Top hledané
Výsledky (0)
Šedá myška nebo barevný kanárek, bohužel krutá realita!

Týden módy v New Yorku z pohledu návrhářů: Nenadchne a neurazí

Valentina Lebová
17. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Speciální rubrika
Modelka ve volném tričku

Ačkoliv si COVID-19 doslova pohrál s módním kalendářem a dlouho očekávaný newyorský týden módy se bude konat od 14. do 16. září, je i tak na co se těšit. Ovšem i zde přichází na řadu spousta modelů, které byste jen ztěží zařadili do svých šatníků.

Modelka ve volném triku s kalhotami stejné barvy
Vyberte si a srovnejte názory proti proudu:
Klikněte zde
Valentina Lebová
módní redaktorka
Klikněte zde
Kristina Vacková
šéfredaktorka
Móda proti proudu

Názor PROTI PROUDU: Valentina Lebová

Týden módy v New Yorku tentokrát nabídne zhuštěný plán show oproti původnímu “běžnému” rozvrhu, ovšem jména jako Michael Kors, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren a mnoho dalších módních domů budou tím nejlepším, na co je možné se těšit. Cílem je vrátit městu to, co k němu neodmyslitelně patří. 

„Jste zvyklí na ten ruch, který tu najednou nebyl. Pozměnilo to energii celého města, proto se tak těším na podzim, kdy to opět vypukne,”

řekl návrhář, Joseph Altuzarra.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Plážový styl domorodců

Přesné označení kolekce od Private Policy, známé tím, že přináší jakousi osvětu v tom, jak se oblékat a svými modely chce doslova mluvit k lidem. Kolekce s názvem “Hledání Afrodité” je představením právě těch kousků, které více či méně připomínají spíše jakousi plážovou módu místních obyvatel než něco, co byste čekali od věhlasných jmen módního průmyslu.

Ačkoliv Private Policy oslavuje krásu po svém a snaží se vyzdvihnout jedinečnost, individualitu a odvahu a má sloužit jako jakési uzdravení a blaženost, vlastně něco, co je v dnešní době více než potřebné, vše působí spíše venkovsky a možná tak, že si toho ani nevšimnete.

Afrodita je ideálem krásy té doby, to se ale o nové kolekti Private Policy říct nedá. Paleta barev je nevýrazná, pohybující se od lila po černou a součástí kolekce jsou také postroje s nápisy. Látky jsou jistě kvalitní a styl naprosto jednoduchý, ovšem nic, co byste chtěli nosit každý den. 

Otevřít v galerii (7)
Model ve vestě a kalhotách
Model ve vestě a kalhotáchZdroj: profimedia

Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Model ve vestě a kalhotách

Některé z nich byly dokonce vyrobeny recyklací starých CD. Aby zjemnili vzhled, přidali k hrubým předmětům jemné látky. Botticelliho obraz Afroditina narození byl hlavním zdrojem inspirace.

„Namísto uctívání jedinečného obrazu v obraze usilujeme o zesílení ducha bohyně, kterého může držet kdokoliv. Pozitivní sebeláska a péče o sebe je středem toho všeho.“

Ano, uzdravení je hlavním tématem.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (7)
Modelka ve svetru a dlouhé sukni
Modelka ve svetru a dlouhé sukniZdroj: profimedia

Tak trochu šedá myš!

Svitlana Bevza je známá svými minimalistickými designy s nadčasovou estetikou, ty ale nejsou tak jednoduché, jak by mohly vypadat. Pro svoji kolekci jaro / léto 2021 čerpala inspiraci ze svého studia kolem Trypillie; starodávná civilizace, která zbožňovala ženy. Jako věnování této starověké skupině vytvořila Bevza vzhled s ostrými liniemi, volně zdobený keramickými šperky. Cílem bylo navodit tajemno a klid. To vydláždilo cestu kolekci, která je měkká a smyslná, ale zároveň ničím příliš nezaujme.

V jednoduchosti je sice krása, ale splynout v dav šedých myšek u drahého modelu zkrátka nechcete.

Otevřít v galerii (7)
Modelka v šedých úpletových šatech
Modelka v šedých úpletových šatechZdroj: profimedia

Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Modelka v šedých úpletových šatech

Barevný kanárek

Hillary Taymour bojuje proti změně klimatu; udržitelnost je pro její značku klíčová. Návrhářka je upřímná ohledně aktuálního stavu módního průmyslu a zejména její značky. Pro jaro / léto 2021 si klade za cíl inspirovat zákazníky k tomu, aby se začali sami tvořit. V souladu s tím sestávají Taymourovy kolekce pouze z recyklovaných materiálů a oděvů. I když její značka není plně udržitelná, přibližuje se velmi, velmi blízko. Její kolekce Collina Strada o tom ví své!

Otevřít v galerii (7)
Modelka v barevných plavkách kolekce Collina Strada
Modelka v barevných plavkách kolekce Collina StradaZdroj: profimedia

Přejít na e-shop
Zdroj: Farfetch
Modelka v barevných plavkách kolekce Collina Strada

S touto kolekcí s názvem „změna je roztomilá“ povzbuzuje ostatní, aby posunuli svou recyklaci na vyšší level a ona sama pak vytvořila jakýsi barevný ráj, zkombinovaný s 3D animací. Tato armáda “Collina Strada” je plná aktivistů, sportovců, květin a přátel.

Celá kolekce je možná až moc barevná, roztěkaná a rušivá svým projevem. Něco, co vás má - což je také jejím poslaním - zvednout ze židle. Cílem je totiž změna, o kterou bychom se všichni měli snažit a zbytečně ji neoddalovat.

Závěr

I když jsou modely newyorského týdne někdy nuda, jindy až moc výrazná extravagance, jedno je jisté...móda je rozmanitá a každý si v ní najde to své! 

Valentina Lebová

Názor PROTI PROUDU: Kristina Vacková

New York, Baby! Tady vždycky očekáváme extravaganci a něco prostě super extra! Jak se ale zdá, zářijová přehlídka bude mít také své slabiny. Nechápejte mě špatně, nejedná se o žádná módní faux-pas, ale prostě jen některé modely nejsou přesně podle našeho gusta, nebo jsou nezajímavé a nevýrazné. Právě na newyorském týdnu módy bychom totiž chtěli říci ono "aaaaaaach"! A to se u těchto modelů nekoná.

Luxusní strašák do zelí

Nechci být příliš "názorově vulgární", protože si to tenhle model nezaslouží... Ale tady se jedná opravdu přesně o tu kategorii "neurazí, ale nenadchne". Krémová, či spíše vanilková je sama o sobě barvou, která moc nezaujme, a vyžaduje většinou nějaký nápad nebo zpestření. A to se tady nekoná.

Otevřít v galerii (4)
Modelka v obleku kolekce Collina Strada
Modelka v obleku kolekce Collina StradaZdroj: profimedia

Dlouhá sukně nápad má, protože rozparky jsou fajn, stejně jako zaoblený roh, ale celkový dojem spolu se sáčkem potom vyznívá jako takový hodně luxusní strašák do zelí. Jsem si ale jistá, že by toto ramínko v poli fungovalo. Určitě v tom módním. Nemyslím, že by se kdokoli chytil. Spíš nachytal? Nemám pochyby o kvalitě materiálů, ale barva, styl a střih, nic moc. Prostě model, na který ihned zapomeneme. Já už o něm vlastně nevím teď.

Rytíř(ka) se zapařeným zadkem

Zato tohle, to je opak. Naopak jsem si jistá, že na tenhle model dlouho nezapomenu. Spíš se obávám, aby mě dnes v noci nepostrašil ve snech. Těch extrémů je tady hned několik. Klobouk! Kabelka? A kalhoty!

Otevřít v galerii (4)
Model v kožených kalhotách
Model v kožených kalhotáchZdroj: profimedia

Klobouk, či spíše pokrývka hlavy, vypadá tvarem přesně jako papírová čepice z novin, které jsme si jako děti skládaly na malování! Něco mezi pracovníkem na rýžovém poli a rytířem. Možná tento pocit ještě víc umocňuje onen řetěz pod bradou, který dozajista nenechá toho, kdo klobouk oblékl, nic vidět. Rozhled je omezen, protože tíha řetězu se alespoň vizuálně postará o to, že máme klobouk pevně na hlavě. V čem ale tápu je, zda ke klobouku patří i ty kudrnaté vlasy, nebo je to přírodní výbava modelky... (modela?) Materiál vypadá jako z hadí kůže! Takže se rovnou můžeme přesunout ke kalhotám. Sice vypadají na první pohled jako kožené, ale potom nevím, jestli jsou nositelné. Na motorce by tak vlály a hlučely ve větru, že by to přehlušilo i hluk motoru... A venku, za chůze, by to asi šlo, ale sednout si?
"Well", obecně nejsem stoupencem kožených kalhot, i když dělají super zadky. Ale je to o prioritách a vlk je v tomhle případě určitě zvířetem, které nejen proběhne kolem... Zarážející je i kombinace materiálů, a to všech. A poslední, co nelze přehlédnout, je ona kabelka - peněženka, kam by se stěží vešel i mobil. Tenhle model nechápu a musela jsem si ho i přiblížit, abych zjistila, jestli mám pod ním očekávat poprsí nebo ne...  Ale rozhodně v něm ztratíte svou ženskost!

Neprůstřelná vesta a armádní fasované lakovky

Ani tady se to moc nepovedlo! Kdyby modelka nebyla evidentně živá, pak bych čekala tohoto "igráčka" spíš z umělotiny v nějakém kompletu Lega nebo jiné dětské stavebnice, kde můžete měnit i vlasy a tašky. Barva opět neutrální, jak u kompletu, tak trika. 

Otevřít v galerii (4)
Modelka v bundě a kalhotách s velkými kapsami
Modelka v bundě a kalhotách s velkými kapsamiZdroj: profimedia

Nejvíc mě ale překvapuje styl. Kalhoty jsou v pohodě, pohodlné, s kapsami, Krteček by měl radost. Ale ta vesta? Vypadá, že je zde všechno připraveno na hodnosti na náramenících a na slibnou vojenskou kariéru, nebo na padák. Já bych ale v tomhle modelu banku vykrást nešla, i když věřím, že by si leckdo mohl myslet, že mám na sobě neprůstřelnou vestu a na zádech padák! A boty? Tyhle vypadají, jako že je už několik bažantů mělo na nohách! Tak tudy cesta nevede.

Oblékala se, ale rozmyslela si to

Nevím. Ale myslím si, že tady už by to chtělo nějakou odbornou pomoc! Protože zapomnětlivost je sice omluvitelná, ale na newyorském týdnu módy?

Všichni víme, že se modelky musejí převlékat bleskurychle a jdou z model do modelu... Ale myslela jsem si, že je někdo vždy zkontroluje, než je vypustí na prkna, která znamenají módní svět! Tady ale závěrečný kontrolní dílek vypadl a výsledkem je model oblečená-neoblečená. 

Otevřít v galerii (4)
Modelka v bundě a kalhotkách
Modelka v bundě a kalhotkáchZdroj: profimedia

Kombinace růžové se stříbrnými řetězy už v módním světě proplula, a není to tak dávno. Takže pro nějakého diblíka, který si nechce přiznat věk, je určitě v pohodě, a to i tím rovným křivákem s poutky na zavěšení zbraní (protože se asi jedná opravdu o model pro ty, kdo začínají trpět amnézií)... ale proč si slečna k tomu body nevzala kalhoty nebo sukni? Boty jsou to parádní, ale abych šla kvůli tomu ven polonahá, tak super zase nejsou. Tady snad ani neplatí, neurazí-nenadchne. Protože mě by možná v tramvaji tohle i urazilo. Počkejte? Já vlastně ani nevím.

No, my bychom ale neměli zapomínat na kalhoty, sukně, nebo snad taky kraťasy! Vezměme si tyto modely jako příklad toho, jak letos vypadat nechceme, a počkejme si, co nám newyorský týden módy v září ještě přinese! Doufejme, že vstupenkou nebude "dole bez" :)
 

Kristina Vacková
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze