Top hledané
Výsledky (0)
Zuzana Čaputová ve finálním prezidentském duelu porazila Maroše Šefčoviče. Kdo je tato žena, která se 15. června 2019 ujme úřadu prezidenta Slovenské republiky?

V čele Slovenska stanula žena! Kdo je Zuzana Čaputová?

Eva Ledecká
31. března 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Zuzana Čaputová, nová prezidentka Sloveské republiky

Narodila se v Bratislavě v roce 1973. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a pracovala v místní samosprávě v Pezinku jako zástupkyně předsedy městského úřadu. Také zde více než 10 let vedla nakonec úspěšnou kampaň proti skládce – v kauze, ve které šlo o milionový byznys. 

Mezi její další aktivity patřila kampaň za zrušení Mečiarových amnestií. Se svým týmem vybrala ve finále přes 76 000 podpisů, což vyvolalo obrovský tlak veřejnosti a Robert Fico musel ustoupit. Zvítězila tak v kampani, ve které se na počátku zdálo nemožné uspět.

Působila také v neziskovém sektoru, kde se mimo jiné věnovala problematice týraných a zneužívaných dětí. Má dvě dcery a jejím partnerem je hudebník a fotograf Peter Konečný.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová, žena v čele Slovenska
Zuzana Čaputová, žena v čele Slovenska

Z úspěšné advokátky prezidentka

Jako advokátka vždy stála na straně těch, kteří bojovali za svá práva bez konexí a hromady peněz.

V lednu 2018 byla zvolena místopředsedkyní politické strany Progresívne Slovensko a v květnu téhož roku oznámila kandidaturu na post prezidentky Slovenské republiky ve volbách 2019.

„Jako prezidentka chci věnovat svojí životní energii a celou váhu prezidentského úřadu tomu, aby nikdo nemusel zažívat bezpráví a aroganci moci,“ uvádí Zuzana Čaputová na svých stránkách.

V druhém kole prezidentských voleb získala 58,4 % hlasů (hlasy od 1 056 582 voličů) a tím porazila Maroše Šefčoviče, který získal 41,59 % (od 752 403 voličů). V čele Slovenské republiky tak poprvé stanula žena!

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Přidala se tak k dalším ženám na postech prezidentky v Evropě:

Chorvatko – Kolinda Grabar-Kitarović

Estonsko – Kersti Kaljulaid

Litva – Dalia Grybauskaité

Malta – Marie Louise Coleiro Preca

Celkem na světě můžeme napočítat i se Zuzanou Čaputovou 13 žen jako vrchních představitelek států. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze