Top hledané
Výsledky (0)
V průzkumech dlouhodobě vede Smer–SD Roberta Fica, v posledních týdnech posílilo i hnutí Progresívne Slovensko europoslance Michala Šimečky.

Slováci odvolili. Volby provázely kuriózní incidenty a došlo i k smrti

Kristina Valachyová
01. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Slováci odvolili

V sobotu 30. září nastal pro Slováky den D. Konaly se předčasné parlamentní volby 2023. O přízeň voličů se ucházelo 25 politických subjektů.
Pádu vlády Eduarda Hegera předcházely měsíce plné konfliktů, krizí a hádek. Společnost od politiků poslouchala různé scénáře o vinících a rozvracečích koalice.

Volby na Slovensku byly jedno velké drama. Byli dva hlavní protivníci, a to Robert Fico a Michal Šimečka.

Na Slovensku pro nás dokumentuje situaci ohledně voleb reportérka Kristina Valachyová. 

 

Zahraniční média reagovala na exit poll

Expremiér Fico představuje návrat do minulosti, která nebyla až tak růžová, ale plná korupčních kauz. Místopředseda Evropského parlamentu zase podle některých představuje nový styl politiky. Právě Šimečka byl v průzkumech považován za hlavního vyzyvatele Roberta Fica.

Podle exit pollu, který pro RTVS exkluzivně vypracovala agentura MEDIAN SK, by volby do Národní rady SR vyhrálo hnutí Progresivní Slovensko (PS).

Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –
Dům s bazénem na pronájem, Praha Východ –, Okolí Prahy


„Podle exit pollu mají liberálové ve volbách na Slovensku mírný náskok před promoskovskou stranou, kterou vede populistický bývalý premiér Robert Fico,"

 

píše BBC.


„Ačkoli se zdá, že Progresivní Slovensko má těsný náskok před Směrem-SD, hodně bude záviset na menších stranách – a na tom, kdo se dostane do parlamentu. Robert Fico může získat dalšího možného koaličního partnera v podobě nacionalistické Slovenské národní strany,“

komentoval Guardian.


„Země je hluboce polarizovaná. Šimečka má silnou pozici na vytvoření koalice a na jeho první funkční období ve funkci předsedy vlády, pokud najde dostatek spojenců na konzervativním Slovensku, kteří budou ochotni spolupracovat s ním a jeho platformou pro LGBT+ komunitu,“

uvedlo Politico.


„Vláda vedená Ficem a jeho stranou Směr-SD by znamenala, že členská země NATO by se připojila k Maďarsku a zpochybnila by konsensus Evropské unie v otázce podpory Ukrajiny, právě když se blok snaží zachovat jednotu v odporu proti ruské invazi,“

uvádí agentura Reuters.


„Voliči na Slovensku hlasovali v předčasných parlamentních volbách a dva exit polly naznačují těsný výsledek mezi liberálním, prozápadním nováčkem a populistou, který vedl proruskou a protiamerickou kampaň,"

píše ABC News.


Jednoznačný triumf Směru

Téměř všechny hlasy jsou sečteny. Neoficiálním vítězem je Směr-SD.
Za ním skončilo Progresivní Slovensko s 16,98 procenty a Hlas-SD se 14,98 procenty hlasů. Do parlamentu se ještě dostala koalice Olano a přátelé, KÚ a Za lidi se ziskem 9,02 procenta, KDH s 6,91 procenta, SaS s 6,18 procenty a SNS s 5,67 procenty.
Vyplývá to z průběžných neoficiálních výsledků zveřejněných Statistickým úřadem SR po sčítání téměř všech (99,2 procenta) okrsků na Slovensku. Ve většině okresů na Slovensku zvítězil Směr-SSD. 

Za branami parlamentu zůstaly strany Republika, Aliance, Demokraté či Jsme rodina Borise Kollára. Jen 0,84% získala strana LSNS Mariána Kotlebu, ještě méně získali komunisté z KSS (0,33%).

 

Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Prodej luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5


Když se podíváme na data Statistického úřadu SR, Slováci v zahraničí jednoznačně volili Progresivní Slovensko. Stalo se tak až v 61,7% případů. Na druhém místě byla pro našince v cizině SASKA, tu volilo 10,8% lidí, třetí byl Směr s 6,1 procenty. Zatím jde o neoficiální výsledky. Blíží se to však ke konci, sečteno je již 99,91% hlasů. Za nejčastěji voleného politika Slováci určili Roberta Fica ze strany Směr-SSD. Měl 528 485 hlasů. Následoval Peter Pellegrini z Hlasu (336 809). Třetí příčka patřila lídrovi PS Michalu Šimečkovi s 290 149 hlasy.

První pětici uzavírají členové Směru Robert Kaliňák a Ľuboš Blaha. Do první desítky se z této strany vešly ještě další dva její členové - konkrétně šestý Juraj Blanár a devátý Erik Kaliňák.
Hlas měl dalších dva kandidáty mezi nejlepší desítkou. Jde o osmou Denisu Sakovou a desátého Richarda Rašiho.
Sedmá pozice patřila lídrovi koalice Olano a přátelé Igor Matovič. Celkově nasbíral 176 802 hlasů.


Informace přinesl Statistický úřad SR podle neoficiálních výsledků.

Během voleb nastanou i situace, které komplikují jejich průběh.


V Kostoľanech pod Tribečem muž poškodil volební urnu

V Kostoľanech pod Tribečem zasahovala ve volební místnosti policie, protože agresivní muž zde poškodil volební urnu. Průběh voleb to však nijak neovlivnilo.


„Policie muže vyvedla ven a my jsme jen vyměnili poškozenou urnu za novou. Volby ani nemusely být přerušeny, takže pokračujeme normálně dál. Momentálně je už průběh voleb u nás klidný,"

uvedla pro LP-Life.cz předsedkyně okresní volební komise v Nitře Michaela Grisbachová.

Incident v Kostoľanech pod Tribečem jsme prověřovali. Podle mých informací se vyměnila volební urna a volby jsou už klidné, bez nutnosti jejich přerušení,"

potvrdila Grisbachová.
Policie řeší incident jako přestupek.


Ve volební místnosti v Považské Bystrici zemřel volič

Ve volební místnosti v považskobystrické městské části Považské Podhradie zemřel po kolapsu 78letý volič.


„V 15:45 jsme na linku tísňového volání záchranné zdravotní služby přijali žádost o pomoc ke staršímu muži, který zkolaboval ve volební místnosti v Považské Bystrici, v městské části Považské Podhradie. Na místo jsme bezodkladně vyslali ambulanci záchranné zdravotní služby. I přes snahu záchranářů se nepodařilo 78letého muže zachránit a na místě přítomný lékař záchranné zdravotní služby po neúspěšné resuscitaci konstatoval smrt,"


informoval mluvčí Operačního střediska Záchranné zdravotní služby Viliam Sládek.


Během zásahu zdravotních záchranářů bylo podle zapisovatelky okresní volební komise v Považské Bystrici Adriany Oravíkovej hlasování v okrsku přerušeno na třičtvrtě hodinu. Volební místnost tak byla otevřena pro hlasování do 22:45.


Na Oravě nafoukali předseda i člen volební komise

V Zuberci na Oravě v sobotu nafoukali předseda i člen volební komise. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z oboru komunikace a prevence Prezídia Policejního sboru.
 

„V Žilinském kraji policie prověřila oznámení, že někteří členové volební komise v obci Zuberec, okres Tvrdošín, mají být pod vlivem alkoholu. Policejní hlídkou byly provedeny dechové zkoušky, které byly ve dvou případech pozitivní, a to u předsedy a jednoho člena komise,"


potvrdila Hrabovská.


Prodloužené hlasování v bratislavské Petržalce pro zdravotní zásah k jednomu z členů komise

V jednom z volebních okrsků v bratislavské Petržalce museli prodloužit hlasování o 40 minut. Důvodem byla zdravotní indispozice jednoho z členů okrskové volební komise.
Pro LP-Life.cz to potvrdila ředitelka odboru voleb, referenda a politických stran na ministerstvu vnitra Eva Chmelová. Z důvodu prodloužení hlasování by mělo pravděpodobně dojít i k prodloužení volebního moratoria.


„Z důvodu zdravotních komplikací jednoho z členů komise, které vyžadovaly zásah záchranářů, bude v tomto okrsku prodloužena možnost odvolit o 40 minut,"

informuje petržalská samospráva.
V tomto volebním okrsku tak mohli voliči předat hlasovací lístek do 22:40.


Záchranáři evidují dvanáct výjezdů sanitek v souvislosti s parlamentními volbami

Zdravotní záchranáři zaevidovali v souvislosti se sobotními parlamentními volbami do 18 hodin 12 výjezdů sanitek. Informuje o tom Operační středisko záchranné zdravotní služby (OSZZS) SR na sociální síti.
 

„Záchranáře jsme vyslali do volebních místností v Hurbanové Vsi, Bratislavě, do Zbuzde, Krásné nad Kysucou, Čadce, do Nového Města nad Váhom, Žiaru nad Hronom, Blesoviec i do obce Rudňany,"
přiblížili.
Záchranáři zasahovali i v Považské Bystrici při záchraně již zmiňovaného 78letého muže. Zasahovaly také při kolapsech, epileptickém záchvatu, úrazech i při aspiraci jídla."

 

Volili také politici

Během voleb se však staly i úsměvné situace. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovou čekal ve volební místnosti neznámý zvláštní muž a také podezřelý batoh, ke kterému se nikdo nehlásil. Prezidentka odvolila asi o hodinu později než měla, píší cas.sk.

Ochranka prezidentky prověřovala neznámého muže, který přišel do volební místnosti a odmítal ji opustit, dokud tam nepřijde samotná prezidentka. Čekal na ni dvě hodiny. Muž se nakonec k prezidentce i dostal a v ruce držel dopis. Zeptal se jí, jestli opravdu najde odvahu jít k volební urně a vhodit tam svůj hlasovací lístek, když jiný člověk kvůli tomu musí sedět ve vězení.


Vtipná příhoda se stala pověřenému premiérovi Ludvíku Ódorovi. Každý potřebuje občanský průkaz a výjimkou není ani premiér, který si ho zapomněl doma. Na situaci zareagoval humorem sobě vlastním. Jelikož zaúřadovala zapomnětlivost, pro doklad totožnosti se musel vracet domů.


„Já jsem nepřišel až do volební místnosti, naštěstí ještě po cestě jsem si vzpomněl, že aha, chybí mi občanský průkaz,"


uvedl pro slovenské média


V obci Velké Dvorany při Topolčanech přišel v časných ranních hodinách Robert Fico i se svou mámou. Stejně tak přišel se svojí mámou odvolit i Peter Pellegrini.


V Bratislavě se postavil k volební urně také předseda politické strany Svoboda a Solidarita (SAS) Richard Sulík. Do volební místnosti vstoupil s dobrou náladou v bílé košili a černou kšiltovkou na hlavě. Nepřišel však sám. Společnost mu mimo jiné dělal i předseda Bratislavského samosprávného kraje Juraj Droba. Sulík čelil malé nepříjemnosti, když se mu při hlasování zasekla obálka.


Extenistka a nezařazená poslankyně Národní rady Romana Tabák stihla odvolit už v dopoledních hodinách. Ještě předtím se ve volební místnosti postarala o pořádný rozruch svým outfitem.


„Ženy neměly vždy právo volit, takže neberu to se samozřejmostí. Ženy v Československu až v roce 1920 mohly jít volit a věkový limit byl 21 let. Takže určitě jděte dnes volit, neboť pokud nepůjdete tak tím pádem vyjadřujete podporu těm, kteří šli volit,"


řekla Tabák pro slovenská média, která při této příležitosti překvapila nápadným outfitem s výstřihem, ve kterém přišla odevzdat svůj hlas ve volební místnosti. Přítomným pánům se naskytl intenzivní pohled na obnažené přednosti političky. Odvolit přišlo i mnoho dalších.

 

Zdroj: Statisticky úřad, Policie ČR, Cas.sk, Operační středisko záchranné zdravotní služby, ABC News, Reuters, Politici, Guardian, BBC, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: