Top hledané
Výsledky (0)
V Košířích najdete klid a soukromí jen nedaleko od centra

Toužíte po anglickém venkově, aniž byste museli opustit Prahu? Poznejte Košíře, pro rodiny jako stvořené

Barbora Večeřová
26. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rodina v přírodě

Košíře jsou často přezdívány jako plíce Prahy. Najdete zde soukromí a velké množství zeleně, a to i přesto, že se nachází nad jednou z nejfrekventovanějších ulic Prahy. Jak je to možné a co všechno tato specifická čtvrť připomínající anglický venkov ještě nabízí? 

Golfové hřiště Motol
Koupelna
Obývací pokoj
Košíře

Bohatá historie dodává nádech i dnešní čtvrti

Historie čtvrti sahá až do dvanáctého století. Dříve malá osada tehdy patřila k ženskému klášteru a jeptišky se o ni náležitě staraly – využily ji k pěstování vína, kterým se příkré svahy, kterými nynější čtvrť disponuje, přímo nabízí. Později zde kromě vinic vyrostly také známé usedlosti, které si oblíbili zejména umělci. Například v usedlosti Božínka našel azyl spisovatel Jaroslav Hašek, který o místních obyvatelích napsal nejednu povídku. Košíře se poté staly oblíbeným místem pražské elity. Fungovala zde botanická zahrada nebo filmový ateliér, ve kterém natáčel oblíbený herec Vlasta Burian a vzniknul zde i kultovní film Dobrý voják Švejk. Najdeme zde také mimo jiné i historické sídliště postavené ve 20. století. 

Byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5 – 122m
Byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5 – 122m, Praha 5

Dominanta místa - Cibulka 

Zřejmě nejznámější místní památkou je usedlost Cibulka, jejíž historie sahá více než pět století do minulosti. Její příběh je hořkosladký. V 19. století ji vlastnil hrabě, který ji využíval jako letní rezidenci. V 50. letech minulého století byla Cibulka vyhlášena jako národní kulturní památka, před několika lety ji ale obsadili squateři, kteří museli být vystěhováni policií. Nyní by měla získat Cibulka novou tvář a za několik let by se z ní měl stát areál sloužící k dětské paliativní péči. 

Otevřít v galerii (1)
Cibulka
CibulkaZdroj: Profimedia

Lesopark jako z anglického venkova

K Cibulce patří také rozlehlý lesopark, který připomíná slavné anglické parky. I to je zásluhou bývalého vlastníka – hraběte. V areálu tak nalezneme řadu soch a dalších staveb, jako je například čínský pavilon. Park je celoročně přístupný a nabízí spoustu vyžití pro dospělé, ale i děti. Lesem prochází cyklostezky i stezky pro pěší, odpočinek naleznete v altáncích a na lavičkách, kterých je v lesoparku plno nebo u nově zrekonstruovaného jezírka. Pro nejmenší zde najdete dětské hřiště. Další zajímavostí je nejstarší pražská rozhledna – 13 metrů vysoká. A výhled z ní opravdu stojí za to. Po vystoupání 76 schodů před sebou totiž spatříte pohled od Řep až po Strahovský stadion. Pokud vstoupíte do lesoparku, budete mít pocit, že jste se ocitli někde daleko od ruchu velkoměsta na kouzelném anglickém venkově. I přesto, že park byl vybudován mnoho let zpátky, stále má své specifické kouzlo a i dnes je plný překvapení. 

 

Pro rodinný život jako stvořené 

Košíře se zalíbí hlavně těm, kteří chtějí žít rodinným životem. Celé čtvrti vévodí příroda, podniků zde příliš nenajdete a pokud ano, můžete si být jisti, že v nich najdete spíše místní. Do centra je to ale jen přes řeku, dostanete-li tedy chuť si vyrazit, nemusíte cestovat daleko. Košíře jsou útěkem od rušného města, ale zároveň jistotou toho, že budete mít vše potřebné na dosah ruky. Nedaleko je oblíbený park Ladronka s venkovní posilovnou, golfové či fotbalové hřiště, tenisové kurty nebo třeba vyhlášené gymnázium Kavalírka. Pokud přemýšlíte nad výměnou rušného velkoměsta za všudypřítomnou zeleň a soukromí, možná právě teď je ten pravý čas.  

Byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5 – 122m
Byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5 – 122m, Praha 5

Zdroje: nrv.org, idnes.cz, prague.eu, region.rozhlas.cz, prahaneznama.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze