Top hledané
Výsledky (0)
V Malawi spadlo letadlo s populárním a charismatickým viceprezidentem země Saulosem Chilimou. Jak to oblivní celou zemi?

V Malawi spadlo letadlo s populárním a charismatickým viceprezidentem Saulosem Chilimou. Jeho manželka unikla smrti

Miroslav Oupic
13. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pád letadla v Malawi nepřežil nikdo z vládní delegace.

V zříceném letadle, ve kterém letěla také bývalá první dáma země Shanila Dzimbiriová a dalších osm osob, nikdo nepřežil. Chilimova manželka Mary měla štěstí v neštěstí. Původně měla svého manžela také doprovázet, ale na poslední chvíli do letadla nenastoupila. Celá země nyní truchlí a byl vyhlášen 21denní státní smutek. Málokdo dokáže odhadnou, jak tato letecká tragédie ovlivní budoucí vývoj Malawi.

Tragicky zesnulý viceprezident Malawi Saulos Chilima

Co se stalo?

Viceprezident Malawi Saulos Chilima a jeho doprovod, včetně bývalé první dámy Patricie Shanil Dzimbiriové, byli byl v pondělí 10. června na cestě do Mzuzu, aby se v zálivu Nkhata zúčastnil pohřbu bývalého generálního prokurátora a ministra Ralpha Kasambary. Chilima se nedávno se vrátil z Jižní Koreje, kde zastupoval prezidenta Lazara Chakweru na korejsko-africkém summitu. Chilima plánoval být zpět v Lilongwe do 17:00, aby ještě stihl prezidenta Chakweru, který měl odletět na Bahamy a do Švýcarska.

Přibližně v 10:50 kontaktovalo letadlo řízení letového provozu, které doporučilo posádce vrátit se na základnu kvůli špatným povětrnostním podmínkám a špatné viditelnosti v Mzuzu. Toto byla poslední komunikace přijatá z letadla. Zprávy naznačují, že letadlo, Dornier 228, bylo stárnoucím transportním letadlem pro malawské obranné síly, které mělo být už dávno vyřazeno.

 

Ihned na to začala v hustých lesích a kopcovitém terénu velká pátrací akce za pomoci vojáků. která trvala více než 24 hodin. Pátrání po letadle zahrnovalo mezinárodní pomoc z USA, Velké Británie, Norska a Izraele a také sousedních zemí Zambie a Tanzanie.  Teprve druhý den, v úterý 11. června, se našly trosky letadla v lese Chikangawa jižně od Mzuzu. Nikdo z deseti osob na palubě bohužel nepřežil. Zajímavostí je, že Chilimova manželka Mary jej původně měla také doprovázet, ale na poslední chvíli si to rozmyslela kvůli svému zdravotnímu vyšetření.

Prezident Lazarus Chakwera potvrdil, že pátrací a záchranný tým našel letadlo v lese Chikangawa a zjistil, že je zcela zničené a že všichni cestující na palubě při dopadu zemřeli.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Malawi vyhlašuje 21denní smutek

Malawi oznámilo 21denní smutek pro viceprezidenta Saulose Chilimu, který zemřel při pondělním leteckém neštěstí spolu s osmi dalšími na palubě letadla.

Ministr informací a digitalizace Moses Kunkuyu v úterý 11. června oznámil, že se v Malawi vyhlašuje 21denní smutek a dodal, že ostatkům viceprezidenta bude udělen status státního pohřbu. Dále informoval, že zvláštní výbor vedený ministrem spravedlnosti Titusem Mvalem bude koordinovat aktivity pro pohřeb.

Státní vlajka Malawi a všechny ostatní institucionální vlajky nyní vlají na půl žerdi.

 

Co bude smrt malawiského viceprezidenta Saulose Chilimy znamenat pro politiku a lid Malawi?

Zesnulému viceprezidentovi začaly přicházet první pocty, počínaje prezidentem Chaguerou, který doktora Chilimu nazval Velkým mužem, oddaným otcem a impozantním viceprezidentem. Prezident řekl, že to, že ho měl jako zastupitele a radního, považuje za jednoho z významných lidí svého života. Viceprezident a prezident pocházejí z různých stran, ale během voleb v roce 2020 se spojili jako součást aliance devíti stran.

Někteří lidé vyjádřili obavy o budoucnost strany UTM, jejímž byl doktor Chilima zakladatelem. Panují teď obavy, protože pravděpodobně bude velmi obtížné najít vůdce takových vlastností. Ale strana se momentálně soustředí na truchlení a zbytek problémů se bude řešit později. Zástupci strany UTM dále uvádějí, že udělají vše, co bude v jejich silách, ale určitě to bude velmi obtížné, protože skoro vše bylo založeno na viceprezidentově osobě. Bude tedy těžké předvídat, jak se bude strana politicky vyvíjet dál. Viceprezident Chilima měl velké charisma a zvláštní napojení na lidi, kterým dokázal dobře prodat a prezentovat politiku. Byl mladý, pohledný a sympatický sportovec. Nejednou během kampaně dělal na pódiu kliky. Sám často navštěvoval golfové turnaje a veřejně cvičil. Způsob, jakým se módně oblékal, jakým mluvil, jej hodně spojoval především s mladými lidmi. A tak byl v mnoha ohledech symbolem změn a byl mezi mladými lidmi velmi oblíben.

Bude velmi obtížné nejen ve straně UTM, ale i v celé zemi, viceprezidenta Saulose Chilimu nahradit.

Celá země se svým způsobem zastavila, připravuje se státní pohřeb a lidé truchlí, že Malawi přišlo o nejmladšího viceprezidenta v historii Republiky Malawi, protože mu bylo pouhých 51 let. Po sobě zanechal ženu Mary a dvě děti, Seana a Elizabeth.

 

Zdroj: BBC, Reuters, Independent.co.ug, Medafricatimes.com, Nyasatimes.com, Iharare.com, msn.com, Wikipedia, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze