Top hledané
Výsledky (0)
Jak mohou "všerádci" změnit náš život a na co si dát pozor?

Chtěla vyřešit své problémy a místo toho přišla o všechno. Otestovali jsme triky "všerádců"

Aneta Šimečková
12. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut
Vystresovaná žena, ilustrační foto

Asi na každého z nás někdy vyskočila reklama ve stylu „známe řešení na vaše problémy, stačí se jen zaregistrovat a objednat knihu zdarma“. My v domnění, že se jedná o řešení našeho problému zaplatíme za „poklad“, který nám ale v reálu přinese pouze to, že přijdeme o peníze.  Podobní "všerádci" na nás číhají na každém kroku a snaží se nás přesvědčit o svých pravdách, které nám prý pomohou pro lepší život. V nečekaných momentech našeho žití pak každý hledá alternativní řešení a východisko kudy ze situace ven. A tak se necháme snadno zmanipulovat těmito "všerádci", kteří nás svedou na cestu ještě většího zla. A my stále jen doufáme, kdy nastane ten zlom, za který jsme si zaplatili a bude nám lépe. Kdo jsou ti pomocníci za všechny „prachy“?

„Pro své děti jsem chtěla vždy to nejlepší. A protože jsem samoživitelka, tak nemám možnost jim spořit a jednou jim dát k plnoletosti nějaké ty peníze na začátek. Pár peněz jsem ušetřených měla, ale protože mám děti tři, chtěla jsem, aby každý dostal alespoň pár set tisíc. Jenže, na to samozřejmě nikdy nevydělám. Na internetu na mě vyskočila reklama, ať investuji s nejmenovanou firmou a za pár let budu milionářka. Vypadalo to opravdu lákavě a já měla vidinu lepšího života. Jenže to byl jeden velký podvod. O všechny peníze, které jsem měla naspořené, jsem přišla...,“

svěřila se naší redakci Petra. 

Život není jednoduchý a stále se každý z nás potýká s problémy. Ať už finančními či zdravotními. Když se dostaneme do zlomového okamžiku, kdy nevíme, jak ze situace ven, hledáme alternativní řešení. Brouzdáme na webu a ten jako by věděl, co zrovna potřebujeme. Reklamy útočí na naši mysl a my se necháváme snadno zlákat pozlacenými doplňky na hubnutí, investičními portály, pilulkami na stres, meditacemi, které probouzí naše ženské lůno pro otěhotnění a podobně. Reklamy jsou tak krásně promyšlené do posledního detailu, že stačí jedno kliknutí a my máme vybraný celý náš bankovní účet. A neohrozí to pouze náš účet, ale i naše duševní a psychické zdraví. Zapláče nejen naše peněženka, ale i duše. 

(V naší redakci jsme vybrali pár případů, které vnímáme jako kontroverzní a v některých případech možná i podvodné. Zda se však jedná opravdu o podvod necháme na názoru čtenáře.)

Všichni to známe, každý z nás se potýká s každodenními problémy. Proto jsme se rozhodli pro vás vyzkoušet různé taktiky "všerádců", kteří vás mohou během mrknutí oka okrást o několik výplat. Články s touto tématikou budou vycházet v následujících týdnech.  

Ženské lůno se probouzí

Začněme u problémů, s kterým se často setkávají ženy, a to s nemožností otěhotnět nebo ženskou sexualitou. Pokud ženám nepomáhá lékařská profesionální pomoc, tak absolvují různé kurzy pro ženy, kde se probouzí jejich láska k sobě. A nechají se snadno zmanipulovat. 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

„Každý má dnes právo zvolit si cestu na koho se obrátit v případě problému, ale spíše bych volil metody moderní medicíny a zaměřil se na problematiku vzájemné důvěry a vztahů mezi lékařem a pacientem a také dostatečnou informovanost. Je několik známých lidových pořekadel, které popisují naději a víru v dobrý konec. Já považuji za úspěch věřit poznatkům současné medicínské vědy, která je v současné době na špičkové celosvětové úrovni,“

dodává lékař a záchranář Stanislav Popela pro LP-Life. 

Lékaři a ženy, které absolvují takové kurzy, mají každý jiný názor. Hledali jsme i my po různých seminářích, které jsou dostupné v České republice. 

„Díky tomuto semináři také miluji svoje prsíčka, svoje nožky, tělo a cítím se ve svém těle nádherná a božská. Chodím už bez podprsenky a jsem na sebe tak hrdá a vědoma sama sebe,“

uvedla jedna z absolventek nejmenovaného kurzu pro ženy.

„Setkání bylo úžasné, magické i láskyplně-pečující. Krásné prostředí v lůně Matky přírody a citlivé průvodkyně, to všechno bych přála každé ženě, aby aspoň jednou zažila,“

uvedla na stránkách další.

„Domnívám se, že je tu ve hře více faktorů. Řada žen/pacientek má, zejména v rámci těhotenství a porodu, často velmi specifické a individuální požadavky, kterým není leckdy možné vyhovět a tak se s nimi obrací na jiné osoby.  Svou roli jistě sehrává i nedůvěra v péči ve zdravotnických zařízení, která však v mnoha případech nemusí být oprávněná,“

dodává k situaci gynekolog Michal Krčmář pro LP-Life. 

Neschopnost zhubnout

Zde nás napadá otázka „proč lidé změní svůj životní styl až v momentě, kdy si zaplatí výživového poradce?“. Tíží nás ale ještě jedna věc, a to jsou doplňky, které si lidé „musí“ nakoupit k tomu, aby shodili nějaká ta kila. Každý z nás, kdo byl u výživového specialisty určitě získal doporučení na různé doplňky díky kterým rozhodně zhubne. Při výběru poradce pro hubnutí je důležité ověřit si, zda se jedná o vystudovaného poradce. 

„Legislativa definuje pouze nutriční terapeuty a dietology. Nutriční terapeut je člověk, který vystudoval vysokou školu nebo vyšší odbornou školu daného zaměření. Cílem tohoto studia je připravit odborníky pro zdravotnická zařízení, kde se starají o léčebnou výživu pacientů. Dietolog je lékař, který má atestaci v oboru. Všechny ostatní názvy používají lidé, kteří nějak radí ve výživě. Mezi nimi můžou být nejen ti, kteří výživě a potravinám skutečně rozumí, ale také ti, kteří pouze prodávají všelijaké doplňky stravy,“

uvedla pro Dtest výživářka Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

A další věcí, jak se dá vydělávat na lidském hubnutí, jsou různé diety, které jsou postaveny na proteinových nápojích. Znáte to „ta modrá je dobrá“ a rozhodně nebudete hladovět. Pátrali jsme po pár názorech lidí, kteří se k této dietě vyjadřují a tady je výsledek:

Mi to přijde jako tahání peněz z lidí. Protože když si přečteš „doporučení“ k dietě, které mají na svých stránkách (jíst hodně zeleniny, pít, hýbat se…), tak zjistíš, že se jedná o naprosto normální zdravý stravovací režim, jaký by člověk měl vést aby zhubl. A do toho piješ/jíš nějaké jejich preparáty za nechutné ceny.

Už jsem to tu i snad někde psala, s touhle dietou hubla tchyně a je maximálně spokojená. Dvanáct kilo dole a váhu si už dlouhou dobu drží. V jejích letech musela dát dolu kila hlavně ze zdravotních důvodů.

Jasně, že nejideálnější je změnit stravovací návyky, cvičit, přemýšlet nad tím, co člověk sní atd, ale proteinovka jednoznačně funguje, to je prokázané praxí. A když člověk potom nesklouzne k prasárnám, není důvod, aby šla váha nahoru.

uvedli nejmenovaní na portálu emimino.cz. 

Kyberšmejdi, pozor!

Pozor na falešné reklamy s kryptoměnami. Chcete peníze a myslíte si, že investice do krypta z vás udělá boháče? Tak pozor, podle policie ČR je stále více podvodníků. Ti si stále nachází nové způsoby, jak docílit vlastního obohacení, zejména když jde o anonymní platební nástroj. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu, při níž se volající člověk vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl nebo vybral z vlastního účtu a následně vložil na jiný. Často se jedná o podvody na inzertních portálech, jako je Aukro, Bazoš a další. 

Marketingoví podvodníci jsou také velkou otázkou. Jak ale poznat podvodný marketing? Finta spočívá v požadavku na platbu. Jak na to tito podvodníci jdou? Jak snadno jim lze naletět?

Finfluencer jako nevzdělaný odborník na investice

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si vydělávají influenceři? A co teprve finfluenceři? Někteří z nich podvádějí. Finfluenceři radí svým fanouškům, jak a kam investovat, často mají ale za sebou armádu ekonomů a bankéřů. Tedy v tom lepším případě tomu tak je. Někteří jsou pouze vychytralí a prostě jen radí a přitom podvádějí. Kterým se dá věřit a kterým ne?

„Chtěl bych vám říct o téhle nové kryptoměně. Během dalších měsíců poroste o stovky procent. Pokud chcete být finančně nezávislí, musíte investovat.“

I taková tvrzení nezřídka zaznívají z úst influencerů, kteří se poté, co začala popularita investování růst, vrhli na propagaci kryptoměn. Existují i pozitivní příklady, mnohdy se však člověk může spálit a o peníze přijít.

Široká veřejnost vidí životní styl influencerů, jako příklad můžeme uvést Lelu Ceterovou, jejíž Instagramový profil překypuje luxusem, a myslí si, že když si nakoupí jednu akcii a zainvestují do té jedné dané investice či si koupí kurz za desetiticíce korun, tak si myslí, že se budou mít stejně dobře jako oni. 

"Pokud je tam napsáno něco jako garantovaný zisk či něco ve stylu ne tomhle jistě vyděláte nebo pasivní příjem z pláže, tak jsou to z největší pravděpodobností opravdu podvody. Zvláště pokud je to doprovázeno vysokým zhodnocením. V rámci například několik desítek procent ročně. Některé mají několik desítek procent měsíčně. To je už úplně absurdní. Investování z vás neudělá boháče. Alespoň ne v krátkém horizontu,"

říká ve svém pořadu právník a moderátor Ondřej Koběrský. 

Lela Ceterová nesmí být pozadu, a tak jsme zpozorovali, že i ona rozdává své rady, jak na investice. Začala na svých sociálních sítích tvořit reklamu firmě, která poskytuje rady při investicích a obchodováním s různými finančními produkty.

„Už delší dobu se chci začít zajímat o investice jako takové, a hlavně se i začít vzdělávat v tomto segmentu, a tato spolupráce s @lakyforexgt_official přišla jako na zavolání,“

těmito slovy oslovila své sledovatele Ceterová na Instagramu.

Znamená výkonný úspěšný? 

Výkonnost je definována jako schopnost jedince podat určitý výkon v určité pracovní činnosti.

uvádí se na odborných stránkách.

Nás zajímá výkonnost duševní. To je výkonnost pro racionální a tvůrčí chování a je založena na činnosti vyšší nervové soustavy člověka. Velmi souvisí se spokojeností v zaměstnání a je klíčovým faktorem nejen pro pracovní pohodu, ale i pro podávání kvalitního výkonu. 

Podle odborných studií se na kvalitním výkonu nepodílí pouze vědomosti a schopnosti pracovníka, ale významnou roli hraje také jeho motivace a pracovní postoje (postoj k práci samotné, k organizaci, k nadřízeným, k pracovní skupině, k mimopracovním podmínkám práce). Motivace je předpokladem jakékoliv aktivity člověka.

Na základě toho staví mnoho firem a vytváří pro své zaměstnance příjemné pracovní prostředí a snaží se je motivovat různými formami. Někteří vytváří ve firmách „herničky“, kam si chodí lidé v pracovní době odpočinout a odreagovat. Někteří dávají svým zaměstnancům vitamíny a někteří jim poskytují psychology či motivační kouče.

A právě motivační či výkonní koučové nás zajímají. Byznys koučink může být svým způsobem také podvodný. Otázka zní, jak na takové podvodníky přijít, protože i přes to, že jsou někteří z nich nevystudovaní, bez certifikací a zkušeností, tak možná dokáží člověka motivovat. Ovšem, ta cena.

„Psychoaktivní látky jsou tady s lidstvem odpradávna. Lidé už v primitivních kulturách je používali ke zvýšení výkonu, k rozšíření nebo změně vědomí, např. při rituálech, při léčbě různých potíží apod. Užití psychoaktivní látky kvůli zvýšení nebo zlepšení výkonu nebo pro potěšení je legitimní způsob užití,“

dodává adiktolog Viktor Mravčík pro LP-Life.

Ptáme se tedy, co je nejlevnější forma, jak dojít k úspěchu? A co úspěch vlastně je? A proč někteří majitelé, ředitelé a vysoce postavení lidí sklouzávají k drogám?

Kartářko, raď!

A jsme znovu u problémů a hledání štěstí. Možná i u hledání lásky. Kvůli toxickým vztahům dokážeme být vnitřně velmi nešťastní, a tak hledáme pomoc. Na deprese nám antidepresiva nepomáhají, a tak se rozhodneme jít cestou kartářky či numerologa. Nebo různých šamanských rituálů.

Možná jste si tím prošli i vy. Pro tyto situace existují mnohá řešení, která nám mohou pomoci porozumět našemu životnímu směru. Jednou z možností je obrátit se na kartářky a numerology, kteří se specializují na předvídání a porozumění osudu.

Ovšem ani kartářky nejsou zrovna levné. Dozvěděly jsme se, že hodina sezení může stát až 7700 korun. Velkým tématem je i numerologie, která je populární formou věštění. Lidé, kteří tuto formu vyhledávají se zajímají o to, jak jednotlivá data narození souvisejí s jejich vztahy. Numerologové, jako je například Michal Brozman, analyzují tato data a pomáhají lidem porozumět jejich vztahové dynamice. Dle jeho slov je nejčastějším problémem pocit odmítnutí.

Svět věštění a numerologie je plný různých perspektiv a názorů. Ačkoli se setkáváme s mnoha příběhy o pozitivních zkušenostech, je také zdravé zachovat určitou dávku skepticismu.

Každý chce někam patřit

Hranice mezi sektou a církví je velice tenká a není ostře vyhraněná. Pojem sekta je dnes v podstatě téměř tabu, protože se k němu neznají ani členové sekt, ani členové církví, či tzv. církví, všichni s velkým entuziasmem, úsměvem, vlhkým okem a „hořícím“ srdcem používají pojem církev. Sekta se tak stává jako pojem nepatřičná, případně se používá vágní termín náboženské společenství! Označení sekta může být i součástí až pejorativního labelingu. Sekty se stávají součásti tzv. trhu s duchovnem, podobně jako se vytvořil trh s bojovými uměními, aj. všemožné trhy s čímkoliv. Lidé hledají oporu v životě, pokud ji nemají ve svém osobním životě, v rodině, může se objevit na scéně sekta, která vše „zařídí a pomůže“. Ale za jakou cenu? 

 

Nejdůležitější je zachovat zdravý rozum, a to v jakékoliv situaci. Vždy je dobré ověřit si informace u více zdrojů a nejím do věcí bezmyšlenkovitě. Ne nadarmo se říká "více hlav víc ví". Jaké řešení si nakonec vyberete je čistě na vás, důležité je, aby nedošlo k podvodu či ke zhoršení zdravotního stavu. Jakou cestou se vydáme je čistě na nás.  

Podrobnější rozbor těchto témat bude vycházet v následujících týdnech. 

 

Zdroje: Chip.cz, Inspirituala, Dtest, emimino.cz, ebozp.vubp.cz, bozpinfo.cz, theses.cz, iDnes.cz, Aktuality.sk, vlastní dotazování

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: