Top hledané
Výsledky (0)
Počet operací výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. V loňském roce ji v České republice podstoupilo 35 pacientů.

Transplantace plic: Roli hraje krevní skupina i váhový a velikostní poměr mezi dárcem a příjemcem

Kateřina Ostrejšová
04. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lékař si nasazuje roušku.

Transplantace plic je zavedenou metodou v léčbě pokročilých plicních onemocnění. K transplantaci plic jsou zařazeni především pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicními fibrózami, cystickou fibrózou a dalšími diagnózami. Ročně je vyšetřeno přibližně 150 nemocných z celé České republiky, na čekací listinu je zařazeno zhruba 50 % z nich a ročně je provedeno kolem 40 transplantací. Plicní transplantace je v medicíně jednou z nejmladších. Historicky první provedl v USA James Hardy v roce 1963. V Česku ji jako první provedl 22. prosince 1997 tým profesora Pavla Pafka z pražské Fakultní nemocnice v Motole. 

Prováděna pouze ve Fakultní nemocnici Motol  

Transplantace plic je prováděna v Česku od roku 1997 a to na jediném místě – v transplantačním centru Fakultní nemocnice Motol v Praze. Prvním pacientem se po několikaleté přípravě stal tehdy 41letý Josef Moravec. Byl v konečné fázi zánětlivého onemocnění plicních sklípků, které hrozilo dechovým selháním. Dárcem se stal 26letý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit. Moravec s novou plící žil šest let. Stal se čtvrtým českým občanem po tomto zákroku. První tři byli operováni ve Vídni. 

O rok později Pafkův tým uskutečnil i první transplantaci obou plic. Příjemkyní byla 46letá žena, která pak žila dalších šest let. Transplantace plic patří k nejnáročnějším medicínským úkonům.

Otevřít v galerii (6)
Lékař při operaci.
Lékař při operaci. Zdroj: Freepik.com

Zařazení na čekací listinu  

Čekatel na transplantaci orgánů je pacient zařazený na čekací listinu (Národní registr osob). Listina obsahuje identifikační a medicínské údaje, které je nutné aktualizovat. Výběr nejvhodnějších příjemců probíhá na základě shody v krevní skupině, laboratorních výsledků a váhového a velikostního poměru mezi dárcem a příjemcem. V potaz se také bere naléhavost transplantace, tj. pacient trpí nezvratným selháváním funkce orgánu, které nereaguje na léčbu a tento stav nelze řešit jiným způsobem než transplantací. 

Zařazení nemocného na čekací listinu provádí lékař-specialista, ve spolupráci s regionálním transplantačním centrem a vždy se souhlasem pacienta.

Otevřít v galerii (6)
Lékař vyšetřuje pacienta.
Lékař vyšetřuje pacienta. Zdroj: Freepik.com
Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m
Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m, Praha 10

Pro dárcovství platí přísná etická pravidla  

Podle zákona se v České republice uplatňuje princip předpokládaného souhlasu –  potenciálním dárcem orgánů se po smrti může stát kdokoliv. Výjimkou jsou osoby, které za svého života vyjádřily jednoznačný písemný nesouhlas s dárcovstvím. Zemřelým dárcem, pokud nevyjádřil nesouhlas, se stává pacient, u kterého je zjištěna smrt mozku, tzn. nezvratná ztráta funkce celého mozku.

Žijícím dárcem orgánu se může stát osoba v příbuzenském i nepříbuzenském vztahu k příjemci, která se dobrovolně rozhodla darovat orgán.  

Otevřít v galerii (6)
Tým lékařů zkoumá ultrazvukový snímek.
Tým lékařů zkoumá ultrazvukový snímek. Zdroj: Freepik.com

Pro dárcovství platí přísná etická pravidla. Pokud je orgán darován osobě blízké, dárce vyjádří předepsaným způsobem svůj svobodný a informovaný souhlas. V případě darování orgánu jiné osobě než blízké, musí vždy zasednout etická komise a transplantaci schválit. Transplantace od žijícího dárce má několik výhod. Jednou z nich je dokonalá příprava a vyšetření dárce i příjemce. Je možné naplánovat operaci kdykoliv dle potřeby pacienta, kdy není nutné čekat, až se naskytne vhodný orgán od zemřelého dárce.

Každý dárce, ať už žijící nebo zemřelý, je podroben důkladnému medicínskému vyšetření, aby se minimalizovala možná rizika spojená s přenosem orgánů.  

V loňském roce podstoupilo transplantaci plic 35 pacientů  

V roce 2020 podstoupilo transplantaci plic ve Fakultní nemocnici Motol celkem 35 pacientů. Což je nejnižší počet za posledních 5 let. Například v roce 2019 to bylo 47 pacientů, tedy o 7 více než v loňském roce.  

Otevřít v galerii (6)
Tým lékařů při operaci.
Tým lékařů při operaci. Zdroj: Freepik.com

Počty operací ovlivnil koronavirus 

Počet operací výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.  

„Existence transplantační medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy covid-19 v České republice bylo extrémní a mimořádné,“  

uvedl Vladimír Černý, předseda společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který v době epidemie řídí kapacity nemocnic.  

Otevřít v galerii (6)
Tabulka statistiky transplantací orgánů.
Tabulka statistiky transplantací orgánů.Zdroj: Kst.cz

Spousta pacientů stále čeká  

I přesto, že každý měsíc proběhne více jak 6 transplantací plic, na čekací listině je spoustu čekatelů, kteří na vhodný orgán stále ještě čekají. V listopadu loňského roku jich bylo celkem 45, v prosinci pak 49.  

Naše plíce 

Otevřít v galerii (6)
Logo Naše plíce.
Logo Naše plíce. Zdroj: Naseplice.cz

Jako mediální partner realitní kanceláře Y&T Luxury Property bychom vás rádi vyzvali k podpoře sbírky pořádané Nadačním fondem Naše plíce: Darujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku
Naše plíce, založené realitní kanceláří během první vlny pandemie COVID-19, se věnují podpoře léčby respiratorních onemocnění u dospělých a dětí. 

"Již dříve jsme jako dárce podporovali různé charitativní projekty," 

říká zakladatelka realitní kanceláře Elena Jakubovič.  

"Tentokrát chceme jít o krok dál a dlouhodobě pomáhat českým odborníkům a nemocnicím." 

A proč spojení realitního byznysu a péče o zdravé plíce? Elena Jakubovič a její tým věří, že dobře vybraný dům nebo byt, je tím místem, kde se vám bude dýchat s lehkostí. A tento pocit by měli zažívat všichni.   

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze