Top hledané
Výsledky (0)
Každé místo v Praze má své kouzlo. Ať se jedná o historickou část nebo jen malebně vytvořené zákoutí uliček, vše má svou specifickou atmosféru. Ne jinak je tomu u Střešovic, které se mohou pyšnit poslední enklávou vesnické architektury v Praze. Opět kulturní památková zóna jiného vzezření.

Ukryté krásy Prahy - Střešovice jako luxusní památková zóna

Mgr. Jana Höger
25. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Střešovice

Tato čtvrť se nachází v západní části Prahy a je vklíněna mezi Dejvice, Břevnov, Veleslavín a Hradčany. Nese označení Praha 6 a v současnosti uchovává poslední zbytky někdejšího vesnického života za hranicemi velkoměsta.  

Pokochat se můžete malebnou zástavbou vypovídající o zašlých časech, neboť Střešovice v 18. století vytvářely hospodářské zázemí Strahovskému klášteru. S větší výstavbou se začíná na přelomu 18. a 19. století. A to kvůli rozmachu kláštera, kam přicházejí noví zaměstnanci. Moderní stavby vznikají ve 20. století v luxusních vilových čtvrtích jako je např. Ořechovka podle projektu tzv. zahradního města od Jaroslava Vondráka a Jana Šenkýře.

Genius loci Střešovic

Kromě Ořechovky, se zde nacházejí i jiné vilové čtvrti, například Baterie na pomezí Střešovic a Březnova. Staré usedlosti, neutuchající pamětníci archaické doby – Petynka, Kajetánka, Malovanka. Staré Střešovice (Velké Střešovice), ležící na severním svahu střešovického kopce a její gró představují dělnické domky a zvonička. V roce 2003 je tato oblast prohlášena za chráněnou památkovou zónu stejně jako Střešovičky (Malé Střešovice), kde jsou domky zachovalejší a ucelenější.

Luxusní památky a turistické cíle

Kromě luxusní domů (Müllerova vila od Adolfa Loose, Hypšmanova vila, Vila s ateliérem malíře Emila Filly), ve kterých přebývaly významné osobnosti nebo pocházejí od výrazných architektů, jsou zde místa tichá, do kterých nemilosrdně zasekl čas svůj dráb zkázy. Ty jsou na první pohled ruinami, ale mají v sobě něco magického, tajuplného. Upozorňují jednak na lhostejnost společnosti, jednak v sobě skrývají tajemství odžitých příběhů.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Střešovice jsou beze sporu místem luxusním pro život i vzpomínání.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: