Top hledané
Výsledky (0)
Hvězdy s akademickými tituly: víte, kteří slavní byli úspěšní na vysoké?

Tušili jste, že tito slavní mají vysokoškolský diplom?

Kristina Valachyová
18. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Pierce Brosnan a Dwayne Johnson

Vyšší vzdělání rovná se vyšší příjmy. To ví každý. Věděly to i slavné osobnosti, které v době, kdy se rozhodovaly o svém dalším životě, ještě neměly ani tušení, že se jednou proslaví. Své o tom vědí i následující hvězdy showbyznysu, které před nastartováním svých kariér vsadily na tituly z vysokých škol. I když se to možná nezdá, máme tendenci si je podvědomě spojovat s postavami, které ztvárňují ve filmech či seriálech, a tak se zdá nemožné, že by měly doma vysokoškolský diplom. A přesto dokáží mnohdy překvapit.

Hugh Laurie, herec

Než se stal uznávaným seriálovým doktorem Housem, vystudoval antropologii a archeologii na Cambridgi. Na univerzitě byl dokonce i hvězdným veslařem, který se snažil kvalifikovat na olympijské hry.

 

Ken Jeong, herec

Otevřít v galerii (6)
Ken Jeong, herec
Ken Jeong, herecZdroj: Profimedia

Vzhledem k jeho bláznivé roli ve snímku Pařba ve Vegas a jeho pokračováních byste do něj asi neřekli, že je ve skutečnosti licencovaným lékařem, který v roce 1990 promoval na Dukeově univerzitě a v roce 1995 získal lékařský titul M.D. na lékařské fakultě University of North Carolina v Chapel Hill. Herec svůj titul nakonec zužitkoval alespoň jako hvězda komediálního seriálu Dr. Ken.

 

Rowan Atkinson, komik

Na plátnech kin i na televizních obrazovkách rozesmívá jako Mr. Bean svým groteskním chováním miliony diváků po celém světě. Divili byste se, ale jeho představitel toho má v hlavě víc než dost. Věřili byste, že legrační Mr. Bean je ve skutečnosti elektrotechnik? Elektroinženýrství studoval nejen na univerzitě v Newcastlu, ale také na prestižním Oxfordu.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

James Franco, herec

Otevřít v galerii (6)
James Franco, herec
James Franco, herecZdroj: Profimedia

I když ho asi znáte pouze jako herce, Franco je také nadaným spisovatelem. Tvůrčí psaní studoval na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde v roce 2010 získal titul MFA (Master of Fine Arts). Poté pokračoval v doktorském studiu angličtiny na Yale. V roce, kdy promoval na Kolumbii, debutoval se svou povídkovou sbírkou Palo Alto. Od té doby publikoval několik dalších básní a příběhů ve významných vydavatelstvích.

 

Brian May, hudebník

Znáte ho jako hlavního kytaristu skupiny Queen s charakteristickou huňatou hřívou, kromě toho však v roce 1968 dosáhl bakalářského titulu z fyziky na Imperial College v Londýně a v roce 2007 získal na své alma mater i titul Ph.D. z astrofyziky za práci, kterou započal už v roce 1971. Vysokoškolské vzdělání měl ostatně i jeho kolega z kapely Freddie Mercury, který před tím, než se stal zpěvákem Queen, vystudoval umění a grafický design a navrhl i logo kapely.

 

Dwayne „The Rock“ Johnson, herec

Všichni víme, že předtím, než se stal bona-fide akčním hrdinou, byl jedním z nejlepších profesionálních wrestlerů. Věděli jste však, že v roce 1995 získal titul bakaláře v oblasti kriminologie a fyziologie na Univerzitě v Miami? Toto období pro něj bohužel nebylo nejšťastnější, ale přežil to.

 

Gerard Butler, herec

Otevřít v galerii (6)
Gerard Butler, herec
Gerard Butler, herecZdroj: Profimedia

Než se Butler vydal do boje v epickém válečném filmu 300, získal titul na Právnické fakultě Glasgowské univerzity. Po promoci přijal načas místo koncipienta v advokátní kanceláři, kde však moc dlouho nevydržel, protože se namísto práce se věnoval spíš bujarým večírkům a party životu. Ve věku 25 let se přestěhoval do Londýna, aby se stal hercem, a zbytek je už historie.

 

Ashton Kutcher, herec

Intelektuální role sice nedostává, ale ve skutečnosti je to chytrá hlava. Tento herec studoval biochemické inženýrství v naději, že najde lék na srdeční chorobu svého bratra.

 

Natalie Portman, herečka

Otevřít v galerii (6)
Natalie Portman, herečka
Natalie Portman, herečka Zdroj: Profimedia

Rodačka z Jeruzaléma měla kariéru rozjetou tak, že jí mohly závidět snad všechny vrstevnice. Sama však prohlásila:

,,Jdu na vysokou. Je mi jedno, jestli si tak zničím kariéru. Raději budu chytrá, než abych byla filmovou hvězdou.“

Od roku 2000 omezila natáčení a odměnou jí byl titul z oboru psychologie, který získala na prestižním Harvardu.

 

Sting, hudebník

Sting je původní profesí učitel, ale jak sám přiznal, nebyla to pro něj ta nejlepší volba.

„Učení pro mě bylo peklo. Učil jsem děti jen to, co jsem měl rád a co inspirovalo mě samotného, a to byl fotbal a poezie. Zbytek jsem učit nemohl.“

Díky svým úspěchům v hudební branži si na své domovské Northumbrijské univerzitě vysloužil i čestný doktorát.

 

Will Ferrell, herec

Otevřít v galerii (6)
Will Ferrell, herec
Will Ferrell, herecZdroj: Profimedia

V roce 1990 Ferrell odpromoval na University of Southern California v oboru nazvaném „sportovní informace“, o kterém většina lidí ani neví, že existuje.

„Ano, rozuměli jste správně, sportovní informace. Program tak těžký, tak namáhavý, že byl přerušen osm let po mém odchodu. Ti z nás, kteří mají vzdělání v oblasti sportovních informací, jsou elitní skupina. Jsme jako Navy SEALs absolventů USC. Je nás velmi málo a míra předčasného ukončení školní docházky byla vysoká,“

vtipkoval v úvodu projevu na své alma mater v roce 2017.

Jak Ferrell naznačil, „sportovní informace“ již neexistují, stále však můžete spojit svůj zájem o atletiku a podnikání získáním titulu v oblasti sportovního managementu.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Dolph Lundgren, herec

Dolph je drsný hoch s obrovským IQ. Ve filmech hraje skoro vždycky padouchy - stačí si vzpomenout na nezapomenutelnou roli v Rockym či Postradatelných. Akční hrdina se však údajně může pochlubit IQ 160, hovoří sedmi jazyky a má titul v oboru chemického inženýrství z Univerzity v Sydney. Získal dokonce Fulbrightovo stipendium ke studiu na prestižním Massachusettském institutu technologie. Po dvou týdnech se však rozhodl pro herectví a školu opustil.

 

Kourtney Kardashian, modelka a podnikatelka

Zatímco její sestry se rozhodly jít ze střední školy rovnou do centra pozornosti, Kourtney má titul v oboru divadelní umění z University of Arizona.

 

David Duchovny, herec

Otevřít v galerii (6)
David Duchovny, herec
David Duchovny, herecZdroj: Profimedia

Seriálový agent Mulder se na škole věnoval anglické literatuře. Studoval na prestižních školách a ačkoli nejvyšší stupeň na Yale nedokončil, přece jen své vzdělání zúročil. Na trhu jsou už tři jeho knihy.

 

S MBA tituly se roztrhl pytel

Podívejme se na dceru bývalého amerického prezidenta Ivanku Trumpovou, nebo na někdejšího prezidenta George W. Bushe. Ke svému jménu si mohou připisovat titul MBA (Master of Business Administration).

I Arnold Schwarzenegger na své kariéře usilovně makal. Ve věku 31 let byl šampionem v kulturistice, ale nezahálel a dodělal si i vysokou. Titul MBA se zaměřením na obchod a mezinárodní ekonomiku vystudoval v roce 1976 i terminátor.

Lamač ženských srdcí Kevin Costner získal svůj titul MBA v rámci studia obchodu na California State University ve Fullertonu. Byl zaměstnán na pozici marketingového manažera, práci však údajně po měsíci opustil, aby se mohl naplno věnovat své herecké kariéře. Další ikona amerického filmu, Clint Eastwood, se kromě kultury zajímal i o mezinárodní dění, proto si vybral specializaci MBA v oblasti managementu obchodu. I P. Diddy ukončil svou akademickou dráhu, aby se mohl věnovat té hudební. Také zakladatel skupiny Rolling Stones Mick Jagger se navzdory své rebelské nátuře věnoval postgraduálnímu studiu. Získal titul MBA z politologie.

A tak bychom mohli pokračovat skoro donekonečna. Celebrit s tituly je zkrátka spousta. Například Hugh Jackman – před účinkováním ve filmech série X- Men krátce působil jako učitel tělocviku. A známý Stephen King? Ten pracoval jako učitel angličtiny, než mu jeho první hororový román Carrie přinesl úspěch. Také absolventi informačních technologií mohou být úspěšní i v jiných kariérních sektorech. Například Liam Neeson – herec, který ztvárnil Aslana ve filmové sérii Letopisy Narnie nebo hlavní roli nebojácného otce ve filmu 96 hodin, studoval fyziku a informatiku na Queen's University v Belfastu.

Ve skutečnosti tento seznam ukazuje, že ne každý, kdo navštěvuje vysokou školu, využije nabyté znalosti přímo v rámci své profese. Dovednosti a zkušenosti získané při studiu na vysoké škole však stojí za to a mnohým lidem mohou změnit život.

 

Zdroje: Feminity, Pro úspech, PLUSKA, BestLife online, TARGET jobs, University of the People, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze