Top hledané
Výsledky (0)
Stručné ohlédnutí za profesní minulostí kandidátů na ministerské posty

Ve vládě připadnou zdravotnictví, spravedlnost, kultura či školství odborníkům s praxí

Radek Polák
05. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Petr Fiala

Bývalý rektor, specialista na informační technologie, bankéř nebo produkční. I tak se v minulosti živili někteří z těch, kteří míří do nové vlády. Zda a kdy tomu bude, je však zatím spíše ve hvězdách. Její jmenování závisí na prezidentovi republiky.

Nejen výsledek letošních voleb, ale i samotné personální obsazení nové vlády se stalo v posledních dnech předmětem řady diskusí. Podívejme se blíže na ty, kteří na ministerská místa míří.

Otevřít v galerii (10)
Část domácích voličů si přála ve volbách změnu.
Část domácích voličů si přála ve volbách změnu.Zdroj: Pixabay

Začněme hned u nominanta na místo ministerského předsedy. Petr Fiala působil mimo jiné jako historik a novinář. Podílel se rovněž na založení brněnské katedry politologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Na stejné škole se stal děkanem Fakulty sociálních studií. Později byl dokonce na dvě funkční období zvolen rektorem celé univerzity. Krátce si vyzkoušel i ministerské křeslo jako šéf na resortu školství, mládeže a tělovýchovy. Opakovaně byl následně zvolen předsedou ODS, v jejíž řadách je aktivní od roku 2013.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Ministerstvo vnitra ovládne bývalý starosta Kolína

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan, který by měl řídit ministerstvo vnitra, má za sebou kariéru starosty středočeského Kolína, prvního náměstka hejtmanky Středočeského kraje, ale i gymnaziálního pedagoga, který vyučoval němčinu, dějepis a politologii. Pochází přitom původně ze sociálnědemokratické rodiny. Jeho otec Jan byl za tuto stranu v minulosti senátorem.

Otevřít v galerii (10)
Vít Rakušan
Vít RakušanZdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Místní rozvoj, digitalizace a zahraniční politika v rukou Pirátů

Pirátský Ivan Bartoš na sebe zase upoutává nejen svým zjevem a chutí vést hned dva resorty najednou, konkrétně ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci. Zajímavou má i svoji profesní historii. Má za sebou totiž mimo jiné semestr na Fakultě počítačových věd University of New Orleans nebo práci IT specialisty pro T-Mobile, Newton IT či Monster Worlwide. Vedle toho je známý i jako diskžokej, jenž mixuje hudební styl, jemuž se říká psychedelický trance. Byl rovněž zpěvákem punkové kapely Nohama napřed.

Informačním technologiím se věnoval také Bartošův stranický kolega Jan Lipavský, jehož doménou by měla být nyní zahraniční politika. Původně byl totiž analytikem a manažerem projektů z oblasti informačních technologií pro bankovnictví.

Otevřít v galerii (10)
Jan Lipavský
Jan LipavskýZdroj: Profimedia

Zdravotnictví a další resorty napříč politickými stranami

Ostře sledované bude v nejbližších měsících bezpochyby rovněž zdravotnictví, kam by měl pravděpodobně usednout Vlastimil Válek z TOP 09.  Tento milovník cimbálové hudby nebo sborového zpěvu je stejně jako Fiala brněnským patriotem. Do nemocnice v Bohunicích, kde nyní vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny, nastoupil před více než 35 lety. Vedle toho je ale aktivní v řadách Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde jednak zastává pozici profesora radiologie a současně je předsedou Akademického senátu.

Otevřít v galerii (10)
Vlastimil Válek
Vlastimil VálekZdroj: Profimedia

Snížit vysoký rozpočtový schodek a rostoucí státní dluh by se měl v nové vládě snažit Zbyněk Stanjura, nejspíše nový šéf financí. Ten spojil velkou část svého života s moravskoslezskou Opavou, kde to dotáhl až na post primátora. Ještě předtím pracoval zhruba 11 let jako programátor a následně i ředitel počítačové firmy.

Otevřít v galerii (10)
Zbyněk Stanjura
Zbyněk StanjuraZdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V blízkém Českém Těšíně se narodil Věslav Michalík, který je adeptem na post ministra průmyslu a obchodu. Po studiích začal ale žít ve středočeských Dolních Břežanech, kde byl rovněž dlouholetým starostou. Zkušenosti získal také jako vědecký pracovník, finanční analytik a šéf banky.

Otevřít v galerii (10)
Věslav Michalík
Věslav MichalíkZdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Michalíkův kolega z hnutí STAN Petr Gazdík zase usiluje o resort školství, mládeže a tělovýchovy. Praxi pro to bezpochyby má. Absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity a poté byl učitelem na základní škole. Současně je laureátem ceny, kterou mu Česká rada dětí a mládeže udělila za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Ve volném čase se věnuje mimo jiné i skautingu. Gazdík LP-Life upozornil již nyní, kterým problémům se chce věnovat.

Čeká nás velká proměna trhu práce, která souvisí s technologickými proměnami. Je proto potřeba otevřít debatu o dobudování profesního vysokého školství,“

vysvětluje pro LP-Life místopředseda hnutí STAN.

Otevřít v galerii (10)
Šárka Jelínková
Šárka JelínkováZdroj: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo připadnout Lidovcům. Jejich zástupkyně Šárka Jelínková je s oborem úzce spojena celý svůj kariérní život. Pracovala jako nekvalifikovaná vychovatelka, zástupce vedoucího vychovatele a vedoucí vychovatelka v ústavech sociální péče a domovech pro osoby se zdravotním postižením. V posledních letech pak byla ředitelkou obecně prospěšné společnosti Centrum pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem.

Oblast kultury by měla být svěřena Radovanu Auerovi. Ten se dříve podílel na přípravách filmového festivalu v Karlových Varech a projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. V současnosti je ředitelem Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Ani on však nezapomíná na své moravské kořeny. Ve svém rodném Šumperku inicioval první české vydání dějin tohoto města, jejichž autorem byl místní kronikář Franz Harrer.

Ke kultuře má blízko rovněž nominant ODS na post ministra dopravy Martin Kupka, který pořádal v rodné Jilemnici Zimní hudební festival. Po studiích byl totiž i moderátorem rádia Classic FM a stanice Českého rozhlasu Vltava. Již několik let je úspěšným starostou středočeské Líbeznice a současně poslancem.

Otevřít v galerii (10)
Martin Kupka
Martin KupkaZdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Kupkova stranická kolegyně a dlouholetá starostka Prahy 2 Jana Černochová, jež je známá jako nekompromisní obhájkyně civilního držení zbraní, míří na obranu. Již v září upozornila v rozhovoru pro Security magazín, co patří k jejím úkolům, pokud se ministryní opravdu stane.

Mám následující prioritní oblasti: zaprvé rozpočet směřující k výdajům 2 % HDP na obranu a jeho čerpání, zadruhé nábor do armády, plán na dosažení vytyčených cílů a veteráni, za třetí modernizace armády a ověření plnění strategických milníků rozvoje, zrychlení a zjednodušení akvizičního procesu, začtvrté spolupráce s domácím obranným průmyslem a jeho podpora v zahraničí a zapáté zjednodušení vrcholové struktury ministerstva obrany, která poněkud nabobtnala,“

uvedla Černochová. Původně se však tato favoritka občanských demokratů věnovala bankovnictví. Po maturitě dokonce pracovala nějaký čas na přepážce v bance.

Otevřít v galerii (10)
Jana Černochová
Jana ČernochováZdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

O praxi v oboru se může naopak opřít Pavel Blažek. Také on vystudoval brněnskou Masarykovu univerzitu, kde byl na právnické fakultě také odborným asistentem. V současnosti má se svými kolegy v jihomoravské metropoli advokátní kancelář.

Otevřít v galerii (10)
Pavel Blažek
Pavel BlažekZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

O některých dalších ministerských postech není ještě zcela rozhodnuto, ke jménům, která se v té souvislosti nejčastěji skloňují, patří šéf KDU-ČSL Marián Jurečka a jeho stranický kolega Petr Hladík.

Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle
Pronájem luxusní vily, Praha 5, Velká Chuchle, Praha 5

Co bude dál?

Složené nové vlády a její ustanovení ale bude ještě záviset na schválení jednotlivými vítěznými uskupeními a poté hlavně na Miloši Zemanovi. Ten byl již sice z jednotky intenzivní péče pražské Ústřední vojenské nemocnice přemístěn na normální pokoj, to však bohužel ještě neznamená, že bude moci během dalších týdnů plnit funkce, které hlavě státu nejen přísluší, ale jsou také jeho povinností. Ani dosluhující premiér Babiš s ním není aktuálně v žádném osobním kontaktu.      

Zdroje: ČTK, Security magazín, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze