Top hledané
Výsledky (0)
Svátky jara se oslavují po celém světě. Každá země má však své tradice,

Velikonoce se liší po celém světě. Na Filipínách se lidé dobrovolně nechají ukřižovat, v Americe chodí do Bílého domu

Michaela Hanelová
27. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Velikonoce se slaví po celém světě, každý stát má však své odlišné tradice.

Velikonoce jsou zde. Tento týden, který je křesťany považován za svatý nebo pašijový, začíná Květnou nedělí a končí Velikonoční nedělí. Kromě těchto dnů zahrnuje i další dny, které mají svá specifická jména – Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. V našich končinách k velikonočnímu týdnu přibývá ještě Velikonoční pondělí. Mezi tradiční zvyky svatého týdne patří odlet zvonů do Říma, kdy zvony naposledy zvoní na Zelený čtvrtek a poté až do Velikonoční neděle jsou potichu.

Pro většinu křesťanů po celém světě, ať už katolíků či protestantů, jsou Velikonoce svátkem oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Věřící si v kostelech připomínají jeho utrpení, sebeobětování a vzkříšení. Židé v tomto období slaví Pesach, významný pohyblivý svátek, který ovlivňuje výpočet data Velikonoc. Je to proto, že Ježíš během poslední večeře se svými učedníky slavil právě Pesach. Na základě toho se pak stanovuje datum Ježíšova ukřižování a zmrtvýchvstání, což je hlavní myšlenka celých Velikonoc.

Po celém světě existuje mnoho zemí, kultur a komunit, které mají své jedinečné a často specifické způsoby oslav Velikonoc. Tradice se liší od regionu k regionu a mohou zahrnovat vše, a to od pojídání čokoládových zajíců, přes obyčeje spojené se šleháním a poléváním žen, až po hledání ukrytých velikonočních vajíček nebo pouštění draků. Původ těchto oslav sahá až do doby před křesťanstvím, kdy byly Velikonoce spojeny s pohanskými oslavami jara. S rozšířením křesťanství však byly tyto lidové zvyky přetvořeny a získaly si nový náboženský význam.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

USA

Ve Spojených státech se Velikonoce slaví opravdu unikátním způsobem, přičemž jednou z nejvýznamnějších akcí je Easter Egg Roll na trávníku před Bílým domem. Tato tradice, která spočívá v barvení a koulení velikonočních vajíček, má dlouhou historii, sahající až do roku 1878. Během této akce jsou děti zvány do zahrad Bílého domu, kde mají za úkol hledat čokoládová vajíčka ukrytá Velikonočním zajíčkem. Tento zvyk je odrazem evropských tradic, které do Nového světa přinesli osadníci z Evropy. Každoročně se Easter Egg Roll nese v duchu originálního tématu, které často podporuje zdravý životní styl a podněcuje k aktivnímu pohybu mezi dětmi.

Barvení vajíček, jako tradiční symbol Velikonoc, je v USA rozšířenou aktivitou, která se koná nejen v rodinném kruhu, ale i jako součást veřejných akcí a slavností. Velikonoční zajíček, který přináší vajíčka a další sladkosti, je pak dalším důležitým prvkem velikonočních oslav v USA, symbolizující plodnost, nový život a radost ze zrození jara.

Velká Británie

Velká Británie je domovem mnoha jedinečných velikonočních zvyků, které se liší v závislosti na regionu. Jedním z takových tradičních projevů je Morris Dancing, což je forma lidového tance prováděná obvykle během velikonočního období. Tanečníci při tom často mají na holeních přivázané zvonky a ukazují složitou choreografii s hudbou. Kromě toho se mohou ve výbavě objevit i palice, meče a mávání kapesníčkem.

V rámci křesťanských tradic hraje důležitou roli Zelený čtvrtek, který je spojen s požehnáním a použitím posvěceného oleje. Je běžné, že v tento den dochází k symbolickému umývání nohou, připomínajícímu skutky Ježíše. Další zajímavou tradicí je, že se v tento den britská královna setkává se staršími občany a daruje jim peněžní dary, což odkazuje na dlouhou historii královského patronátu a milosrdenství.

Norsko

Norsko se vyznačuje jednou opravdu unikátní velikonoční tradicí známou jako Paaskekrim, neboli Velikonoční krimi. Tato zvyklost spočívá v tom, že se Norové během velikonočního období oddávají četbě detektivek a thrillerů. Někteří přitom zbožňují sledování filmů a seriálů s kriminální tematikou. Tento zvyk sahá až do roku 1923, kdy byla na titulní straně novin uveřejněna reklama, jež vypadala jako skutečná zpráva o vraždě, a propagovala prodej nového krimi románu. Reklama byla natolik přesvědčivá, že mnozí čtenáři si mysleli, že se jedná o skutečnou událost.

Velikonoční období je pro mnoho Norských rodin také časem dovolených. Norové velmi často odjíždí na lyžařské chaty umístěné v horách a blízko sjezdovek, aby se tu strávil prodloužený víkend od Velkého pátku do úterý po Velikonočním pondělí. Tento zvyk umožňuje Norům spojit odpočinek a relaxaci s aktivním vyžitím na čerstvém vzduchu v období, kdy se příroda pomalu probouzí k životu po zimě.

Otevřít v galerii (1)
Pouštění draků na Bermudách ukazuje, jak Ježíš vstoupil do nebe.
Pouštění draků na Bermudách ukazuje, jak Ježíš vstoupil do nebe.Zdroj: Pixabay/Public domain

Bermudy

Na Bermudách je tradicí, že se na Velký pátek konzumují koláčky z tresek. Velmi populární je zde také výroba a pouštění draků, což má originální vysvětlení spojené s výukou náboženství, kdy učitelka pomocí draka ve tvaru kříže vysvětlovala dětem, jak Ježíš vstoupil do nebe. Tento zvyk pouštění draků má tedy hluboké kořeny a je spojen s důrazem na tradiční výrobu draků z dřeva a barevného papíru

Filipíny

Na Filipínách si z křesťanských oslav Velikonoc vybrali velmi intenzivní a jedinečnou formu – rekonstrukci ukřižování Ježíše Krista. Tento zvyk, přestože není oficiálně podporován katolickou církví ani státem, se těší velké pozornosti místních i mezinárodních médií. 

Dobrovolníci se na Velký pátek nechávají přibít na kříže nebo podstupují sebebičování, aby mohli symbolicky odčinili své hříchy. Ačkoliv je tento rituál společností a církví kritizován, účastníkům je poskytována potřebná zdravotnická péče​.

Zdroje: WikipediaReader's Digest Canada, travelmag, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze