Top hledané
Výsledky (0)
Teroristické útoky se dotýkají každého z nás. O to více, když při tomto činu zemře český občan, který si chtěl užívat klidné dovolené.

Úmrtí Čechů v zahraničí: mohou za ně nejen teroristické útoky, ale i tragické události. Aktuálně zemřel Čech v Izraeli

Michaela Hanelová
19. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ilustrační obrázek: Izrael pokračuje v bombardování Gazy

Vlna nepokojů po celém světě roste. Bohužel při nich neumírají jen místní, ale i mnoho zahraničních turistů, mezi kterými nechybí ani Češi. Za posledních 10 let zemřelo v zahraničí celkem 4247 Čechů. Obvykle jde o přibližně 400 úmrtí ročně. Nejedná se pouze o tragické nehody, ale ve většině případů jsou na vině nebezpečné teroristické útoky.

Teroristické útoky ve světě nejsou ničím výjimečným. Dějí se téměř každý rok a během takových činů umírá mnoho nevinných lidí. Výjimku netvoří ani Češi, kteří se nacházejí v nepravý čas na nepravém místě. Nejhorší byly útoky z 11. září a teroristické útoky v Berlíně v roce 2016.

Teroristické útoky 11. září 2001

Na tento den Spojené státy nikdy nezapomenou. 11. září 2001 začalo jako vždy čistě jasnou oblohou. Až do doby, než dvě letadla narazila do Světového obchodního centra v New Yorku. Záběry z toho dne obletěly během několika minut celý svět. Bohužel i při tomto krveprolití došlo k úmrtí dvou Čechů, Aleny a Lukáše, kteří se na tomto místě nacházeli v rámci svých pracovních povinností. Když 11. září v 8.46 narazilo do Severní věže první z letadel, Alena tam neměla být. Šla ale pro jistotu zkontrolovat stav počítačové sítě, protože měla svoji práci ráda.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Egyptské letovisko Šarm aš-Šajchu 2005

Rok 2005 se pro mnoho lidí, kteří si v poklidu užívali svou letní dovolenou, změnil v naprosté peklo. Během červencového večera do letoviska Šarm aš-Šajchu vpadla teroristická skupina Al-Káida. Na místě bylo více než 80 mrtvých, mezi nimiž byl i jeden Čech, který si zde užíval svou zaslouženou dovolenou. Jeho rodina běsnění této skupiny jen o vlásek unikla. Podle dostupných informací teroristická skupina Al-Káida zaútočila na veřejný resort s jasným cílem. Videa z této akce následně sdílela na internetu.

Kodaň 2010

Během své noční jízdy po kodaňské dálnici zemřelo pět lidí. Mezi nimi byli i čtyři Češi, kteří se osudného večera vraceli z práce domů. Podle dostupných informací tito lidé pracovali v Dánsku jako podnikající řemeslníci. Auto se čtyřmi muži a jednou ženou najelo na Amagerské dálnici velkou rychlostí do středové bariéry.

Vánoční trhy Berlín 2016

V roce 2020 se poklidná Vánoční atmosféra změnila v naprosté drama. Na náměstí Breitscheidplatz v německém Berlíně vjel v plné rychlosti nákladní automobil do davu návštěvníků. Na místě tehdy zemřela jedna Češka, která v Německu několik let pracovala. Na Vánoční trhy vyrazila krátce před svým odjezdem zpět do České republiky. Podle dostupných informací řidič neměl žádné zdravotní potíže a jeho čin byl důkladně naplánovaný. Během zběsilé jízdy kamionu se totiž nesnažil ani náznakem brzdit.

Aljaška 2022

27. ledna 2022 Česko obletěla smutná zpráva. Během své sportovní dovolené na Aljašce zemřel úspěšný český podnikatel a člen skupiny PPF Group N.V Petr Kellner. Ten podle dosavadních informací zahynul při pádu helikoptéry. Ten den Kellner se skupinou kamarádů letěl na vrchol hory až později, protože chtěli vidět západ slunce. Podle dostupných informací bylo zjištěno, že helikoptéra narazila do terénu pod hranou hřebene a nekontrolovaně spadla ze svahu dolů.

Ukrajina 2023

Během vojenského konfliktu, který na Ukrajině vypukl v únoru 2022, zemřelo mnoho lidí. Od začátku války se na Ukrajinu z České republiky vydalo mnoho dobrovolníků, kteří se snažili Ukrajině pomáhat nejen v bojích, ale také v rámci zdravotní a humanitární pomoci. Mezi těmito obětmi nechyběl ani zakladatel Projektu Phoenix, úspěšný český medik přezdívaný Taylor. O několik měsíců byl v té samé zemi zabit i další Čech, který se rozhodl bojovat za Ukrajinu. Podle dostupných informací přišel v boji s ruskou armádou o život na Donbasu.

Izrael 2023

V neděli 7. října vypukl v Izraeli velký vojenský konflikt mezi příslušníky Izraele a Palestiny. Palestinská enkláva, kterou ovládá islamistické hnutí Hamás, leží u Středozemního moře a sousedí s Izraelem a Egyptem. Místní lidé považují tento čin za bezcitný a nelidský teroristický útok. Řádění teroristického hnutí Hamás si vyžádalo mnoho zraněných a mrtvých, na jejichž seznamu je od středečního odpoledne i mladý Čech, který se na místě nacházel. Podle dostupných informací měl tento mladík izraelské kořeny, a do země vyrazil za svou přítelkyní. 

Zavražděný muž v Izraeli je 22letý Oran Elfasi, který je původem z Izraele, ale několik let žil v Ostravě. Podle Ministerstva zahraničních věcí je identifikace těl velmi obtížná a je to citlivé téma především pro rodinu. V takových situacích se rodina informuje jako první, následně téměř o 20 hodin později až média,”

prozradil redakci LP-Life mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. Mladík měl zemřít v kibucu Nirim, který se nachází jen kousek od teroristicky zmítaného pásma Gazy a hranic s Egyptem. 

Zdroje: Autorský text, CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky.cz, Lidovky.cz, Blesk.cz, Deník.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze