Top hledané
Výsledky (0)
Útoky na slavné osobnosti nejsou žádnou výjimkou. O to bolestné to je, pokud se jedná o naše sousedy.

Útoky na politiky nejsou žádnou výjimkou. Kromě Fica byl v ohrožení i Regan nebo papež Jan Pavel II.

Michaela Hanelová
16. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Útoky na politiky nejsou žádnou výjimkou. Kromě Fica byl v ohrožení i Regan nebo papež Jan Pavel II.

Od konce druhé světové války došlo k mnoha atentátům na přední světové lídry i regionální politiky. Mezi nejznámější oběti patří americký prezident John Fitzgerald Kennedy a bojovník za lidská práva Martin Luther King, kteří na následky svých zranění zemřeli. Naopak, pokusy o atentát přežil papež Jan Pavel II. Všechny tyto útoky byly od naší země vcelku daleko, ale nyní se podobný atentát uskutečnil i u našich východních sousedů.

Atentáty na politiky představují události, které mohou významně ovlivnit politický vývoj zemí i celého světa. Odvážné a násilné činy, které mají za cíl odstranit klíčové politické osobnosti, zanechávají hluboké jizvy na národním i mezinárodním poli. Atentáty na politické vůdce 20. století mají často tragický a násilný charakter, ale zároveň jsou odrazem hlubších sociálních, politických a ideologických konfliktů. 

Tyto události nejenže zasáhly samotné oběti, ale ovlivnily také celé generace a směřování celých národů. O to více se to národa dotýká, pokud je mu takový atentát blízký a mohou při něm zahynout i nevinní lidé. Událost, která se odehrála 15. května na Slovensku však není jedinou tragédií, která se zapsala do dějin daného státu.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Robert Fico

15. května 2024 se cílem atentátu stal i slovenský premiér Robert Fico, který byl tou dobou na jednání vlády ve slovenském městě Handlová. Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica měl údajně spáchat jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj C. z města Levice na jihu Slovenska. Podle několika zdrojů měl použít legálně drženou pistoli. Po atentátu byl okamžitě zatčen.

John Fitzgerald Kennedy

Jednomu z nejoblíbenějších amerických prezidentů se osudnou stala návštěva texaského Dallasu. Průjezd jeho kolony městem byl 22. listopadu 1963 přerušen výstřely, které zasáhly šestačtyřicetiletého Johna F. Kennedyho do hlavy a krku. Jedna z kulek vážně zranila texaského guvernéra Johna Connallyho, který se nacházel ve stejném voze a tento atentát následně přežil. Dále zůstala nezraněna Nellie Connallyová, manželka texaského guverného a také Kennedyho žena, první dáma USA Jacqueline Kennedyová. Limuzína následně rychle dojela do blízké nemocnice, kde byl John Fitzgerald Kennedy ve 13 hodin oficiálně prohlášen za mrtvého.

Martin Luther King

Martin Luther King, významný aktivista za lidská práva a rasovou rovnoprávnost ve Spojených státech, zemřel 4. dubna 1968. Byl zastřelen, zatímco stál na balkóně hotelu v Memphisu, kde vyjadřoval podporu stávkujícím dělníkům. James Earl Ray, odsouzený za tento čin k téměř stoletému vězení, zemřel v roce 1998. Původně se k vraždě přiznal, avšak později od svého přiznání ustoupil a vinu odmítl.

Papež Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II., který zastával úřad papeže po dobu více než čtvrt století od 22. října 1978, měl významný vliv nejen na katolickou církev. Během jeho 27 let dlouhého pontifikátu došlo k několika pokusům o atentát. V květnu 1981 byl postřelen tureckým teroristou Mehmetem Ali Agcou, který papeže zasáhl několika výstřely do břicha a ramene. Papež útok přežil, a dokonce útočníkovi později odpustil. Na žádost Jana Pavla II. udělil v červnu 2000 italský prezident Carlo Ciampi Agcovi milost. Druhý vážný pokus o atentát se odehrál v květnu 1982 v portugalském poutním místě Fátima, kde se ultrakonzervativní kněz pokusil papeže napadnout bajonetem, ale Jan Pavel II. útoku unikl.

Boris Němcov

Dne 27. února 2015 byl v centru Moskvy zavražděn bývalý ruský vicepremiér a známý kritik Kremlu, Němcov. Vyšetřovatelé identifikovali jako možného organizátora tohoto činu Ruslana Muchudinova, bývalého důstojníka čečenského praporu Sever. Avšak právní zástupce pozůstalých tento závěr zpochybnil, tvrdíc, že se jedná o snahu odklonit pozornost od pravých pachatelů, kteří by mohli být v bezprostřední blízkosti Ramzana Kadyrova. V souvislosti s vraždou bylo obviněno pět Čečenců.

Otevřít v galerii (1)
John Fitzgerald Kennedy zemřel za tragických okolností. Tato událost změnila dějiny USA.
John Fitzgerald Kennedy zemřel za tragických okolností. Tato událost změnila dějiny USA.Zdroj: Profimedia

František Ferdinand D’Este 

Atentát, který vyprovokoval první světovou válku, byl spáchán 28. června 1914 v Sarajevu. Gavrilo Princip, člen skupiny Mlada Bosna, zavraždil rakousko-uherského následníka trůnu a jeho manželku. Tento čin měl nejen okamžité následky ve formě války, ale také dlouhodobě formoval evropskou politiku.

Mahátma Gandhí 

Indický národní vůdce a ikona mírového odporu, Mahatma Gandhí, byl zavražděn 30. ledna 1948 Nathuramem Godsem, radikálním hinduistickým nacionalistou. Gandhího smrt přišla krátce po získání nezávislosti Indie a zanechala zemi ve stavu politické a sociální nejistoty.

Anwara Sadata 

Egyptský prezident Anwar Sadat, známý pro své mírové snažení s Izraelem, byl zavražděn 6. října 1981 během vojenské přehlídky. Jeho vrazi, příslušníci radikální islamistické skupiny, nesouhlasili s jeho politikou smíření s Izraelem.

Zdroje: CNN Prima news, wikipedia.com, archives.gov, deník.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze