Top hledané
Výsledky (0)
Až na výjimky jsou Donald Trump a Joe Biden v letošních primárkách dominantní.

Trumpa nezastavil soud ani republikánská hvězda Nikki Haley. Na Bidena to však stačit nemusí

Radim Červenka
07. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Podporovatelé Donalda Trumpa

V USA proběhlo volební superúterý, kde se v primárkách v řadě států rozhodovalo o tom, koho velké americké strany pošlou do prezidentského souboje mezi demokraty republikány. Zatímco úřadující prezident Joe Biden nemá ve straně žádnou konkurenci a primárky, tak reálně jen potvrdily demokratickou volbu na současného prezidenta, u republikánů se čekalo na to, jestli Trumpova konkurenta Nikki Haley dokáže otočit nepříznivý vývoj jejího souboje s Trumpem.

V útery však bývalá ambasadorka USA při OSN zvítezila pouze ve Vermontu a její reálná šance na porážku Trumpa v probíhajících primárkách se limitně přiblížila nule. Během podzimních voleb tak občany USA čeká souboj mezi ex-prezidentem Trumpem a jeho uřadujícím protějškem Joe Bidenem.

"Nikki Haley odstoupila z republikánských primárek. Pokud máte rádi druhé díly filmů či knih, mám pro vás dobrou zprávu: na podzim nás čeká druhý díl souboje Biden/Trump! Teda… pokud se ho oba dožijí,"

komentoval na síti X politický vývoj satiricky analytik a volební sázkař Michal Syrový.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Ameriku nemine souboj starců

Dotkl se tak zásadního tématu blížících se voleb, kterým je rekordní věk obou kandidátů. Biden je ve svých jednaosmdesáti letech již nyní nejstarším prezidentem USA, sedmasedmdesátiletý Trump je už také delší dobu v "důchodovém věku". Jenže mladší kandidáti se u straníků, kteří o svých kandidátech v primárkách rozhodují, dostatečné podpory nedočkali.

Nikki Haley zvítězila pouze ve Vermontu a před tím ve Washingtonu D.C., v obou státech jsou republikáni minoritou a dlouhodobě jsou ovládány demokraty. Kandidátka svůj boj proti favoritovi vzdala, ovšem svého stranického kolegu nijak verbálně nepodpoří, což je velmi neobvyklé. Zvláště vysokoškolsky vzdělaní voliči republikánů, kteří podpořili Haley, např. v exit pollech uvádějí, že raději budou volit demokratického kandidáta Bidena, než republikána Trumpa zatíženého desítkami soudních žalob.

Klíčový verdikt si však směrem ke své osobě už Trump vyslechl. Nejvyšší soud těsně před supervolebním úterým zrušil rozhodnutí soudu v Coloradu, které zakazovalo Trumpovi účast ve volbách, jelikož porušil 14. dodatek americké ústavy ohledně zákazu kandidovat při podněcování ke vzpouře

Nejvyšší soud sice nevyvrátil verdikt ohledně podněcování ke vzpouře, ale rozhodl, že o neúčasti ve volbách s federální působností může rozhodovat pouze Kongres. Trump se tak voleb může účastnit, ale zůstává odsouzen za porušení ústavy v Coloradu, Maine a Illinois. Trumpovy problémy se soudy jsou jedním z důvodů, proč ho řada voličů odmítá. 

"Trumpovi hrozí 100 let vězení za 91 obvinění z trestných činů, která proti němu byla vznesena ve 4 různých případech. Trump je patologický lhář, který se nechává snadno a často nachytat při lži. Nyní ho tyto lži dohánějí u soudu a ve veřejném mínění. Existuje velká šance, že by se mohl stát odsouzeným zločincem, kterému hrozí trest odnětí svobody, a zároveň kandidovat na republikánského kandidáta na prezidenta,"

shrnul kontroverze spojené s Trumpem publicista Scott Dworkin.

Americká politika je zajímavá jen pro skalní straníky

Přesto Trump podle aktuálních celostátních průzkumů zůstává mírným favoritem. Přepočet na hlasy volitelů je v USA poměrně složitý a i ten se do konečného výsledku promítne. Volební mapa při tom aktuálně nahrává spíše republikánům. S tím má zkušenost právě Trump, který vyhrál volby na počet volitelů, ale na počet hlasů v roce 2016 prohrál se svou protikandidátkou Hillary Clinton o téměř 3 miliony hlasů.

Takřka bezkonkurenčně vítězí v primárkách i Joe Biden. Jedinou výjimkou volebního superúterý bylo vítezství protikandidáta Jamese Palmera na malém ostrovním teritoriu Americká Samoa. Sám Palmer přiznal, že některý z ostrovů nebo atolů patřící k Americké Samoe ani nikdy nenavštívil a vítězství ho velmi překvapilo.

Přestože kandidáti obou stran prošli primárkami  velmi suverénně, ani jeden z nich se netěší široké popularitě. Jak Trump tak Biden se stávají symboly zkostnatělosti velkých amerických stran, které nejsou schopny přijít s novými atraktivními tvářemi do prezidentské volby.

"Ameriku čeká odveta, ze které není nikdo zvlášť nadšený: Prezident Joe Biden, kterému voliči v průzkumech opakovaně říkají, že je příliš starý, versus jeho předchůdce Donald Trump s různými právními problémy, skandály a popíráním voleb... Výsledky superúterý a neochota obou stran měnit taktiku uprostřed volebního proudu znamenají, že zdlouhavá cesta do volebního dne bude pravděpodobně připadat nevábná všem kromě těch nejoddanějších straníků,"

popsal pro CNN republikánský politolog Patrick T. Brown otazníky nad oběma kandidáty, kteří se ve volbách o Bílý dům střetnou.

Zdroje: apnews.com, cnn.com, twitter.com, dworkinsubstack.com, ČTK, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze