a obecně věcí, které vás baví.
   
 • Jak už bylo řečeno: Věci se ve vašem životě nenávratně změní. Přijměte to a nebojujte s tím. Nic už nebude jako před tím. Ale berte to jako úplně novou kapitolu vašich životů. ba - tedy všichni tři - si budete muset zvykat.

 

 • Když už tu je dítě , je obou rodičů. Stejně. A vím, nejde o to, kdo dělá více nebo méně. Ale v péči o dítě by v tom partneři měli být prostě spolu. Tečka.

 

 • Komunikace je ZÁKLAD. Sice stokrát opakovaná věc. Ale je to opravdu důležité. Bez kvalitní komunikace to nejde. Jakmile se o věcech přestanete bavit, neskončí to dobře. Ani jeden z partnerů totiž nemá křišťálovou kouli a neví, co si ten druhý myslí.

 

 • Zkuste vy i vaše partnerka brát věci trochu s nadhledem. Řešit je malinko jinak. Řekněte si v hlavě: řešil/řešila bych to stejně, kdyby se to dělo před pár měsíci/lety?

 

 • Bod, který se lehko říká, ale ne tak lehce udělá. Dostatek kvalitního spánku dělá zázraky. Vyspaný člověk totiž reaguje rozhodně jinak než ten odpočinutý. Především v prvních měsících rodičovství – pozor na to.

 

 • Když už přijde hádka, zkuste si rychle v hlavě promítnout, co na své partnerce milujete. Proč jste si jí vybrali. Především během hádky to může dost pomoci.
Otevřít v galerii (8)
Ewa Farna při koncertě
Ewa Farna při koncertěZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Muži to mají taky těžké a i oni "mají své dny"

Pan Ivan žil se svou partnerkou ve spokojeném vztahu. Než do vztahu přišlo vytoužené dítě, byli již dva roky manželé a dohromady pět let partneři.

„Než se nám narodil syn, měli jsme, jestli se to tak dá říct, harmonický vztah. Spoustu koníčků, trávili jsme spolu dost času. Zároveň jsme měli dost času na sebe i kamarády. Náznaky, že není úplně všechno, jak by mělo být, přicházely už během těhotenství. Nevím, jestli to bylo tím, že manželka už jen tak sama nikam nemohla, ale začala to vyžadovat i po mě. Neměl jsem problém přehodnotit svůj program a občas s ní zůstat doma, místo toho, abych šel ven s kamarády. Říkal jsem, že můžeme jít oba. Ale jí se nechtělo, že je unavená a že si připadá tlustá, ošklivá. Tohle pokračovalo i po synově narození. Asi k tomu přispěl i nedostatek spánku nás obou. Každopádně jsme se začali dost hádat. Kvůli naprostým maličkostem. Moji ženu vytáčely hlouposti. Držel jsem se dlouho. Ale když byly synovi dva roky, rozvedli jsme se. Nejvíc mě to mrzí s ohledem na syna, ale jsem přesvědčený, že to v budoucnu pochopí. Že je lepší, aby rodiče byli šťastní.“

Jak již bylo zmíněno. Na vztahu během těhotenství a poté rodičovství musí pracovat oba.

Zároveň je třeba ale říci, že žena musí brát ohled na mužovy pocity. Na to, že se sám se sebou musí poprat s různými emocemi. Že asi opravdu není jednoduché, když veškerá pozornost je teď věnovaná tomu malému zázraku (v břiše i pak mimo něj). Uvědomili jste si ale například, že existuje pramálo věcí, programů, které by připravily nastávající tatínky na to, co přijde? Na tom by se mělo zapracovat.

Jen doporučení, rada. Buďte trpěliví. Tohle období jednou skončí a všechno zas bude fajn. Přečkejte to, buďte na blízku. Že se vaše žena změnila i fyzicky? Berte to prosím tak, že i to k tomu patří. A že některé „věci“ se zas vrátí do normálu. A některé prostě už ne. A tak to má být.

Otevřít v galerii (8)
Dávid Hancko se rovněž dočká potomka
Dávid Hancko se rovněž dočká potomka Zdroj: Profimedia

Co může muže překvapit?

Zeptali jsme se několika mužů na pár otázek ohledně jejich vztahu a toho, jak se změnil s těhotenstvím a mateřstvím. Všichni se shodli, že otěhotnění jejich partnerek bylo v plánu. Zajímalo nás, jestli se něčeho obávali. Pan Roman napsal:

„Největší obavy jsem měl asi z toho, aby celé těhotenství dobře dopadlo. Ohledně změn, které nastanou – nad tím jsem asi nepřemýšlel.“

Pan Petr se obával něčeho jiného.

„Bál jsem se toho, že nezvládnu péči o toho malého tvora a že to bude všechno na mojí partnerce.“

Pan Zdeněk napsal:

„Bál jsem se, aby mimčo bylo zdravé a aby vše bylo OK. To hlavně vzhledem k tomu, že jsme byli k rodině „donuceni“ partnerčiným zdravotním stavem.“

Zajímalo nás také, jak během těhotenství nahlíželi na své partnerky. Všichni se shodli na tom, že se u nich nic nezměnilo. Ať už fyzické, tak psychické změny pro ně nebyly podstatné. Pouze pan Zdeněk se velmi krásně vyjádřil takto:

„Těhotenství partnerce moc slušelo. Bylo to jedno z nejláskyplnějších období – vztah v té době trval cca 9 let. A byla to nová a zajímavá energie ve vztahu. Zprvu jsem se bál, jestli vše bude jako dříve, hlavně potom, co jsem u porodu viděl (krev a vše okolo). Ale asi na detaily zapomínáme stejně, jako rodičky zapomínají na bolest. Každý otec by u toho měl být, aby viděl, co to obnáší. Jsem rád, že nemám jen matku svého dítěte, ale parťáka do života.“

Také byla zmíněna otázka, zda začali po narození dítěte partnerce více pomáhat. Všichni, kromě jednoho shodně tvrdili, že pomáhali partnerce již před těhotenstvím a jen v tom pokračovali i poté. Pouze jeden z mužů napsal:

„Dřív jsem se nezapojoval, teď je to lepší.“

Chtěli jsme vědět, jestli je něco v tomto období překvapilo. Pozitivně i negativně. Většina odpovědí byla, že je nic nepřekvapilo. Pouze pan Roman a pan Zdeněk napsali:

„Příjemně mě po narození překvapilo, jak silné pouto rodina je. Ten pocit se nedá popsat. Z kluka se během chvilky stal táta, a život nabral úplně jiný směr a je to nejbáječnější, co člověka může potkat - být rodič.“

„Překvapila mě pouze extrémní přecitlivělost a změny nálad mé ženy.“

 

Sexualita, intimita – nezapomínejte na ni

Slyšela to určitě spousta z nás, ale jedná se spíše o přežitek z dob minulých: Sex během těhotenství je nebezpečný. Není. Všichni lékaři, s nimiž jsme mluvili, se shodli na tom, že pokud v páru naslouchá jeden druhému, partner je k partnerce citlivý a ohleduplný a dvojice se neoddává nějakým šíleným BDSM praktikám, vše by mělo být v naprostém pořádku.

Pro muže může být lákadlem i to, že ženy během těhotenství a po porodu mohou mít právě díky těm zpropadeným hormonům a taky celkové větší prokrvenosti těla ze sexu mnohem větší prožitek? Pokud je partnerka víceméně v pořádku, nestojí za to tomu přijít na kloub – zda si bude intimnosti a sex samotný více užívat?

Pro většinu mužů je těhotenství jejich partnerky přitažlivé, ale jsou i výjimky.

"Styděl jsem se za to a vadilo mi to, ale moje žena se mi s břichem prostě nelíbila, opravdu jsem si nemohl pomoci. SNažil jsem se, protože jsem viděl, že ji to trápí. Ale nevzrušovala mě. Nezahýbal jsem ji, to bych nechtěl a neudělal, ale bylo to hrozně těžké. Mám opravdu rád štíhlé holky a i když to byl náš syn, nemohl jsem se přes to přenést a jsem rád, že je to už za námi,"

řekl pro LP-Life pan Roman Appelt.

Otevřít v galerii (8)
Mladý pár čeká miminko.
Mladý pár čeká miminko.Zdroj: Andre Adjahoe / Unsplash

Muži by se měli zejména ke konci těhotenství snažit svou partnerku ujistit, že je pro ně stále přitažlivá. I když to třeba tak stoprocentně necítí. Sama žena si určitě prochází obdobím nejistoty s vlastním tělem a hlavou se jí honí spousta otázek – jestli vám pořád přijde atraktivní a sexy.

Pokud se však přece jen pár dostane do situace, kdy jeden z partnerů sex odmítá, je potřeba nebrat si to osobně. Je to velmi těžké, ale tohle období je potřeba nějak přečkat. Sebeuspokojování je rozhodně snazší variantou pro zachování vztahu než to, že se nezačněte poohlížet po někom dalším, kdo by vám čas pomohl vyplnit. Tedy – rozhodně je přijatelnější, když muž ženu bude nějakou dobu „podvádět“ a užívat si u porna častěji než před tím, než aby začal vyhledávat „bokovky“.

I ženy nemají jen svázané ruce, ale mohou se zaměřit na jiné sexuální aktivity, které mohou vztah ozvláštnit.

Na závěr si tedy řekněme, že těhotenství není nápor jen na jednu stranu ve vztahu. I muži prožívají všechny možné emoce a jsou frustrování, chybí jim partnerčina pozornost a mají strach, že selžou. Prostě čekání na příchod potomka je úplně nové období v životě obou parterů. Ale všechno jednou skončí a na konci čekání a zatnutých zubů může být spokojená a šťastná a pevnější rodina.  

Otevřít v galerii (8)
Zuzana Stráská s manželem Matyášem Novákem
Zuzana Stráská s manželem Matyášem NovákemZdroj: Profimedia

Pro koho bude tento Valentýn poslední ve dvou, nebo ve třech?

Život se zcela jistě v následujících měsících obrátí slovenské clebritě Zuzaně Plačkové a jejímu manželovi Renému. Po nepříliš povedenem minulém roce, kdy byli s manželem oba zatčeni za drogové delikty a následně propuštěni, se dočkali satisfakce v podobě vytouženého společného potomka. Tuto exkluzivní zprávu oznámila Plačková včera odpoledne na svém instagramu. Těhotenství si, podle všeho, pár ještě nějakou dobu chtěl užívat bez zájmu médií. Jak to tak bývá, někdo z jejich okolí neudržel jazyk za zuby a informoval média. Plačková nechtěla mlžit, a proto těhotenství raději narychlo oznámila sama.

Otevřít v galerii (8)
Zuzana Plačková - Strausz
Zuzana Plačková - StrauszZdroj: Zuzana Plačková - Strausz

Manželka nejznámějšího moderátora v Čechách Leoše Mareše, Monika by měla porodit během března. Na těhotenství tohoto páru se čekalo již dlouho. Mareš je už ostřílený táta. S bývalou manželkou, též Monikou, má dva kluky – staršího Jakuba a mladšího Matěje. Proto jeho třetí potomek pro něj nebude žádný problém a poradí si jistě hravě.

Česko-polská zpěvačka Ewa Farna s manželem Martinem očekávají druhý přírůstek rodiny. Doma mají už synka Artura. Kdy se jim druhé dítě narodí, se přesně neví, Farna s manželem si své soukromí celkem střeží. Těhotenství oznámila minulý rok v rámci představení desky, jen tak mimochodem. Ewa Farna si nic moc neodpírá ani v těhotenství a pracuje jako ďas, takže ji všichni považují za ostřílenou mámu. Zdá se, že pár zvládá těhotenství bez problémů.

Na miminko se zajisté těší i zpěvačka Michaela Nosková s partnerem Jindřichem Čandou. S bývalým manželem má Nosková dceru Elišku. Potomek by se měl narodit každým dnem a všichni tři se ho, podle jejich slov, už nemohou dočkat.

„Míč v síti“ uvízl i páru Kristýna Plíšková a Dávid Hancko. Sestra slavnější Karolíny, a také tenistka, a sparťanský fotbalista čekají prvního společného potomka v průběhu tohoto roku.

Otevřít v galerii (8)
Tomáš Plekanec a Lucie Šafářova čekají druhého potomka.
Tomáš Plekanec a Lucie Šafářova čekají druhého potomka.Zdroj: Marek Patek Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Podobný scénář jako u Marešů se odehrává v rodině Tomáše Plekance a Lucie Šafářové. Ani pro Plekance to není první potomek. S bývalou manželkou, zpěvačkou Lucií Vondráčkovou má také dva syny – Matyáše a Adama. Na rozdíl od Mareše Plekanec už se Šafářovou jedno dítě mají – dceru Leontýnku. Že by se kluci domluvili, aby mohli drandit s kočárky společně?

Modelka a influencerka Zuzana Stráská očekává narození druhého dítěte. Doma na ní, krom manžela Matyáše Nováka, čeká také malá dcerka Emma. Porodit by Stráská měla zhruba za měsíc.

Zdroje: jsme.cz, psychologie.cz, tehotenstvi.cz, babyonline.cz, mustelausa.com, prozeny.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze