Top hledané
Výsledky (0)
Dubaj je krásná, čistá a luxusní. Panuje zde však velké sucho a špatné klimatické podmínky.

V Dubaji prší jen 15 dnů ročně a místní inženýři vyvolávají déšť uměle. Nadělá ale více škody než užitku

Michaela Hanelová
17. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dubaj se pyšní svou nejvyšší stavbou světa.

Dubaj je destinace, do které by si alespoň jednou za život přál zajet každý z nás. Neskutečné stavby, abnormálně vysoké budovy, krásné pláže, písek, a především honosné hotelové resorty. Luxus, který nechcete, aby skončil. Navíc se k tomu krásně snoubí i slunečné počasí, které je v Dubaji jistotou. V této zemi totiž skoro vůbec neprší. Proto se taky místní inženýři a meteorologové rozhodli uměle vyvolávat déšť, který však nadělá více škody než užitku. Dubaj totiž na větší přísuny vody není dělaný. Pokud však nějaká ta přeháňka dorazí, stojí to za to. 

Dubaj je krásná země nacházející se ve Spojených arabských emirátech, která se může pyšnit nádherným počasím, povrchem, plážemi a čistě azurovým mořem. Jet do Dubaje na dovolenou je zážitek, na který se opravdu nezapomíná. Kromě klasického slunění v hotelovém bazénu se jistě vydáte na průzkum do centra města, kde musíte navštívit tu nejvyšší budovu, kterou je Burdž Khalífa. K tomu nesmí chybět ani písečné duny a projížďka na městské taxi lodi. V Dubaji také existuje několik turisticky navštěvovaných tržnic, ale zde je třeba být velmi opatrní.

Místní prodejci totiž mají své ceny nadstaveny opravdu vysoko, a proto se rozhodně nedoporučuje přijmout první nabídku, kterou vám dají. Je lepší s nimi několikrát smlouvat a klidně jim i naznačit, že odcházíte jinam. Oni vás rozhodně nebudou chtít ztratit a následná nabídka již bude přijatelnější. Dubaj navíc leží na Arabském poloostrově, který je obklopen Perským zálivem a Arabským mořem. Tato poloha přispívá k vysokým teplotám a nízké vlhkosti vzduchu, což jsou ideální podmínky pro suché klima. A právě proto zde máte jistotu, že bude krásné počasí.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

V Dubaji téměř neprší

Místní klima je ovlivněno především pouštním prostředím. Pouště jsou známé svým extrémně suchým vzduchem a minimálními srážkami. Vysoké teploty během dne a nízké vlhkosti vzduchu se následně spojí, a to znamená, že opravdu málokdy dochází ke kondenzaci vodní páry, která je nezbytná pro vznik dešťových srážek. Dešťové srážky v Dubaji jsou opravdu vzácné. Pokud už začne pršet, není to jen tak. 

Dle dostupných informací se totiž v Dubaji posunuli na tak vyspělou technologickou úroveň, že dokonce sami mohou dešťové srážky vyvolat. Pokud prší, například zahraniční turisté nebo řidiči nevědí, co mají dělat. Lidé zde totiž nejsou zvyklí používat deštníky a auta nemají stěrače. Ty totiž nejsou třeba, a tak je déšť velkou komplikací pro plynulou a bezpečnou jízdu a zároveň nepříjemným pro procházku ve městě.

SAE jsou tak jako tak pekelně horká země, takže není jasné, zda vlna vedra souvisí s klimatickou krizí. Ale víme, že jinde ve světě už dopady klimatické krize přišly,“ 

argumentuje komentátor listu The Independent Rupert Hawskley.

Průměrný roční srážkový úhrn je méně než 100 mm. Proto když v Dubaji prší, je to vždy událost. Déšť přináší osvěžení od vysokých teplot, které mohou v létě dosahovat až 40 stupňů Celsia. 

Burdž Khalifa sloužící jako hromosvod

Pokud však v Dubaji začne pršet zcela přirozenou cestou, aniž by vědci museli do tohoto procesu jakýmkoliv způsobem zasahovat, stojí to opravdu za to. Naposledy se stalo něco, co vskutku nikdo nečekal. Do nejvyšší budovy světa totiž uhodil blesk, který se postaral o pořádnou světelnou show nad tímto kouzelným městem. Burdž Khalifa je nejvyšší budova světa, která se pro svou výšku stává velmi častým cílem bleskových výbojů. Tento fenomén je způsoben především výškou budovy, která dosahuje více než 828 metrů.

Věže a mrakodrapy, jako je Burdž Khalifa, působí jako přirozené bleskosvody, přitahujíce blesky díky své výšce a kovové konstrukci. Když blesk udeří do budovy, je jeho energie bezpečně svedena do země, čímž se chrání struktura i lidé uvnitř. Podle informací by ani lidé nacházející se v budově neměli zásah bleskem nijak výrazně zaznamenat. Naposledy se tak stalo v roce 2019, kdy se nad Dubají stáhla opravdu všechna mračna a následně se spustila silná bouře, která byla doprovázena silným větrem a deštěm. Nechyběla ani bouřka, která se následně postarala o pořádnou světelnou show. Díky své výšce podle místních slouží Burdž Khalifa jako hromosvod pro celé město. Prozatím se zde nestalo, aby blesk uhodil ještě někde jinde než do této nejvyšší budovy světa.

Zdroje: TN.cz, TimeofDubai, thenationalnewsThe Independent

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze