Top hledané
Výsledky (0)
V Čerčanech na Benešovsku vzniká unikátní automuzeum Svět Škodovek.

V Česku vzniká automuzeum Svět Škodovek. Takhle to uvnitř vypadá!

Karolína Lišková
09. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Žena se líčí v retro autě.

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi bude mít konkurenta. Svět Škodovek se pochlubí více než stovkou prototypů závodních i užitkových vozů značky Škoda. Podle majitelů nabídne mimo jiné největší ucelenou soukromou sbírku sportovních škodovek na světě. Veřejnosti se nové muzeum otevře příští rok na začátku motoristické sezóny. Pokud vše dobře půjde, tak konkrétně v dubnu.

Od unikátních prototypů po vládní speciály

Návštěvníci uvidí unikátní prototypová auta, vládní speciály a užitkové verze vozů Škoda. Součástí muzea bude i stará učebna autoškoly s kompletním simulátorovým vybavením a mnoha dobovými pomůckami. V muzeu bude také expozice věnovaná historii dopravního značení v Československu.

Průřez dějinami

Většinu vozů si bude možné prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách na ploše 1 400 metrů čtverečních. Sbírka celkově zahrnuje 100 automobilů, v muzeu bude vystaveno okolo 40 exponátů. K vidění budou vývojové prototypy modelů Škoda 1000 MB, 110 R, Garde či 720. Ze závodních strojů bude vystavena Škoda 130 RS v několika originálních kusech, dále okruhové speciály Rapid H, Favorit 1600 H či 130 LR/H původně vytvořená pro rallye skupinu S. Z užitkových vozů pak všechny karosářské varianty Škody 1202 či speciálně upravený Favorit na hydraulickém podvozku pro převoz tělesně handicapovaných.

Otevřít v galerii (4)
Prototyp automobilu Škoda 110 R.
Prototyp automobilu Škoda 110 R.Zdroj: archiv muzea Svět Škodovek

Spojila je láska k vozům

Za vznikem muzea stojí dva automobiloví nadšenci, kteří nejdříve společně hledali a renovovali unikátní závodní, prototypové a užitkové vozy značky Škoda.

„V začátcích našeho snažení ještě nebylo módní sbírat škodovky, takže se naše sbírka rychle rozrůstala. Mnohá auta jsme zachránili před kovošrotem nebo je vykoupili z jejich závodní kariéry. Postupně jsme je vystopovali u nás i v celé Evropě a vytvořili tak sbírku okolo sta unikátních vozů, které nikde jinde nejsou k vidění, a to dokonce ani v Mladé Boleslavi,“

uvedl jeden ze zakladatelů muzea Tomáš Hervert s tím, že některé vozy našli zavalené třeba v kurníku pod slámou.

Otevřít v galerii (4)
Prototyp škody 720 v provedení sedan.
Prototyp škody 720 v provedení sedan. Zdroj: archiv muzea Svět Škodovek

Kde to vystavit?

Po hledání škodovek následovalo mnohaleté pátrání po vhodném místě, kde tento český skvost vystavit. Areál odpovídající potřebám pro provoz muzea se podařilo najít až v roce 2019 v Čerčanech u Prahy. Čekání se ale vyplatilo.

„Areál, který jsme objevili, je totiž s motorismem spojený od jeho vzniku v roce 1945. Vezmeme to pozpátku - ještě po revoluci v 1989 to byl výrobní areál Jawy. Před Jawou to byla součást národního podniku Autobrzdy Jablonec, a ještě před tím to byl národní podnik PAL. A tím se dostáváme k prvnímu a nejzajímavějšímu majiteli, kterým byla firma J. Kraucher a spol. Její spolumajitel Jindřich Kraucher byl jeden z prvních prvorepublikových automobilových závodníků a velmi šikovný konstruktér,“

popisuje zajímavou historii místa Tomáš Hervert.

Otevřít v galerii (4)
Prototyp automobilu Šoda 130RS z roku 1975.
Prototyp automobilu Šoda 130RS z roku 1975.Zdroj: archiv muzea Svět Škodovek

Dražba za čtvrt milionu korun

Protože shánění peněz je vždy ten nejhorší úděl, poslali majitelé s těžkým srdcem do dražby unikátní Škodu Rapid 135, která se vydražila za čtvrt milionu korun. To je dosud nejvyšší částka za tento model z 2. poloviny 80. let. Jde o jeden z 1 200 vyrobených vozů, navíc v limitované edici Weltmeister, který vlastnil německý prodejce vozů Škoda a závodník Willi Obermann. Celkem přihazovalo 35 lidí.

Otevřít v galerii (4)
Historické dopravní značky.
Historické dopravní značky. Zdroj: archiv muzea Svět Škodovek

Peníze na dokončení areálu a závodní okruh majitelé shánějí ještě prostřednictvím portálu Hithit, kde si fanoušci škodovek kromě vstupenek do muzea mohou zakoupit třeba soukromou prohlídku, kurz sportovní jízdy nebo účast na slavnostním jarním otevřením Světa Škodovek. Pokud se povede vybrat vysokou částku, vznikne v areálu také velká nakloněná rampa, která bude imitovat závodní okruh, po němž se budou prohánět okruhové speciály. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze