Top hledané
Výsledky (0)
Jak ho pojmenovat, to je vždy téma velkých diskuzí. Někdy se však rodiče rozhodnou pro jména, ze kterých stojí rozum stát.

Trendy jmen pro děti v roce 2024: Z některých jde hlava kolem, Češi si však stále drží klasiku

Michaela Hanelová
04. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jména pro miminka budou v roce 2024 opravdu zajímavá.

V roce 2024 se podle některých odborníků a sázkových kanceláří očekává, že rodiče budou pro své novorozené děti vybírat jména, která se vymykají tradičním trendům. Tento posun k netradičním jménům odráží širší kulturní změny a touhu rodičů vyniknout a vyjádřit individualitu svých dětí. Důvodem pro volbu netradičních jmen může být touha rodičů, aby se jejich dítě odlišovalo od ostatních. V době sociálních médií a globálního propojení je stále důležitější mít jedinečnou identitu, a to se odráží i v volbě jmen pro nově narozené děti. Jaká jména budou tento rok trendem a na co se musíme připravit? Inspiraci mnozí berou ze zahraničí.

Jak vybrat správné jméno pro své dítě?

Důležité je zvážit význam samotného jména a vědět, že je to pro dítě to nejlepší, co můžete udělat. Vyberte jméno, které má pro vás osobní význam nebo odráží vaše hodnoty a přání pro vaše dítě. Dále se zaměřte na to nejdůležitější, a to, jak se dané jméno bude dobře psát a vyslovovat. Myslete na to, že vaše dítě může v budoucnosti trpět různými vadami řeči. Jméno vybírejte tak, aby nebylo zbytečně složité. Zvažte, jak bude jméno vnímáno v různých kulturách a jazycích. Dále přemýšlejte o tom, jak může být jméno přijato ve škole nebo v profesním životě. Někdy může být inspirací pro jméno osobní příběh nebo rodinná tradice, jindy vás zaujme postava z filmu či pohádky.

Vždy však myslete na to, aby to do naší kultury dobře pasovalo. Vybrat jméno pro miminko může být náročný úkol. Zatímco někteří nastávající rodiče mají jasno o jméně svého dítěte, pro jiné může být výběr zdrojem stresu a častých hádek. Současné trendy mohou v této situaci poskytnout inspiraci, jak byste svého potomka mohli moderně, ale zároveň stále klasicky pojmenovat. V některých kulturách se jména tradičně předávají z generace na generaci, takže se v rodině najednou sejde i několik Pepíků nebo Václavů. V mnoha případech tomu tak není a rodiče si užívají svobodného výběru jména pro své dítě. V takových případech se někteří rozhodují podle aktuálních trendů. Některá jména jsou však natolik bizarní, že o jejich schválení musí rodiče vyjednávat s příslušnými úřady.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Ve Spojených státech vedou slovníková jména

Ve Spojených státech, jak uvádí například portál babinames.com, jsou oblíbená tzv. slovníková jména, která odkazují na skutečné věci, místa nebo vlastnosti. To znamená, že rodiče často pojmenují děti po nějaké události nebo místě, na kterém se ocitli. Může se jednat o místo jejich zasnoubení nebo dokonce samotného zplození potomka. Trendem jsou jména jako Willow (Vrba), Paris (Paříž), Clover (Jetel), Bear (Medvěd), Azure (Azurová) a Rugged (Drsný). Portál Nameberry poznamenává, že roste popularita jmen spojených s přírodními elementy, zejména se zemí a vzduchem. U dívek jsou stále oblíbenější jména spojená s vesmírem, jako Luna, Nova, Astrid, Stella, Celeste, Andromeda a Artemis. Někteří rodiče se nebojí svého potomka pojmenovat jako UFO, Vesmír nebo Planeta. 

Rodiče čím dál častěji volí genderově neutrální jména

Stále více rodičů však volí takzvaná genderově neutrální jména, která se hodí jak pro chlapce, tak pro dívku, a tím si po několik let zachovávají svou popularitu. Mezi taková oblíbená jména patří například Jamie, Sage, Rowan, Finlay, Harper a již zmíněné Willow. Trendy z USA částečně přejímá i Evropa. Britský portál The Mummy Bubble uvádí, že mezi 100 nejčastějšími jmény evropských dětí narozených v roce 2024 budou zřejmě Luna, Willow a Harper. Velký úspěch se očekává také u jména Isla, což ve španělštině znamená ostrov. V překladu rodiče ve Spojených státech volí jména, která znamení Nic, Pěkný, Odvážný nebo Divoký.

Češi se většinou drží při zemi

Ačkoliv první narozené děti v České republice, které se narodily jen pár minut po půlnoci tohoto roku dostaly opravdu nezvyklá jména, ( Lara, Makar, Hanna), Češi si v žebříčku jmen stále drží svou klasiku, a to nejen pro chlapce, ale i pro dívky. Mezi tradičními chlapeckými jmény v České republice jsou stále oblíbená jména jako Jakub, Jan a Tomáš. Rodiče ale častěji volí typicky česká jména s historickým významem, jako jsou Vincent, Vilém nebo Mikuláš. Rovněž se rodiče čím dál častěji rozhodují pro jména končící na -áš/-as, jako Matyáš, Tobiáš a Nikolas, si udržují popularitu. Při výběru jmen pro holčičky se v České republice stále drží na předních příčkách klasiky jako Anna nebo Tereza, které jsou dlouhodobě oblíbené. Mezi méně tradiční, ale stále více oblíbené patří jména jako Ella, Sára nebo Emma, včetně jejich různých variant.

Zdroje: babinames.comNameberry, today.com, DailyMail

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze