Top hledané
Výsledky (0)
Ať už plánujete vybavit svůj domov novým nábytkem, nebo vás jen zajímá, jaké jsou nové interiérové trendy pro letošní rok, tahle inspirace je přesně pro vás.

Trendy v bydlení pro rok 2021: žlutá se šedou, mechové obrazy i stylový vintage

Kristina Valachyová
30. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena u počítače a v pozadí žlutá pohovka

Náš domov je naše útočiště, prostor, v němž se chceme cítit bezpečně a šťastně. To nebylo nikdy důležitější než v současné době, kdy jsme nuceni trávit doma více času. Pandemie významně ovlivnila i světové trendy v oblasti interiérových barev. A i když má každý designér svou hlavu, všichni se zázračně shodují na jednom: barevnou paletu roku 2021 bude vystihovat heslo „uklidňující“.

Trendy v interiérech bude tento rok určovat kontrastní kombinace dvou barev – žluté a šedé. Šedá barva evokuje skromnost a klid. Do interiéru vnáší pocit stálosti, odolnosti a síly, ale i elegance. Žlutá barva je oproti tomu barvou slunce a přísvitu naděje. Lidé potřebují cítit, že v roce 2021 se všechno vyřeší a snad i uklidní. Společná kombinace těchto barev představuje ideální pohled do nového dne, prozářeného sluncem. Tato kombinace určuje trend nejen v oblasti interiérového designu, ale i na poli módy a dalších odvětví.

Otevřít v galerii (8)
Barvy roku 2021
Barvy roku 2021 Zdroj: Profimedia.cz

Ultimate Grey

Šedá a nudná? Kdepak! Tato barva je vynikajícím základem pro kombinování a hodí se prakticky ke všem ostatním barvám. Barvy použité v interiéru dokážou ovlivňovat naši náladu. Ultimate Grey je neutrální odstín, který lze dobře kombinovat s jakoukoli barevnou škálou. V kombinaci například se žlutou rozjasní interiér. Šedá je vhodná mimo jiné do pracovny nebo do obýváku.

Illuminating Yellow

Zářivě žlutá barva možná nepatří k nejoblíbenějším, působí však vesele, optimisticky a je zdrojem dobré nálady a energie. To jsou přesně ty pocity, které v současné koronavirové době uvítáme. Žlutá se hodí do kuchyně, ložnice, obýváku i dětského pokoje. Zkombinovat ji s jinými barvami je už ale obtížnější. Podle odborníků si nejvíce rozumí s černou nebo bílou barvou. Nemáte-li jasně žlutou příliš v oblibě, můžete místo ní použít některý z jejích dalších odstínů, například banánový, vanilkový nebo hořčicový. Váš domov osvěží žluté polštáře, povlečení nebo žluté květiny.

Minimalismus v kuchyni

Otevřít v galerii (8)
Minimalismus v kuchyni
Minimalismus v kuchyni Zdroj: Freepik.com

Žhavý trend roku 2021 v kuchyňském designu přináší minimalistické dekorace, čisté linie a monochromatickou paletu barev. Mnohé naše kuchyně jsou doslova přeplněné různými dekoracemi a suvenýry z dovolených. Na to v tomto roce zapomeňte! Podle nových trendů by měla kuchyňská linka poskytovat dostatek odkládacího prostoru. Oblíbené jsou skříňky bez madel, které otevřete zatlačením. Elektrické zásuvky jsou schované.

Kuchyně jsou často integrované do obývacího prostoru, a proto je kladen důraz na designové prvky kuchyňského zařízení. Světlé pracovní desky budou stále „in“. Úplnou designovou novinkou budou tmavé pracovní desky v kontrastu se světlou kuchyňskou linkou. Své kouzlo budou mít i kuchyňské ostrůvky na odkládání hotových jídel.

„Velkým hitem jsou také metalické baterie a dřezy, především ve zlatém nebo mosazném provedení,“

říká Tadeáš Tenkl, odborník na bydlení ze společnosti Hornbach.

Rustikální styl

Otevřít v galerii (8)
Rustikální styl
Rustikální stylZdroj: Pixabay.com

Rustikální styl se nejlépe uplatní v prostorách, které už mají nějaké zajímavé designové vlastnosti, například odhalené trámy, původní podlahy nebo obložené stěny. Nejvíc se hodí do svého přirozeného prostředí, na venkov. Nábytek nemá hladké linie, častou součástí je dekorativní detail. Ozdobná bývají i kování. Nejpoužívanějším materiálem je masivní dřevo.

Neviditelné dveře

Otevřít v galerii (8)
Neviditelné dveře
Neviditelné dveřeZdroj: Profimedia.cz

Aktuálním trendem jsou „neviditelné dveře“, kdy křídlo dveří splývá se stěnou použitím stejné tapety, malby nebo obkladu. V následujících letech bude trendem i bezdotykové ovládání dveří, například pomocí magnetů.

Vintage styl

Otevřít v galerii (8)
Vintage
VintageZdroj: Pixabay.com

Starožitné, zachráněné retro kousky. Všechno, co dýchá historií, je vintage. Nejde o to, dát starým kusům nábytku nový vzhled, ale zachovat staré hodnotné kousky a vyhradit jim v našem domově čestné místo. Tento styl je už tradičně blízký lidem, kteří dbají o životní prostředí.

Divoká příroda

Otevřít v galerii (8)
Tapeta s potiskem
Tapeta s potiskemZdroj: archiv Hornbach

Přírodní materiály byly oblíbené v celém uplynulém roce a jinak tomu nebude ani v tom letošním. Světlé tónování dřeva, juta, kůže, keramika, samet s imitací zvířecí srsti, živé rostliny nebo tapety s přírodním potiskem v nás probouzejí opětovné spojení s přírodou.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Koupelna inspirovaná lázněmi

Koupelny jsou stále více vnímány jako malá relaxační útočiště, v nichž hledáme oddych a regeneraci pro naše smysly. V důsledku tohoto trendu je jejich design inspirován lázněmi. Rostliny, prostorné sprchové kouty a volně stojící zaoblené vany jsou zde kombinovány s přírodními materiály.

Přírodní kamenné nebo dřevěné obklady v kombinaci s tmavými hřejivými barvami dodají koupelně luxusní vzhled a dramatičnost. Teplé zemité barvy jako bordó, hnědá nebo dokonce tmavě modrá v kombinaci s drsnými obklady navodí atmosféru skutečných lázní.

Trendem je zeleň v interiéru

Mechové obrazy působí uklidňujícím dojmem, přispívají k lepší kvalitě vzduchu, pohlcují vlhkost a mají antibakteriální vlastnosti. Jsou vhodné i pro lidi, kteří nemají čas starat se o pokojové rostliny. Obrovskou výhodou těchto dekorací je jejich životnost, která dosahuje 5 – 10 roků.

Nejběžněji se používají a kombinují 3 druhy mechu, nízký, kopcovitý a islandský lišejník. Doporučuje se, umisťovat je do místností s vyšší vlhkostí, například do koupelny.

Otevřít v galerii (8)
Obrazy působí jako pohlcovač hluku a indikátor vzdušné vlhkosti
Obrazy působí jako pohlcovač hluku a indikátor vzdušné vlhkostiZdroj: archiv Adriany Bocanové

Mechy se nesmí rosit, ani zalévat. Taktéž se nesmí vystavovat přímému slunečnímu světlu a umisťovat do blízkosti tepelných zdrojů. Mohlo by dojít k jejich poškození, například ztrátě tvaru, barvy a pružnosti. Díky stabilizaci, což je konzervační proces pomocí glycerinového roztoku, si mechy uchovávají nejen svůj původní tvar, ale ani dále nerostou. Samotná glycerinová složka je zdravotně nezávadná a její případný typický zápach většinou vyprchá do 2 týdnů.

Díky svému přírodnímu vzhledu se mechové obrazy hodí zejména do pokojů s dřevěným nábytkem. Barevně se hodí i do místností s pastelovými barvami, které nevytvářejí se zelenou rušivý kontrast. 

Otevřít v galerii (8)
Z mechu se dají tvořit i mechové koule, sloupy a loga
Z mechu se dají tvořit i mechové koule, sloupy a logaZdroj: archiv Adriany Bocanové
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze