Top hledané
Výsledky (0)
Svatováclavský pětidukát se vydražil za 23 milionů korun.

Mince v ceně nemovitosti?! Neuvěříte, za kolik se v Praze vydražil bezmála 100 let starý dukát

Karolína Lišková
02. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

V roce 2017 se stala nejdražší českou mincí zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937. Vydražil se za neuvěřitelných 550 tisíc eur, tedy zhruba za 14,7 milionů korun. Dnes se dražil ještě unikátnější kousek - zlatý pětidukát z roku 1937, který byl vyražen pouze ve čtyřech kusech. Nový majitel za něj zaplatil neuvěřitelných 850 tisíc eur, což je více než 23 milionů korun, čímž se stal novou nejdražší českou mincí.

Nabízený pětidukát byl podle spolumajitele aukční síně Antium Aurum Pavla Kroužka vyroben ve čtyřech až deseti kusech, přesné číslo známé není, ani to, kde se ostatní nacházejí.

„Tyhle větší nominály byly vyrobeny na export, s největší pravděpodobností jsou všechny v zahraničí. Zmíněný desetidukát z roku 1937 je jeden v České národní bance, ale pětidukát tam není žádný,“

řekl Pavel Koružek. Pětidukát, který se dnes dražil, pochází podle něj ze zahraniční sbírky a zájem je o něj obrovský.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (3)
Zlatý svatováclavský pětidukát
Zlatý svatováclavský pětidukátZdroj: archiv ANTIUM AURUM

Mince jako investice

V době koronaviru zaznamenávají obchodníci několikanásobný nárůst v poptávce po sběratelských mincích a drahých kovech. Někdy se nedaří zájem kupujících ani uspokojit, poptávka převažuje nad nabídkou. Uvedli to majitelé specializovaných obchodů a aukčních síní. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla až trojnásobně, denní tržby za prodej drahých kovů se u některých prodejců rovnají týdenním tržbám před koronakrizí. Lidé hledají v nejisté době relativně jistou investici, Češi jsou navíc ve světě vyhlášenými numismatiky.

„Prodej investičních mincí v posledním půlroce rekordně roste. Poptávka po stříbrných mincích vzrostla dokonce trojnásobně. Ceny mincí různých tematických sérií se pohybují blízko cen investičních slitků,“

uvedl Libor Brůna, předseda představenstva společnosti Golden Gate CZ, která nabízí investiční drahé kovy. Vzhledem k vysoké poptávce a omezenému počtu vyražených kusů ale cena mincí v čase rychle roste.

Lidé investují do věcí s vnitřní hodnotou

„Lidé se snaží ochránit své úspory a vkládají je do předmětů, které mají nějakou vnitřní hodnotu - ať je to zlatá či stříbrná investiční mince, historická mince s příběhem či obraz od známého malíře,“

řekl Jan Jelínek z aukční síně Macho & Chlapovič. Krize se podle něj numismatického odvětví určitě nedotýká a klienti mají stále chuť nakupovat.

Otevřít v galerii (3)
Dražební místnost.
Dražební místnost. Zdroj: archiv LP-life.cz

„Největší zájem začal od února, protože se lidé bojí, že se znehodnotí peníze,“

prozradil Pavel Kroužek, jehož aukční síň dnes dražbu pořádala.  

Otevřít v galerii (3)
Ilustrační foto: mince
Ilustrační foto: minceZdroj: Pixabay.com/geralt

Podle Kroužka přicházejí za poslední půlrok noví klienti, ale ještě více začali nakupovat ti stávající, kteří si na to vyčlenili více peněz. Nárůst zájmu od jara odhaduje na 30 procent.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
ANTIUM AURUM
ANTIUM AURUM s.r.o. Šaldova 219/1 Praha 8 186 00
+420 222 317 702