Top hledané
Výsledky (0)
Jak slaví Francouzi vánoční svátky, kdo u nich nosí dárky a co je pro ně typické? O francouzském národě se říká, že jejich kulinářské umění je opravdu neotřelé.

Vánoce jak se patří! Francouzi si umí honosně užívat svátků

Mgr. Jana Höger
24. prosince 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
francouzský vánoční trh v Amiens a výzdoba

Na francouzském stylu mě vždy něco přitahovalo. Ať už se jednalo o módu, uhlazenost, minimalistický precizní upravený vzhled žen, umění i způsob života. Jelikož žiji tak napůl ve francouzské rodině, neváhala jsem se zeptat mé švagrové, jaké jsou Vánoce ve francouzském stylu. 

Jaké bývají nejkrásnější tradice či zvyky ve Francii?

"Je to otázka vkusu. Nejkrásnějším zvykem je výroba velkých jeslí. Každá rodina si je může vyrobit v pohodlí domova se svými příbuznými. V Provence je tradice spjatá s velkými luxusními jeslemi s figurkami zvané “Santon”. S těmito figurkami se dá vytvořit celá vesnice, okolí narozeného Ježíška. Tento symbol můžete spatřit v oblastech jižní Francie. Další věcí je luxusní večeře 24. 12. Francouzi jsou pověstní tím, že si dokáží jídlo řádně vychutnat!”

Existuje ve Francii nějaká “stupidní” tradice?

“Ano, je to věšení Santa Klause na balkoně. Vypadá to občas, jako kdyby chtěl spáchat sebevraždu!“

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Každého zajímá francouzské štědrovečerní menu. Z čeho se skládá? Proč jíte „vánoční poleno“?

“Slavnostní večeře 24.12 se u nás začíná v obývacím pokoji ve večerních hodinách s aperitivem v ruce, dále se otvírá šampaňské, jíme tousty s foie gras a vyuzeným lososem. Poté se přesouváme k luxusnímu stolu, kde chody začínají ústřicí, foie gras/šneky. Ano opravdu šneky! Jako hlavní chod se podává často drůbeží, nejvíce však tradičně kohout, popřípadě může být také husa nebo krocan. Někdy je maso nahrazeno humrem. Nechybí ani pravé francouzské sýry. Různé druhy sýrů jsou na velkých talířích ve středu stolu a vybíráme si trochu ze všeho, co nám chutná. Jíme to samozřejmě s bagetou.

Desert je téměř vždy vánoční čokoládová roláda zvaná "Buche de Noel", která může být podávána i se zmrzlinou. Dort vypadá jako kus dřeva. Tento zvyk pochází z pohanských svátků kolem zimního slunovratu. V Provence mají tradici, že jedí 13 různých desertů, což představuje Ježíše a jeho 12 apoštolů. Tyto deserty jsou lokálními recepty (často nejsou známy v jiných oblastech), jako je například speciální koláč vyrobený z olivového oleje a citrusů.

Každý chod je navíc spojen s jiným vínem.”

Existuje nějaký vánoční dárek ve Francii, který se považuje za totální “faux pas”?

"Ne, nevím o žádném daru, který by byl divný."

Jak dlouho trvají zimní prázdniny nebo volno?

„25.12. je den volna. Mnoho lidí si bere dovolenou po celý týden, aby si užili pohodu v rodinném kruhu.“

Co se říká dětem….kdo nosí u vás dárky?

„Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Vypadá jako starý vousatý muž a má vždy spoustu luxusních dárků pro děti.“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze