Ve vládě připadnou zdravotnictví, spravedlnost, kultura či školství odborníkům s praxí

Stručné ohlédnutí za profesní minulostí kandidátů na ministerské posty
05. listopadu 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Bývalý rektor, specialista na informační technologie, bankéř nebo produkční. I tak se v minulosti živili někteří z těch, kteří míří do nové vlády. Zda a kdy tomu bude, je však zatím spíše ve hvězdách. Její jmenování závisí na prezidentovi republiky.

Petr Fiala

Nejen výsledek letošních voleb, ale i samotné personální obsazení nové vlády se stalo v posledních dnech předmětem řady diskusí. Podívejme se blíže na ty, kteří na ministerská místa míří.

Část domácích voličů si přála ve volbách změnu.
Část domácích voličů si přála ve volbách změnu. • Zdroj: Pixabay

Začněme hned u nominanta na místo ministerského předsedy. Petr Fiala působil mimo jiné jako historik a novinář. Podílel se rovněž na založení brněnské katedry politologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Na stejné škole se stal děkanem Fakulty sociálních studií. Později byl dokonce na dvě funkční období zvolen rektorem celé univerzity. Krátce si vyzkoušel i ministerské křeslo jako šéf na resortu školství, mládeže a tělovýchovy. Opakovaně byl následně zvolen předsedou ODS, v jejíž řadách je aktivní od roku 2013.

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Ministerstvo vnitra ovládne bývalý starosta Kolína

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan, který by měl řídit ministerstvo vnitra, má za sebou kariéru starosty středočeského Kolína, prvního náměstka hejtmanky Středočeského kraje, ale i gymnaziálního pedagoga, který vyučoval němčinu, dějepis a politologii. Pochází přitom původně ze sociálnědemokratické rodiny. Jeho otec Jan byl za tuto stranu v minulosti senátorem.

Vít Rakušan
Vít Rakušan • Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Místní rozvoj, digitalizace a zahraniční politika v rukou Pirátů

Pirátský Ivan Bartoš na sebe zase upoutává nejen svým zjevem a chutí vést hned dva resorty najednou, konkrétně ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci. Zajímavou má i svoji profesní historii. Má za sebou totiž mimo jiné semestr na Fakultě počítačových věd University of New Orleans nebo práci IT specialisty pro T-Mobile, Newton IT či Monster Worlwide. Vedle toho je známý i jako diskžokej, jenž mixuje hudební styl, jemuž se říká psychedelický trance. Byl rovněž zpěvákem punkové kapely Nohama napřed.

Informačním technologiím se věnoval také Bartošův stranický kolega Jan Lipavský, jehož doménou by měla být nyní zahraniční politika. Původně byl totiž analytikem a manažerem projektů z oblasti informačních technologií pro bankovnictví.

Jan Lipavský
Jan Lipavský • Zdroj: Profimedia

Zdravotnictví a další resorty napříč politickými stranami

Ostře sledované bude v nejbližších měsících bezpochyby rovněž zdravotnictví, kam by měl pravděpodobně usednout Vlastimil Válek z TOP 09.  Tento milovník cimbálové hudby nebo sborového zpěvu je stejně jako Fiala brněnským patriotem. Do nemocnice v Bohunicích, kde nyní vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny, nastoupil před více než 35 lety. Vedle toho je ale aktivní v řadách Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde jednak zastává pozici profesora radiologie a současně je předsedou Akademického senátu.

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek • Zdroj: Profimedia

Snížit vysoký rozpočtový schodek a rostoucí státní dluh by se měl v nové vládě snažit Zbyněk Stanjura, nejspíše nový šéf financí. Ten spojil velkou část svého života s moravskoslezskou Opavou, kde to dotáhl až na post primátora. Ještě předtím pracoval zhruba 11 let jako programátor a následně i ředitel počítačové firmy.

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura • Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V blízkém Českém Těšíně se narodil Věslav Michalík, který je adeptem na post ministra průmyslu a obchodu. Po studiích začal ale žít ve středočeských Dolních Břežanech, kde byl rovněž dlouholetým starostou. Zkušenosti získal také jako vědecký pracovník, finanční analytik a šéf banky.

Věslav Michalík
Věslav Michalík • Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Michalíkův kolega z hnutí STAN Petr Gazdík zase usiluje o resort školství, mládeže a tělovýchovy. Praxi pro to bezpochyby má. Absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity a poté byl učitelem na základní škole. Současně je laureátem ceny, kterou mu Česká rada dětí a mládeže udělila za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Ve volném čase se věnuje mimo jiné i skautingu. Gazdík LP-Life upozornil již nyní, kterým problémům se chce věnovat.

Čeká nás velká proměna trhu práce, která souvisí s technologickými proměnami. Je proto potřeba otevřít debatu o dobudování profesního vysokého školství,“

vysvětluje pro LP-Life místopředseda hnutí STAN.

Šárka Jelínková
Šárka Jelínková • Zdroj: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo připadnout Lidovcům. Jejich zástupkyně Šárka Jelínková je s oborem úzce spojena celý svůj kariérní život. Pracovala jako nekvalifikovaná vychovatelka, zástupce vedoucího vychovatele a vedoucí vychovatelka v ústavech sociální péče a domovech pro osoby se zdravotním postižením. V posledních letech pak byla ředitelkou obecně prospěšné společnosti Centrum pro seniory Zahrada v Bystřici pod Hostýnem.

Oblast kultury by měla být svěřena Radovanu Auerovi. Ten se dříve podílel na přípravách filmového festivalu v Karlových Varech a projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. V současnosti je ředitelem Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Ani on však nezapomíná na své moravské kořeny. Ve svém rodném Šumperku inicioval první české vydání dějin tohoto města, jejichž autorem byl místní kronikář Franz Harrer.

Ke kultuře má blízko rovněž nominant ODS na post ministra dopravy Martin Kupka, který pořádal v rodné Jilemnici Zimní hudební festival. Po studiích byl totiž i moderátorem rádia Classic FM a stanice Českého rozhlasu Vltava. Již několik let je úspěšným starostou středočeské Líbeznice a současně poslancem.

Martin Kupka
Martin Kupka • Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Kupkova stranická kolegyně a dlouholetá starostka Prahy 2 Jana Černochová, jež je známá jako nekompromisní obhájkyně civilního držení zbraní, míří na obranu. Již v září upozornila v rozhovoru pro Security magazín, co patří k jejím úkolům, pokud se ministryní opravdu stane.

Mám následující prioritní oblasti: zaprvé rozpočet směřující k výdajům 2 % HDP na obranu a jeho čerpání, zadruhé nábor do armády, plán na dosažení vytyčených cílů a veteráni, za třetí modernizace armády a ověření plnění strategických milníků rozvoje, zrychlení a zjednodušení akvizičního procesu, začtvrté spolupráce s domácím obranným průmyslem a jeho podpora v zahraničí a zapáté zjednodušení vrcholové struktury ministerstva obrany, která poněkud nabobtnala,“

uvedla Černochová. Původně se však tato favoritka občanských demokratů věnovala bankovnictví. Po maturitě dokonce pracovala nějaký čas na přepážce v bance.

Jana Černochová
Jana Černochová • Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

O praxi v oboru se může naopak opřít Pavel Blažek. Také on vystudoval brněnskou Masarykovu univerzitu, kde byl na právnické fakultě také odborným asistentem. V současnosti má se svými kolegy v jihomoravské metropoli advokátní kancelář.

Pavel Blažek
Pavel Blažek • Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

O některých dalších ministerských postech není ještě zcela rozhodnuto, ke jménům, která se v té souvislosti nejčastěji skloňují, patří šéf KDU-ČSL Marián Jurečka a jeho stranický kolega Petr Hladík.

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m, Praha 6

Co bude dál?

Složené nové vlády a její ustanovení ale bude ještě záviset na schválení jednotlivými vítěznými uskupeními a poté hlavně na Miloši Zemanovi. Ten byl již sice z jednotky intenzivní péče pražské Ústřední vojenské nemocnice přemístěn na normální pokoj, to však bohužel ještě neznamená, že bude moci během dalších týdnů plnit funkce, které hlavě státu nejen přísluší, ale jsou také jeho povinností. Ani dosluhující premiér Babiš s ním není aktuálně v žádném osobním kontaktu.      

Zdroje: ČTK, Security magazín, vlastní dotazování

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks