Top hledané
Výsledky (0)
Zvolený prezident Petr Pavel je ve veřejném prostoru velmi aktivní, ještě před tím, než reálně usedl do prezidentského úřadu.

Uragán Pavel. Zvolený prezident stihl za týden více než Zeman za volební období

Radim Červenka
10. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Pavel je po zvolení aktivní

Po velmi výrazném vítězství v prezidentských volbách Petr Pavel překvapil svou výraznou politickou aktivitou. V obrovském kontrastu je tato činnost s dosluhujícím prezidentem, který kvůli zdravotním problémům takřka přestal být viditelným reprezentantem úřadu.

Tchaj-wanský hovor

Petr Pavel překvapil politickou aktivitou ještě před oficiální inaugurací do úřadu. Největší pozornost pochopitelně vzbudil jeho telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu. Na veškeré diplomatické styky třetích zemí s Tchaj-wanem je velmi alergický čínský režim, jelikož ostrovní stát pevninská Čína nikdy neuznávala. Pavel však zdůrazňuje, že Tchaj-Wan je velmi výrazným ekonomickým partnerem pro ČR. Dynamický nárůst obratu zahraničního obchodu s Tchaj-wanem o 141,8 % podle statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu dává Pavlovi za pravdu.

"Rozumím, že Čína má k mému hovoru s Tchaj-wanem výhrady. My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,"

uvedl na sociálních sítích Petr Pavel.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Zvolený prezident však pro Hospodářské noviny upozornil, že šlo o příchozí hovor, nikoliv jeho vlastní aktivitu a přijetí telefonátu bylo schváleno ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). V situaci je možné sledovat zásadní obrat zahraniční politiky Hradu. Miloš Zeman se držel dosti individualizovaného pojetí zahraniční politiky a bylo velmi neobvyklé, že by prezident vyžadoval konzultace s ministrem zahraničí. Dokládá to nejen kauza obstruování jmenování zmíněného ministra Lipavského, ale svého času i kritika směřování úřadu bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem ČSSD, který označil Černínský palác za vybydlený úřad.

 

Konec války s novináři a podpora Ukrajiny v NATO

Další výraznou odlišností je velká vstřícnost a transparentnost zvoleného prezidenta Petra Pavla směrem k médiím, zatímco celou politickou kariéru Miloše Zemana doprovázela zákopová válka s novináři. Pavel po svém zvolení poskytl nebývalé množství rozhovorů nejen pro tuzemská média, ale i pro zahraniční novináře. Nejvýraznější stopu zanechal rozhovor pro BBC, kde došlo na téma války na Ukrajině.

"Ukrajinská armáda bude pravděpodobně tou nejzkušenější armádou v Evropě. Ukrajina si zaslouží být členem komunity demokratických zemí,"

uvedl Pavel v rozhovoru pro BBC na podporu členství Ukrajiny v NATO, což v zahraničí rezonovalo také díky Pavlovu předchozímu angažmá ve vedení NATO.

 

Otevře se Pražský hrad?

Co velmi zajímá veřejnost, je ukončení kontrol při vstupu na Pražský hrad. Jsou komplikací nejen pro turisty, ale i pro obyvatele Malé strany, kteří byli v minulosti zvyklí místem denně procházet. V rozhovoru pro Deník N Petr Pavel vyjádřil zájem kontroly ukončit. V ideálním případě v momentu nástupu do funkce. Rozhodnutí však není jen na něm, ale i na ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

"Symbolický význam otevření hradu dobře chápu a osobně ho také silně vnímám. Můžu slíbit, že společně s policejním prezidiem budeme i nadále hledat cesty, jak by to mohlo jít, a ne důvody, proč to nejde,"

napsal v reakci na otázku zrušení policejních kontrol na Twitteru Vít Rakušan.

 

Kontroverze v okolí prezidenta

Po kontroverzích s nejbližšími spolupracovníky dosluhujícího prezidenta se pozornost upřela i na okolí Petra Pavla. Zatímco bývalý diplomat a lobbista Petr Kolář na Hradě nebude mít žádnou funkci a jeho známost s nastupujícím prezidentem zůstává čistě na neformální úrovni, větší kritiku sklidila Jana Vohralíková, která se má stát novou kancléřkou. Novinářská investigace totiž objevila poměrně kontroverzní aspekty v jejím dosavadním fungování v pozici vedoucí kanceláře Senátu. Její působení totiž doprovázely neobvyklé personální čistky a co je závažnější, podezření na korupční praktiky v podobě nepotismu a klientelismu, kdy malé veřejné zakázky senátní kanceláře nevyžadující výběrové řízení "dohazovala" rodinným příslušníkům a známým.

Dosavadní aktivity Petra Pavla jednoznačně potvrzují, že fungování prezidentského úřadu a prezentace prezidenta samotného dozná výrazných změn proti tomu, na co byla veřejnost zvyklá několik posledních let.

 

Zdroje: Hospodářské noviny, Deník N, twitter.com, mpu.cz, BBC.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze