Top hledané
Výsledky (0)
Tvrdé drogy v Česku pravidelně bere přes 46 tisíc lidí. Nejčastější nelegální drogou v Česku je pervitin a heroin. Předávkování drogami si vyžádá zhruba 100 obětí ročně.

Zeptali jsme se odborníků na drogovou situaci v Česku: Nejčastěji jde o pervitin nebo heroin. Vozí se v poštovních přepravách

Monika Beránková
24. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ilustrační obrázek

Drogy v Česku pravidelně bere více než 46 tisíc lidí. Nejčastěji jde o pervitin a heroin. Mírně narůstá zkušenost s užíváním kokainu, říká Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN. Drogy se do Česka podle Generálního ředitelství cel nejčastěji dostávají prostřednictvím pošty a zásilkového prodeje.

 

Nejrozšířenějšími návykovými látkami jsou alkohol, tabák a psychoaktivní léky užívané bez doporučení lékaře, tedy léky na uklidnění, spaní nebo proti bolesti s vysokým návykovým potenciálem. „V případně alkoholu je ČR přibližně 1,7 milionu osob, kteří pijí alkohol rizikově, z toho 900 000 osob v kategorii škodlivé užívání, alkohol už poškozuje jejich tělesně a duševní zdraví a jsou zde zastoupení také osoby se závislostí,“ říká Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, Klinika adiktologie VFN v Praze. Z nelegálních drog je nejvíce užívané konopí "to někdy v životě vyzkoušelo 22-37 % osob starších 15 let. Extázi někdy v životě užilo 7 %, halucinogenní houby 7 %, pervitin (nebo amfetaminy) 2-7 % a zkušenosti s kokainem uvádějí 4-7 % osob starších 15 let“ vyplývá to z dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. 

 

Užívání nelegálních drog je v České republice podle odborníků obecně stabilní. Ale v posledních letech mezi dospělými mírně narůstá konzumace kokainu a mezi mladými dospělými se zvyšuje zkušenost s užíváním extáze, vyplývá to z vyjádření Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

 

„Aktuální počet lidí, kteří užívají rizikově tyto látky je odhadován na 46,5 tis.. Celkem 37,2 tis. z nich užívá pervitin a 9,3 tis. opioidy, zejména buprenorfin (5,1 tis.) a heroin (3,0 tis.). Injekčně užívá tyto drogy odhadem 42,7 tis. lidí, tedy více než 90 % osob užívá drogy rizikově."

"Vysoce rizikové užívání kokainu je v ČR stále ještě relativně výjimečné, soudě podle počtů lidí, kteří se kvůli kokainu dostávají do specializované léčby ambulantní nebo ústavní, jedná se spíše o počty v řádu jednotek, zatímco u pervitinu se jedná o počty v řádu tisíců.“ 

Cílové skupiny

Podle odborníků neplatí, že by jednotlivé drogy byly spojené s určitou sociální skupinou, ale z dat vyplývá, že až třikrát více užívají nelegální drogy muži a to ve věkové skupině do 34 let. Naopak více žen zneužívá psychoaktivní látky, jako jsou léky na spaní a úzkost. 

Cena drog

Důvodem vysokého počtu lidí závislých na cigaretách a alkoholu je nízká pořizovaní cena. Naopak cena za gram kokainu se v Česku pohybuje okolo 2000 korun. Pervitin se dá zakoupit za zhruba za 1000 korun, v některých případech i za 500 korun. „Kokain i tzv. taneční drogy jsou užívány spíše v městské populaci, ve střední generaci. Kokain bývá vyhledáván vysoko příjmovými vrstvami, ale nemusí to být pravidlem. Kokain bývá často užíván také jako statusový symbol,“ tvrdí Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN. 

Nelegální dovoz drog

Velký problém je dovoz drog na území Česka. Zdá se, že dealeři jsou čím dál tím rafinovanější. V posledních letech se objevují drogy, které se dovážejí letecky, prostřednictvím pošty nebo zásilkového prodeje. Podle Generálního ředitelství cel se s poštovními zásilkami obsahující drogy potýká celá Evropa, Amerika a Asii, říká Hana Prudičová, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel.

„V zásilkách se převážně nachází malé množství látky, ale objem odbavených a pozitivně detekovaných zásilek rapidně stoupá. Jedná se především o objednávky ze zahraničních serverů, kdy příjemci těchto zásilek jsou převážně mladí lidé, z velké většiny ještě studenti.“

Velkým trendem se v pašování drog staly i poštovní zásilky, které jsou napojené na skrytou část internetu, tvz. „Darknet.“ „Používání poštovní přepravy k pašování drog se stalo velkým trendem, neboť dostupnost těchto látek na webových stránkách umožňující obchod s návykovými látkami a možnost anonymity láká nejednoho uživatele či potencionálního zájemce,“ doplňuje Hana Prudičová. 

 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Generální ředitelství cel upozorňuje na to, že s rostoucím obchodem s drogami je celosvětový problém ochrana a bezpečnost policejních složek při nakládání se syntetickými opioidy, fentanylem a jeho analogy. „Při kontaktu  s nebezpečnými látkami a výbušninami do praxe, bylo v roce 2023 Celní správou pořízeno 100 ks přípravku „jednorázového nosního spreje Nyxoid s účinnou látkou naloxon“, který je určený k okamžitému použití jako urgentní léčba známého nebo předpokládaného předávkování opioidy.“

Celní správa dodává, že odhalit drogy, které byly poslané přes zásilku nebo poštou je vždy náročné. Proto je v boji proti nelegálnímu pašování nezbytná mezinárodní spolupráce včetně spolupráce s Národní centrálou Europolu. Z dat Generálního ředitelství cel vyplývá, že v roce 2023 celníci zadrželi na našem území nejvíce marihuany, a to 80974 gramů, na druhém místě to byl kokain v množství 8900 gramů a pomyslnou třetí příčku má pervitin, toho celníci zadrželi přes čtyři tisíce gramů. 

Celní správa předpokládá, že se brzy ve statistikách objeví ve větším množství i další látky jako jen HHC, HHC-O a THCP důvodem, je že tyto látky jsou nově přidané na seznam zakázaných látek v Česku.

 

„Před účinností tohoto zákazu byly do České republiky hojně dováženy,“

dodává tisková mluvčí Hana Prudičová. 

 

Zdroj: autorský článek, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze