Top hledané
Výsledky (0)
V platnost vešel nový stavební zákon a digitalizace stavebního řízení.

Toalety nebudou muset být oddělený předsíni. Revoluce ve stavebnictví je tady

Radim Červenka
04. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Příprava staveb

Jeden z největších a nejrozsáhlejších zákonů posledních let právě vstoupil v platnost. Nový stavební zákon doplněný spuštěním digitalizace celého stavebního procesu zásadním způsobem změní jak administrativní zátěž kolem přípravy nové výstavby, tak komunikaci se samotnými úřady. Na skutečné výsledky si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Ačkoliv se digitalizační projekt podařilo rozjet, sdružení obecních tajemníků si stěžuje, že se jim práce s novým systémem nedaří.

Na průběh stavebního řízení v Česku se dlouhodobě snášela kritika. I když mýtus o tom, že tuzemské stavební řízení je komplikovanější než v drtivé většině zemí světa, včetně těch rozvojových, se ukázal jako značně problematický, zároveň stavební řízení nepatřilo k jednoduchým a pohodlným úkonům, k nímž by stačila jedna několikaminutová návštěva úřadu.

Úskalí celého procesu si uvědomovala i předchozí vláda Andreje Babiše, ale její řešení v přesunu stavební agendy z obcí na centrální superúřad vyvolávalo rozpaky. Podobný systém není známý z žádné evropské země a tak od něj upustil i Ivan Bartoš (Piráti), který vystřídal v křesle ministra pro místní rozvoj, kam agenda spadá, Kláru Dostálovou (ANO).   

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Konec přežitých norem v čele s předsíní před toaletou

"Přináší (nový stavební zákon¨, poz. red.)): Zlevnění výstavby díky tomu, se ruší už přežité normy, například zákaz bytů s okny jen na sever, snížení nároků na parkovací místa, což přivádělo nová auta, nebo ruší nutnost oddělovat toalety předsíní,"

napsal na medium.seznam.cz pirátský poslanec Jakub Michálek k nové legislativě z pera svého stranického šéfa.

Kromě kuriózního rozvolnění pravidel pro toalety, je hlavní ambicí nové legislativy celé řízení zjednodušit. Zásadní v tomto směru je nově potřeba jednoho razítka místo dvou pro povolení i umístění stavby. 

Značné zrychlení při přípravě staveb by měly přinést povinné lhůty v podobě 30 dnů ode dne zahájení řízení v případě jednoduché stavby, 60 dnů ode dne zahájení řízení v ostatních případech. Zlepšit by se měla i komunikace mezi složkami státní správy, kdy by si jednotlivé úřady navzájem měly být schopné sdělovat informace a stavebník by s jednou záležitostí nemusel kontaktovat jednotlivé úřední složky.

 „Nový stavební zákon jako celek povede ke zrychlení povolovacích procesů a spolu s vyhláškou o požadavcích na výstavbu zlevní hlavně bytové projekty. Pro mě je také zásadní, že se pro něj podařilo získat samosprávy, profesní komory a hlavně hlasy zákonodárců všech politických stran ve Sněmovně. Stavebníci potřebují jistotu, že se zákon nebude s každou novou vládou zásadně měnit,“ 

uvedl k novému zákonu ze své díly ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Systém se nezhroutil, tajemníci si přesto stěžují

Změnit by se mělo i samotné "obíhání" úřadů. Celý proces by se měl digitalizovat. Podobně jako je nyní možné z pohodlí domova podávat např. daňové přiznání nebo provádět celou řadu úkonů přes Portál občana, měla by tímto způsobem fungovat i komunikace stavebníka s úřady. 

Podobné digitalizační projekty se však často potýkají s intenzivními porodními bolestmi. Ačkoliv se systém rozjel poměrně hladce, už dopředu některé zamýšlené funkcionality rozporoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže a tudíž nebyly spuštěny a nyní v systému pochopitelně chybí, což se bude řešit.

S kritikou přišla organizace Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. Pro jejich práci chybí v systému důležité funkcionality, s jejich aplikací se však počítá až na podzim letošního roku a samotné zahájení digitální verze stavebního řízení je nyní v určitém testovacím provozu. Na kritiku tajemníků upozorňují i opoziční politici. Bartoš však za novým zákonem stojí, což podle něj dokládá i hlasování sněmovny.

 „Po technické stránce se start povedl a digitalizace stavebního řízení funguje. Nemáme informace o tom, že by měly systémy výpadky. Několik úřadů hlásilo potíže, nešlo ale o selhání informačních systémů,“ 

potvrdil ministr Bartoš, že s finální aplikací mají úředníci potíže, ale systém jako takový nezkolaboval, jak jsme byli svědky např. v případě eshopu na elektronické dálniční známky.

Zdroje: MMR, TZ, ČTK, aktualne.cz, novinky.cz, irozhlas.cz, medium.seznam.cz, autorský článek 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze