Top hledané
Výsledky (0)
Ročně posíláme do Prahy kolem pěti plic na transplantaci. Životy Slováků jsou v rukách českých chirurgů

Život s transplantovanými plícemi: Mají je i herec nebo pilot Formule 1

Kristina Valachyová
07. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Akční hrdina Sylvester Stallone, telenovelový herec Toño Mauri a jeho dcera Carla Mauri.

Slovenští pacienti musí za transplantací plic cestovat do Prahy a ne do Vídně, jak tomu bylo doposud. Rakušané zrušili se Slovenskem smlouvu. Ministerstvo zdravotnictví SR se proto obrátilo na Česko, které se spoluprací souhlasilo.

Transplantace plic patří mezi nejkomplikovanější chirurgické zákroky. Trvá průměrně 6 – 8 hodin. Na Slovensku se tento výkon dokonce vůbec nedělá a v České republice realizuje transplantaci plic pouze jedno pracoviště - III. chirurgická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Dobrá zpráva je, že slovenští pacienti zde mají dveře otevřené.

„Transplantace plic se na Slovensku neprovádějí, jelikož odhadovaný roční počet výkonů si zavedení programu v minulosti nevyžádal, resp. zvládnutí operativy a pooperační péče vyžaduje zkušenosti a určitý stupeň rutiny, kterého se těžko dosahuje při nízkém počtu výkonů. Od roku 2018 je téma zavedení transplantací plic na Slovensku otevřené a diskutované, hledají se možnosti, jak program spustit. S programem se počítá i v rámci optimalizace sítě nemocnic – v jednom národním centru,“

vyjádřilo se pro LP-Life.cz Ministerstvo zdravotnictví SR.

Pražská nemocnice v Motole začala s transplantacemi plic slovenských pacientů

Lékaři ve Fakultní nemocnici Motol transplantovali plíce první slovenské pacientce 5. března 2018. Memorandum podepsali ministři SR a ČR v říjnu 2017. Díky této dohodě mají pacienti ze Slovenska zajištěny transplantace plic v Praze.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5
Otevřít v galerii (13)
Operace plic.
Operace plic. Zdroj: Unilabs

Transplantace plic není běžný zákrok, je třeba mít dárce s vhodným orgánem. Proto se pacienti zapisují na seznam čekatelů a než je operují, žijí se svými poškozenými plícemi. Slovenští pacienti jsou zařazeni na čekací listinu pro transplantaci plic v České republice spolu s českými pacienty.

„Slovenští pacienti jsou průběžně zařazováni na čekací listinu v České republice. Aktuálně (dle údajů od MUDr. A. Šenkové) jsou na společné čekací listině čtyři slovenští pacienti, u dalších čtyř byla letos transplantace provedena, osm slovenských pacientů je v přípravě na zařazení na čekací listinu, v níž je aktuálně celkem cca 60 pacientů,“

vysvětluje Ministerstvo zdravotnictví SR.

„Co se týče dárcovství, plíce jsou nejproblematičtější orgán, protože na rozdíl od srdce, jater či ledvin potřebují v těle dárce skutečně jemné zacházení – jinak ztratí svou funkci. Také v porovnání s transplantacemi jiných orgánů jsou v tomto případě největší pooperační komplikace a nejhorší dlouhodobé výsledky,“

vysvětluje přednosta kliniky prof. MUDr. Robert Lischke, PhD.

Přímo ve FN Motol se nachází centrum, v němž jsou soustředěni pacienti z České a v současnosti už i ze Slovenské republiky. Těm dosud prováděli tento zákrok lékaři v Rakousku, kteří však oznámili, že už nemají dostatečné kapacity. Aktuálně se transplantace slovenských pacientů realizují právě v Motole. Předtransplantační a potransplantační péči poskytuje pacientům Centrum přípravy pacientů na transplantaci plic a potransplantační péče při Klinice pneumologie a ftizeologie Slovenské zdravotnické univerzity a Univerzitní nemocnice Bratislava v Bratislavě-Ružinově.

Jak se zákrok provádí

Otevřít v galerii (13)
Čeští lékaři provedli současně transplantaci srdce a plic. Na snímku Robert Lischke (vpravo), přednosta III. chirurgické kliniky FN v Motole a Jan Pirk (uprostřed) z Institutu klinické a experimentální medicíny.
Čeští lékaři provedli současně transplantaci srdce a plic. Na snímku Robert Lischke (vpravo), přednosta III. chirurgické kliniky FN v Motole a Jan Pirk (uprostřed) z Institutu klinické a experimentální medicíny.Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Chirurg začíná velkým řezem v oblasti hrudníku, jehož prostřednictvím odstraní staré plíce. Potom operační tým připojí nové plíce k hlavním dýchacím cestám a krevním cévám. Po obnovení potřebných funkcí řez uzavře a pacient je přesunut na jednotku intenzivní péče. Průměrná operace jedné plíce může trvat 4 až 8 hodin. Pokud se transplantují obě strany plic, proces může trvat až 12 hodin.

Rizika transplantace

Tělo však může nový orgán odmítnout. Může dojít k tomu, že imunitní systém příjemce transplantované plíce napadne, jelikož je považuje za nemocné. To může vést až k úplnému selhání darovaných plic. Další těžké komplikace mohou vyplynout z léků užívaných k prevenci odmítnutí. Tyto léky se nazývají imunosupresiva a snižují imunitní odpověď. Díky nim je méně pravděpodobné, že tělo nové plíce napadne. Imunosupresiva však zvyšují riziko infekcí. Další rizika transplantace plic jsou krvácení a krevní sraženiny, rakovina a malignita v důsledku imunosupresiv, cukrovka, poškození ledvin, problémy se žaludkem a řídnutí kostí.

Které diagnózy jsou k transplantaci plic indikovány nejčastěji?

Transplantace se provádí u pacientů s terminálním selháním plic na základě fibrózy plic, cystické fibrózy, plicní arteriální hypertenze a nebo chronické obstrukční plicní nemoci.

„To jsou 4 nejčastější diagnózy. Do toho vstupuje skupina pacientů, které indikujeme k retransplantaci. Transplantované plíce totiž postupem věku ztrácejí svou funkci a jediné řešení jak prodloužit život je jejich výměna,“

říká profesor Lischke a jedním dechem doplňuje, že díky technologickému pokroku počet retransplantací celosvětově stoupá.

Plíce musíme dát tomu, kdo z nich bude nejlépe profitovat

Otevřít v galerii (13)
 Cvičící žena.
Cvičící žena.Zdroj: Freepik

V týmu, který rozhoduje o definitivním zařazení pacienta na čekací listinu, je kromě jiných odborníků také psycholog. Proč? Protože lékaři musí mít jistotu, že pacient bude svědomitě dodržovat léčbu.

„Problematika transplantace solidních orgánů je spojena s velkým etickým dilematem, protože rozdělujete něco, čeho je málo a musíte to rozdělit spravedlivě. Pacienti někdy řeknou, zkusme to a když to nevyjde, budeme to akceptovat. My to však akceptovat nemůžeme, protože plíce musíme dát někomu, kdo z nich bude nejlépe profitovat. Proto jsou pacienti velmi důkladně vyšetřováni a hledají se případné kontraindikace, které by mohly úspěch transplantace znemožnit,“

vysvětluje profesor.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Fatální chyba! Ženě transplantovali plíce infikované koronavirem. Nepřežila...

V Michiganu zemřela pacientka 61 dní po transplantaci plic, které byly infikovány koronavirem, informoval portál NBC News. Nic nenasvědčovalo tomu, že dárkyně, která se smrtelně zranila při dopravní nehodě, byla pozitivní. Rentgen hrudníku byl čistý a test negativní.

Otevřít v galerii (13)
 Lékaři se dívají na snímek plic.
Lékaři se dívají na snímek plic.Zdroj: Freepik

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Ann Arbor, kde pacientka transplantaci podstoupila, však začali tyto výsledky koncem loňského roku zpochybňovat, když se její stav zhoršil. Dospěli k závěru, že dárkyně měla covid-19, přičemž další hledání souvislostí ukázalo, že její plíce infikovaly nejen pacientku, ale i chirurga. Šlo tak vůbec o první potvrzený případ pacienta infikovaného darovaným orgánem.

Známé osobnosti

Toño Mauri

Otevřít v galerii (13)
Toño Mauri.
Toño Mauri.Zdroj: Profimedia

Pokud jste sledovali telenovelu Právo na lásku, určitě si vzpomínáte na postavu Alonsa, bezhlavě zamilovaného do Cristiny. Během sňatku s Cristinou se však rozhodne se jí vzdát a nechat jí svobodu, aby mohla být šťastná s Victorem Manuelem. Málokdo asi ví, že představitel postavy Alonsa z této telenovely musel kvůli covidu absolvovat oboustrannou transplantaci plic.

Otevřít v galerii (13)
Toño Mauri po operaci s personálem nemocnice.
Toño Mauri po operaci s personálem nemocnice.Zdroj: Nemocnice UF Health Shands

Robert Goulet

Otevřít v galerii (13)
Robert Goulet.
Robert Goulet.Zdroj: Profimedia

Goulet byl veteránem divadelních prken i koncertních pódií. Svůj debut na Broadwayi absolvoval už v roce 1960 rolí v muzikálu Kamelot. Největší hudební úspěch zaznamenal v roce 1962, kdy získal cenu Grammy jako nejlepší nováček. Po posledním vystoupení si začal stěžovat na problémy s dýcháním. O deset dní později už byl v nemocnici. Goulet zemřel na plicní fibrózu během čekání na transplantaci plic.

Niki Lauda

Otevřít v galerii (13)
Niki Lauda.
Niki Lauda.Zdroj: Profimedia

Legenda F1 Niki Lauda podstoupil transplantaci plic ve Vídni. Zprávy uváděly, že Niki si z Ibizy přivezl takzvanou letní chřipku, která zasahuje imunitu, projevuje se horečkou, zimnicí a kašlem. Lauda údajně onemocnění podcenil a musel být letecky převezen do nemocnice ve Vídni. Další zprávy zmiňovaly jeho související problémy s ledvinami.

Otevřít v galerii (13)
Legenda F1 Niki Lauda.
Legenda F1 Niki Lauda.Zdroj: Profimedia

Rakušan už v minulosti transplantace absolvoval. V devadesátých letech mu vyměnili obě ledviny.

„Byl jsem na tom hůře než tehdy. Teď jsem byl v nemocnici déle a v podstatě žiji třetí život,“

přiznal pro italský magazín Gazetta dello Sport.

Alex Pangman

Otevřít v galerii (13)
Alex Pangman.
Alex Pangman.Zdroj: Profimedia

Mladá jazzová hudebnice z Toronta, které diagnostikovali cystickou fibrózu krátce po narození, žije naplno, jezdí na koních, je úspěšnou zpěvačkou, jejíž první album produkoval v roce 1999 legendární Jeff Healy. Operace se konala v Torontu v roce 2008. Pangman se nikdy nedozvěděla, kdo byl jejím zachráncem.

„Dal mi všechno“,

dodává Alex.

Kathlyn Chassey

Otevřít v galerii (13)
Kathlyn Chassey.
Kathlyn Chassey.Zdroj: Reagan UCLA Medical Center

Nejen celebrity potřebují transplantovat plíce. Existují situace, kdy právě celebrity pomáhají obyčejným lidem sehnat nový orgán.

Otevřít v galerii (13)
Peter William Mayhew.
Peter William Mayhew.Zdroj: Profimedia

Rodiče dívky jménem Kathlyn Chassey se už obávali nejhoršího. Jedinou její nadějí byla transplantace plic. Všechny nemocnice ji však odmítly s odůvodněním, že její případ je riskantní. Rodiče se ale odmítli vzdát a oslovili Petra Mayhewa, představitele obra Žvejkala ve filmové sérii Hvězdné války.

Otevřít v galerii (13)
Peter William Mayhew, představitel obra Žvejkala ve filmové sérii Hvězdné války.
Peter William Mayhew, představitel obra Žvejkala ve filmové sérii Hvězdné války.Zdroj: Profimedia

Mayhew prostřednictvím sociálních sítí požádal nemocnice o pomoc. Podařilo se a Kathlyn byly úspěšně transplantovány nové plíce.

Věděli jste, jaký je průměrný výhled přežití pacientů po transplantaci plic? 90 % přežije 1 rok, 55 % přežije 5 let, 40 % přežije 10 let. Nejdéle žijící slovenský pacient přežívá s novými plícemi 19 let.

Zdroje: Lekar.sk, Unilabs, Národný portál zdravia, Pravda, Kurier.at, CBS Los Angeles, NBC NEWS, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze