Top hledané
Výsledky (0)
„Po Ukrajině, pokud přijde rozkaz, do šesti sekund ukážeme, čeho jsme schopni,“ prohlásil ve videu Putinův spojenec Kadyrov. Polsko by podle něj mělo žádat o odpuštění.

Ukrajina je hotová věc. Čečenský vůdce Kadyrov chce napadnout Polsko. Sám zatím bojuje na sociálních sítích

Kristina Valachyová
28. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Ramzan Kadyrov

Nechvalně známý čečenský vůdce Ramzan Kadyrov nově pohrozil útokem na stát sousedící se Slovenskem - na Polsko. Na sociální síti Twitter o tom informoval běloruský server Nexta, který sdílel videozáznam s Kadyrovými výroky, jakož i americký týdeník Newsweek.

„Ukrajina je už uzavřená otázka. Mám zájem o Polsko. Po Ukrajině, pokud přijde rozkaz, do šesti vteřin ukážeme, čeho jsme schopni,“

prohlásil ve videu Ramzan Kadyrov, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Polákům zároveň vzkázal, aby si raději vzali zpět své zbraně.

Otevřít v galerii (4)
Ramzan Kadyrov miluje zbraně.
Ramzan Kadyrov miluje zbraně.Zdroj: Profimedia

„Poláci, radši si připravte zbraně a své žoldnéře. Prosím, omluvte se našemu velvyslanci. Nemile si s naší zemí zahráváte,“

dodal Kadyrov.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Jeho muže předcházela pověst obávaných a hrozivých bojovníků, kteří budou pomáhat ruským silám ve válce na Ukrajině. Reálně jim však podle všeho příliš nepomohli. Ukrajinci se jim naopak vysmívají a nazývají je „tiktokoví vojáci“ kvůli jejich četným aktivitám na sociálních sítích.

 

 

Proč právě Polsko?

„Polsko je jednou ze zemí, které Ukrajinu zásobují zbraněmi, aby jí pomohly bránit se před ruskou invazí,"

píše Newsweek.

Nejnovější výroky Kadyrova podtrhují obavy některých polských představitelů, podle kterých by Rusko mohlo na Polsko v budoucnu potenciálně zaútočit.

 

Polsko má žádat o odpuštění

Čečenský vůdce dále ve videu, které mělo ve středu ve večerních hodinách téměř 25 tisíc shlédnutí, vyzval Polsko, aby oficiálně požádalo o odpuštění za to, co provedlo ruskému velvyslanci. Kadyrov očividně narážel na incident, který se v Polsku odehrál tento měsíc během oslav Dne vítězství.

Otevřít v galerii (4)
Politý ruský velvyslanec Sergej Andrejev.
Politý ruský velvyslanec Sergej Andrejev.Zdroj: Se svolením Tomasz Andrew Ratajczak

Ruského velvyslance v Polsku Sergeje Andrejeva tehdy polili červenou barvou, když se pokusil položit věnec k pomníku sovětských vojáků ve Varšavě. Ruská diplomacie proti napadení velvyslance protestovala a po Varšavě požadovala, aby zorganizovala nové kladení věnce. To Varšava odmítla. Polský premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že příchod ruského velvyslance na hřbitov sovětských vojáků byl jasnou provokací.

„Nebudeme to jen tak ignorovat. Pamatujte na to,“

prohlašuje ve videozáznamu Kadyrov.

Týdeník připomněl, že není bezprostředně jasné, kde a kdy bylo video natočeno.

 

Speciální operace na Ukrajině probíhá podle Kadyrova z ruské strany podle plánu

Putinův plán se prý vyplňuje na sto procent.

„Osvobodíme Ukrajinu od těch ďáblů,“

prohlásil Kadyrov na vzdělávací konferenci Nové obzory.

Ve snaze o překonání ukrajinského odporu začalo Rusko využívat i ty bojovníky, kteří nejsou součástí pravidelné ruské armády. Na Ukrajině tak bojují i čečenské síly, jejichž několik tisíc bojovníků bylo zřejmě soustředěno primárně v Mariupolu a v částech Luhanské republiky. Podle informací britského vojenského zpravodajství se tyto síly skládají z dobrovolníků i jednotek národní gardy, která je normálně určena k zajištění ochrany hlavy Čečenské republiky Ramzana Kadyrova. Ten pak údajně osobně dohlíží na nasazování sil, jeho bratranec Adam Delimchanov zřejmě působil jako čečenský polní velitel v Mariupolu.

Pokud Ukrajinci nezvítězí, další na řadě jsme my, řekl Heger

Otevřít v galerii (4)
Slovenský premiér Eduard Heger a polský prezident Andrzej Duda.
Slovenský premiér Eduard Heger a polský prezident Andrzej Duda.Zdroj: Profimedia
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Pokud Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude další na řadě. Těmito slovy varoval slovenský premiér Eduard Heger účastníky Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

„Je důležité, že Ukrajinci jsou našimi sousedy a my stojíme plně na jejich straně, (je důležité), aby zvítězili a zachovali si svou demokracii a suverenitu,“

zdůraznil Heger.

Slovensku podle premiéra velice záleží také na tom, aby byla sousední Ukrajina stabilní a prosperující zemí. Pokud by však Rusko na Ukrajině zvítězilo, ohroženo by podle Hegera bylo také Slovensko.

„Další na řadě jsme my. Pokud (Ukrajinci) nezvítězí, víme, že Rusko půjde dál, je to tedy opravdu velice důležité a musíme to chápat, zejména v Evropské unii,“

řekl slovenský premiér, kterého citoval zpravodajský kanál Sky News.

Část slovenské veřejnosti uvádí, že se nediví premiérovým slovům, že Ukrajina musí válku s Ruskem vyhrát, vždyť ve hře je to, že pokud Rusko Slovensko skutečně napadne, prvním, kdo se bude zodpovídat za dodávku zbraní Ukrajině, bude právě premiér Heger - pochopitelně i s ministrem obrany Slovenska Jaroslavem Naďem. Na sociálních sítích se diskutuje také o zbabělosti některých slovenských politiků. Ta je prý nejvěrnější přítelkyní, o kterou se opírají, když cítí, že jejich vyjádření podpory Ukrajině na začátku války nedopadne podle jejich představ. V záloze je i druhá alternativa, tou je kritika členských států EU za to, že jsou příliš závislé na ruských energiích. Premiér Heger vyzval lídry členských států EU, aby ve svých zásadách přestali dělat kompromisy.

„V podstatě jsme na příliš dlouho vyměnili naše zásady za levný plyn a ropu. Kompromisy s Putinem způsobily válku na Ukrajině. Agresivní válku, lidé umírají,“ k tomu ještě dodal, že: „Ukrajinci prolévají vlastní krev za naše hodnoty, abychom my nemuseli“.

Na internetu se píše:

„Výroky premiéra Hegera, že Ukrajinci prolévají vlastní krev i za naše hodnoty, abychom my nemuseli bojovat, mě dost pobavily. Pane premiére, z Vaší strany je to velká naivita myslet si, že Ukrajinci bojují i za nás, spíš je to tak, že oni bojují za svou zemi. Ale Vaši reakci dokážu pochopit, tolik miliard dolarů, které USA a země NATO už vrazily Ukrajincům ve formě zbraní, aby válku nad Rusy vyhráli – je jen pochopitelné, že to ve Vás vzbuzuje naději a víru, že oni tu válku opravdu vyhrají, jenže samotné zbraně toho moc nezmohou, pokud ukrajinský prezident nebude mít k dispozici i vojáky, a další si z rukávu nevytáhne - přitom každý den mnoho ukrajinských vojáků padlo resp. skončilo s těžkými zraněními a v nemalém počtu padli i do zajetí,“

píše se v blogu na stránce Pravda.sk.

Co je pro premiéra Hegera přednější?

Autor blogu na serveru Pravda.sk dodává, že premiér Heger svou pozornost v poslední době až příliš věnoval mezinárodním otázkám. Uznání a rozhovory pro významná světová média ho tak trochu zaslepily. Jenže chvála v zahraničí automaticky neznamená úspěch doma. Většina Slováků od premiéra očekává, že bude v první řadě plnit domácí úkoly.

 

Ramzan Kadyrov poslal své obávané bojovníky na Ukrajinu. Sám ale bojuje hlavně na sítích

Kadyrov zřejmě v současné době bojuje na straně Vladimira Putina pouze prostřednictvím sociální sítě Telegram. Tam se okamžitě pustil například do Elona Muska, který na svém Twitteru vyzval Putina k souboji. Kadyrov ho upozornil, že by proti Putinovi neměl šanci a sarkasticky mu nabídl trénink v Čečensku.

Otevřít v galerii (4)
Ramzan Kadyrov.
Ramzan Kadyrov.Zdroj: Profimedia

Kadyrov se prostřednictvím Telegramu obrátil i na britského premiéra Borise Johnsona. Požádal jej, aby jeho vláda zrušila sankce uvalené na něj (Kadyrova) v souvislosti s konfliktem na Ukrajině.

„Chtěl bych se procházet po Londýně, užívat si výhledu na Temži z (mostu) Tower Bridge, podívat se na Big Ben, Buckinghamský palác a Hyde Park,“

napsal Kadyrov.

„Tlačíš mě do kouta, a to bys neměl dělat. Můj hněv je hrozný a moje pomsta nezvladatelná,“

varoval Kadyrov britského premiéra.

„Proč nedovolíš, aby se mi splnil sen turisty, který se jenom chce ponořit do světa Shakespeara a Sherlocka Holmese?“

pokračoval Kadyrov.

Jak to všechno dopadne, to se dozvíme v nejbližší době. Jedno je však jisté, Ukrajina má nakročeno k tomu, stát se členskou zemí Evropské unie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nově potvrdil, že Ukrajina předala unijním orgánům druhou část dotazníku pro kandidáty do EU. Předsedkyně Evropská komise podle kanceláře prezidenta Zelenského uvedla, že komise bude usilovně pracovat na posouzení kompletního dotazníku, který Ukrajina předala, přičemž přislíbila, že přijme rozhodnutí v červnu letošního roku.

 

Zdroj: Nexta, Newsweek, Sky News, Trend, PLUS, SME, Postoj,Twitter, Daily Mail, Úřad vlády, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze